Стома – не вирок! Як жити зі стомою?
Стома кишечника, шлунку або сечовивідних шляхів – не вирок! Сучасні пристосування і засоби для догляду за різними видами стом дозволяють досягати максимального комфорту і виключати дискомфортні ситуації.
Питання про те, як жити зі стомою — задають багато пацієнтів. Завдання хірурга в цьому випадку полягає в інформуванні хворого про те, що таке стома, для чого ставлять стому і як зміниться спосіб життя пацієнта. Стома — це отвір на передній черевній стінці хворого, який формується під час операції для введення їжі прямо в шлунок при неможливості годування через рот або виведення вмісту кишечника або сечового міхура назовні. Тому хірург також обов’язково дає рекомендації про те, як доглядати за стомою.
Як і для чого ставлять стому?
Стома формується в тих випадках, коли самостійне спорожнення кишечника, сечового міхура або приймання їжі через рот неможливі через наслідки хірургічної операції.
Методика передбачає виведення частини шлунка, кишечника або сечовивідних органів через передню частину черевної стінки назовні. Згодом через створений отвір (стому) може вводитися їжа, минаючи ротоглотку і стравохід, виводитися калові маси, сеча і гази з кишечника або сечоводів.
Види стом
У хірургічній практиці проводиться виконання декількох видів стом: гастростоми, кишкової стоми (ілеостома, колостома, асцендостома та ін.), уростоми.
За будовою розрізняють одно- і двоствольні стоми.
Як працює стома?
При формуванні стоми для виведення природних функцій калові маси або сеча збираються в кало- або сечоприймач (спеціальний мішок). Згодом мішки замінюються на нові.
Стома — тимчасово або довічно?
Операції по формуванню стоми виконуються в різних відділеннях: проктологія, урологія та ін.
Операції по виведенню стоми виконують різними методами:
- тимчасова стома — закривається при проведенні подальших реконструктивних операцій. Їхні терміни визначаються індивідуально;
- постійна стома — формується при неможливості відновлення безперервності шлунково-кишкового тракту або виведення сечі природним чином. Операції по закриттю стоми в цьому випадку не виконуються.
Ускладнення стоми
Тривале або неправильне застосування калоприймача або неправильний догляд за шкірою навколо стоми може обтяжуватись низкою наслідків:
- колостомним дерматитом;
- звуженням або втягнутістю (ретракція) стоми;
- кровотечею зі стоми;
- випаданням стоми;
- гіпергрануляцією;
- парастромальною грижею.
Ускладнення при стомі завжди лякають хворих. Завдання медичного персоналу — навчити пацієнта правильно доглядати за стомою і вчасно реагувати на ознаки ускладнень, які виникають.
Як доглядати за стомою?
Наявність стоми — нерідко не тільки фізична, а й психологічна проблема. Для її вирішення обов’язково повинна проводитися робота з пацієнтом як до, так і після операції. Так, стома у дітей вимагає спеціалізованого лікування з урахуванням віку.
Заміна кало- і сечоприймачів
Перед вибором моделі приймача і супутніх аксесуарів необхідно проконсультуватися з лікарем-стоматерапевтом. А також рекомендується строго дотримуватися всіх рекомендацій по догляду за стомою, особливо під час заміни приймача, щоб уникнути неприємних наслідків. Слід враховувати, що отвір на новому кало- або уроприймачі має відповідати формі й розміру стоми.
Як доглядати за стомою і шкірою?
Кало- або сечоприймач слід замінювати на новий в міру наповнення? Кало- і уроприймач слід спорожняти в міру наповнення (бажано якомога частіше, щоб вміст мішка не перевищував 1/3 об’єму). Також негайна заміна повинна виконуватися при появі свербежу або інших дискомфортних відчуттів.
Отвір стоми слід регулярно вимірювати. Особливо актуальні ці рекомендації при наявності грижі або схильності до звуження отвору.
При наявності подразнень догляд за стомою трохи змінюється:
- Під час заміни кало- або уроприймача перед нанесенням плівки й герметика на шкіру наноситься спеціальний захисний шар.
- Шкіру накривають чистою вологою серветкою на 30-60 хвилин.
- Далі необхідно прибрати залишки крему серветкою і тільки після цього приступати до нанесення плівки, герметика і приклеювання мішка для стоми.
Як попередити появу парастомальної грижі?
Формування грижі можна попередити за допомогою носіння бандажа. Одягати бандаж слід в положенні лежачи й поверх калоприймача. Вирізання отворів на бандажі в області калоприймача неприпустимо!
Стомування в нашій клініці
Стома кишечника, шлунку або сечовивідних шляхів — не вирок! Сучасні пристосування (одно- і двокомпонентні приймачі, фланцеві з’єднання з кільцями-засувками та ін.) і засоби для догляду за різними видами стом дозволяють досягати максимального комфорту і виключати дискомфортні ситуації.
У медичному центрі TomoClinic в Києві, який знаходиться в Голосіївському районі, проводяться всі види стомування і реконструктивно-відновлювальних операцій, надається допомога при розвитку ускладнень і по організації догляду за стомою за допомогою сучасних технічних засобів для реабілітації. Щоб записатися на консультацію до хірурга або стоматерапевта, телефонуйте за вказаними номерами, і оператори нашого контакт-центру підберуть зручний для відвідування фахівця час.