УЗД — це безпечний та неінвазивний метод дослідження тканин і внутрішніх органів за допомогою ультразвуку. У процесі ультразвукового дослідження датчик апарату випромінює УЗ-хвилі, які по-різному проходять і відбиваються в різних тканинах. Після цього датчик приладу вловлює відбиті сигнали та перетворює на зображення на моніторі. Отримана візуалізація допомагає фахівцеві діагностувати різні патології. УЗД у Києві проводять професіонали медцентру TomoClinic. Фахівці допомагають поставити правильний діагноз, проводять скринінгове або онкоскринінгове обстеження, оцінюють динаміку патології або ефективність проведеного лікування.
Аби зрозуміти, що таке УЗД і як воно допомагає хворим, потрібно розглянути принцип виконання процедури та її різновиди. Апарат УЗД вивчає стан тканин організму за допомогою ультразвукових хвиль, які випускає датчик. Хвилі, що проходять через тканини та межі між ними, відбиваються і вловлюються датчиком. Зафіксовані зміни перетворюються на зображення на екрані. Вивчення знімків дає змогу фахівцеві оцінювати структуру тканин, діаметр судин, розміри органу та його частин, виявляти різні включення, патологічні осередки новоутворень.
Види УЗД
Процес ультразвукової діагностики полягає в тому, що лікар пересуває певними лініями датчик, використовує різні режими й додаткові технології. План УЗ обстеження визначається клінічним випадком.
Щоб отримати необхідні для діагностики візуалізації, можуть застосовуватися різні види УЗД:
- Трансдермальне або трансабдомінальне — датчик зовнішнього типу переміщується на поверхні шкіри за допомогою спеціального гелю.
- Черезстравохідне — датчик вводиться в просвіт стравоходу і зчитує інформацію з досліджуваної зони через стінки. Цей метод є найдієвішим, якщо потрібно виявити внутрішньопорожнинні новоутворення або дефекти серцевих клапанів.
- Трансвагінальне — датчик апарату вводять у піхву для більш точної візуалізації жіночих статевих органів.
- Трансректальне — обстеження органів малого таза (простати, статевих органів у дівчаток і дівчат) виконується датчиком, введеним у пряму кишку.
Для проведення ультразвукового дослідження фахівець TomoClinic може використовувати різні режими апарату й додаткові технології:
- В-режим — дає змогу отримувати сірошкальне зображення досліджуваної анатомічної зони. Сучасні апарати для УЗД дозволяють використовувати шкалу з 256 відтінків сірого кольору й дають чіткий візуальний знімок досліджуваного об’єкта.
- D-режим (або доплерографія) — застосовується для оцінки стану кровоносних судин і характеристик кровотоку в них.
- М-режим — використовується для вивчення рухомих структур, наприклад, роботи серця.
- Ехоконтрастування — виконується після введення контрасту, який підсилює ефект відбиття ультразвукових хвиль. Метод може застосовуватися для вивчення судин (ехоконтрастна ангіографія) або тканин (тканинне ехоконтрастування).
- УЗД з еластографією — технологія, яка доповнює традиційну УЗД і дає можливість із високою точністю оцінювати еластичність тканин і виявляти пухлини, що мають нижчу еластичність. УЗД з еластографією популярна в онкології й значно розширює діагностичні можливості ультразвукового дослідження.
- УЗД із технологією Smart Fusion — дає змогу вводити в систему УЗ-апарату результати МРТ і КТ для підвищення точності виконуваної під контролем УЗД біопсії або проведення різних інтервенційних і терапевтичних маніпуляцій у радіології та онкології. У результаті процедура допомагає замінювати відкриту біопсію пункційною й робить цю маніпуляцію максимально точною й менш інвазивною. Крім цього, Smart Fusion істотно підвищує точність діагностики, оскільки зону можна досліджувати за такими осями, які недосяжні для КТ. Також технологія дозволяє отримувати візуалізацію тих структур, які раніше не могли оцінюватися за допомогою УЗД, наприклад: кісток, кишківника, легенів тощо.
Показання для використання будь-якої методики УЗД визначає лікар УЗ-діагностики індивідуально з кожного конкретного випадку.
У TomoClinic можна зробити різні види УЗД, які залежать від досліджуваних органів.
Поява додаткових технологій істотно розширила можливості УЗД і збільшила кількість видів УЗД. Завдяки цим досягненням метод має широке застосовування в онкології, урології, гінекології, абдомінальній хірургії, ендокринології та багатьох інших галузях медицини. Ультразвукове дослідження може призначатися не тільки для уточнення діагнозу або оцінки ефективності лікування, а й активно рекомендується як профілактична методика обстеження для різних вікових груп.
Показання до УЗД
Ультразвукова діагностика необхідна, коли виникають:
- підозри на новоутворення;
- ймовірність аномалій у будові органів та їхніх структур;
- деякі травми;
- жовтяниця;
- переповненість і розпирання живота після їди;
- болі та дискомфорт у серці, шиї, молочних залозах, попереку, статевих органах тощо;
- підвищене газоутворення;
- погіршення апетиту;
- різке схуднення без видимих причин;
- артеріальна гіпертензія;
- порушення сечовиділення;
- набряклості;
- тривала субфебрильна температура;
- труднощі під час ковтання;
- безпричинний кашель;
- задишка;
- емоційна лабільність;
- запаморочення;
- нестійкість під час ходьби;
- непритомності;
- ознаки мастопатії;
- збільшення лімфовузлів та ін.
Також показаннями до УЗД є клінічні випадки, які вимагають оцінку динаміки розвитку патології або ефективності проведеного лікування.
Протипоказання до УЗД
У багатьох клінічних випадках протипоказань для УЗД немає, незалежно від віку та ваги пацієнта. Однак проведенню якісної ультразвукової діагностики можуть завадити пошкодження на шкірі, унаслідок поганого контакту датчика зі шкірою хворого. УЗД сечового міхура є малоефективним і не рекомендується в разі нетримання сечі.
Важливо пам’ятати, що УЗД не завдає променевого навантаження пацієнту, тому може проводитися повторно навіть через невеликий період. Цей метод повністю безпечний.
Підготовка до УЗД
Іноді спеціальна підготовка до УЗД не потрібна. На проведення процедури потрібно взяти із собою результати минулих досліджень (УЗД, КТ, МРТ тощо), які допоможуть фахівцеві оцінити динаміку розвитку патології або скласти експертний висновок.
У разі призначення УЗД рекомендується сказати лікарю про те, які хворий приймає ліки, щоб фахівець міг скоригувати їхнє приймання перед проведенням процедури. У призначений день дослідження потрібно відмовитися від куріння, кави, міцного чаю, енергетиків.
Не варто забувати, що УЗД, до якого пацієнт неправильно підготувався, може виявитися малоінформативним. Обов’язково дотримуйтесь усіх рекомендацій лікаря.
Записатися на УЗД у Києві краще після отримання направлення від лікаря. Фахівець із точністю визначить необхідний вид і дасть вам чіткі рекомендації щодо підготовки до процедури УЗД:
- УЗД органів черевної порожнини. Проводиться тільки через кілька днів після рентгенографії органів ШКТ із застосуванням контрасту, колоноскопії або ФГДС. Якщо пацієнту виконувалася лапароскопія або пневмоперитонеум, то УЗД призначається через 3–5 днів після цих процедур. Якщо можливо, краще провести УЗД до виконання перерахованих вище методів діагностики.
Треба дотримуватися рекомендацій лікаря й не вживати 2–3 дні їжу, яка сприяє утворенню газів. Якщо не допомагає, треба прийняти препарати, що знижують метеоризм. За 6–8 годин до обстеження потрібно відмовитися від їжі, куріння, жування жуйки, будь-яких спазмолітичних препаратів. У цей час можна тільки пити чисту воду.
- УЗД нирок і надниркових. За 2–3 дні до процедури потрібно дотримуватися раціону, який допоможе зменшити метеоризм. Напередодні ввечері та вранці перед УЗД потрібно прийняти препарат для профілактики метеоризму. У день дослідження пити воду та їсти можна.
- Трансабдомінальне УЗД жіночих статевих органів, сечового міхура. Перед УЗД рекомендується попередньо наповнити сечовий міхур рідиною, яка створює необхідне для дослідження «акустичне вікно». Для цього потрібно за 1–1,5 години до процедури випити до 1,5 л рідини, крім соків і газованих напоїв. Дослідження може проводитися після легкого сніданку.
- Трансвагінальне УЗД жіночих статевих органів. Процедуру можна виконувати в будь-який день місячного циклу, крім днів менструації. У разі необхідності її проводять і на тлі кровотечі. Також УЗД іноді роблять за рекомендацією лікаря в певний день циклу. Перед виконанням процедури треба випорожнити сечовий міхур.
- Трансректальне УЗД передміхурової залози, сечового міхура з визначенням залишкової сечі. Напередодні перед сном і вранці перед процедурою потрібно за допомогою клізми звільнити пряму кишку від калових мас. А також прийняти препарат для зниження метеоризму. Процедура УЗД проводиться з повним сечовим міхуром. Для цього потрібно за 1–1,5 години до дослідження випити близько 1–1,5 л води (соки й газовану воду вживати не рекомендуються). Їсти та пити в день виконання процедури дозволяється.
- УЗД молочних залоз. Найбільш інформативними будуть результати дослідження, отримані між 5 і 14 днями місячного циклу. Хоча в разі необхідності лікар може призначити процедуру і в інші дні циклу.
- УЗД серця. Перед проведенням дослідження необхідно пройти ЕКГ. Його результати допоможуть фахівцеві ультразвукової діагностики скласти висновок.
Як проходить УЗД?
Під час процедури УЗД пацієнт не відчуває болю і його самопочуття ніяк не порушується. Для виконання сканування його укладають на кушетку і просять зайняти зручну для дослідження позу. У разі виконання УЗД з ехоконтрастуванням у заздалегідь встановлений у вену катетер вводиться контрастний засіб. У разі необхідності під час УЗД лікар може попросити пацієнта повернутися на бік, встати, вдихнути або видихнути, затримати дихання.
Лікар наносить на шкіру досліджуваної зони гель для кращого контакту поверхні датчика зі шкірними покривами. Під час проведення трансвагінального або трансректального УЗД на датчик вдягається спеціальний презерватив, який обробляється гелем. Потім лікар ультразвукової діагностики переміщує датчик, досліджуючи потрібну частину, і після завершення процедури складає висновок.
Тривалість ультразвукового дослідження визначається застосовуваною методикою. У середньому вона становить 10–20 хвилин, іноді займає близько 30–40 хвилин. Після завершення процедури пацієнт отримує висновок і може йти додому.
Обладнання УЗД у Києві
У TomoClinic для виконання ультразвукової діагностики застосовується апарат експертного класу TOSHIBA APLIO 500 (Японія), за допомогою якого можна проводити всі види УЗД. За необхідності в нашій клініці ультразвукове дослідження доповнюється еластографією або технологією Smart Fusion.
Результати та ефект
Результати УЗД і довідку від лікаря ультразвукової діагностики пацієнт отримує незабаром після проведення процедури. Отримані дані допомагають виявити навіть незначні структурні зміни в органах і тканинах, ознаки запалення, деформацій або пухлинні процеси. В описі результатів УЗД вказуються розміри органів та їхніх структур, дані про присутність новоутворень і будь-яких інших патологічних змін. Додаткові методи, що застосовуються у процесі традиційного УЗ-сканування, дозволяють отримувати дані про характер кровотоку, еластичності тканин, васкуляризації та перфузії.
Вдосконалення апаратів УЗД зробило це дослідження ще більш інформативними. Завдяки УЗД можна виявити найрізноманітніші новоутворення (мікрокальцинати, пухлини та ін.) навіть на початкових етапах їхнього розвитку. Ультразвукове дослідження знизило травматичність і зробило точнішими багато видів біопсій. Тепер ці вкрай важливі в онкологічній діагностиці процедури можуть проводитися з максимальною точністю та мінімальною інвазивністю.
Переваги УЗД у нашій клініці
Проведення УЗД у TomoClinic має низку переваг:
- Використання УЗД апарату експертного класу.
- Безпека процедури.
- Виконання всіх видів УЗД.
- Швидке отримання результатів.
- Максимальна точність і деталізація результатів.
- Отримання зображень високої чіткості та однорідності.
- Можливість отримання точної візуалізації навіть у складних пацієнтів, завдяки глибокому розпізнаванню тканин.
- Застосування Smart Fusion для отримання серії поперечних зрізів об’єкта.
- Доступна ціна на УЗД.
- Отримання експертного висновку.
Ультразвукова діагностика в Києві виконується досвідченими лікарями та дає максимально точні результати. Зробити УЗД внутрішніх органів у нашій клініці ― означає довірити себе професіоналам. Після видачі висновку ви зможете отримати консультацію в необхідного фахівця: терапевта, онколога, мамолога, гінеколога, уролога, ендокринолога, ортопеда та ін.
Записатися на УЗД у нашій клініці вам допоможуть оператори контактного центру. Також на нашому сайті можна скористатися формою для отримання зворотного дзвінка від нас.
Цінова політика
Ціна УЗД залежить від застосовуваної методики УЗ-діагностики. Дізнатися точну вартість процедури в TomoClinic допоможуть оператори нашого контактного центру під час запису на УЗД.
Лікарі
УЗД у Києві в TomoClinic проводиться за допомогою професіоналів. Висока кваліфікація лікаря ультразвукової діагностики дають змогу виключити всі помилки та одержати експертний висновок згідно з міжнародними стандартами.