Променева терапія в Києві: як працює
Дія радіоактивних променів, здійснювана під контролем спеціалістів, у чітко визначеній локалізації та дозі, дає змогу боротися із пухлинами – знищити їх повністю чи зупинити ріст та розвиток, поширення організмом. Променеву терапія призначають як самостійний метод лікування онкології або разом із хіміотерапією, хірургічними операціями. Джерелом лікування є рентгенівські (найчастіше), протонові промені або інші типи енергії. Випромінення здійснюється з допомогою спеціального обладнання, що зовні та за принципом дії нагадує апарати МРТ чи КТ, може вводитися внутрішньовенно. Детальніше про типи радіотерапії нижче.
Томотерапія – новітня технологія для прицільного враження пухлини та захисту здорових клітин
TomoTherapy® HD – новітня технологія променевого лікування, що забезпечує враження ракових клітин, коли всі інші інструменти радіотерапії не досягають мети. Максимальна точність знищення ракових клітин та мінімізація опромінення здорових тканин пацієнта дозволяє полегшити стан після лікування.
Які переваги томотерапії?
1. Проводиться швидке сканування перед початком терапії, що дозволяє розташувати пацієнта та налаштувати необхідний режим.
2. Наш прискорювач відрізняється від стандартних можливість безперервно підводити дозу в спіральному режимі. Динамічно змінний пучок здійснює оберти навколо пацієнта під час руху стола крізь нерухому кільцеву частину, що забезпечує входження частинок променів в тіло.
3. Томотерапія дозволяє лікувати кілька мішеней впродовж одного сеансу: великих, малих, одиничних та множинних новоутворень, забезпечуючи доставку опромінення.
4. Завдяки використанню томотерапії органи всередині та навколо мішеней (слинні залози при раку горла, спинний мозок) не вражаються.
Як проводиться радіотерапія на апараті Elekta Synergy®
Променева терапія на обладнанні Elekta Synergy® зробила можливим використання тримірних зображень під час щоденних сеансів опромінення. Це зображення забезпечує якісну візуалізацію пухлини, неушкоджених органів та тканин, які оточують її, рух під час опромінення.
Таким чином, вирішуються дві основних проблеми променевої терапії – рухомість внутрішніх органів під час лікувального сеансу та неправильне розташування пацієнта.
Так Elekta Synergy® вирішила дві основні проблеми сучасної променевої терапії: рух внутрішніх органів під час сеансу і помилки при розміщенні пацієнта. Ці можливості розширюються і зараз.
TomoTherapy® HD або Elekta Synergy®?
Вибір обладнання для проведення радіотерапії визначається лише лікарем. Тільки фахівець може оцінити перебіг хвороби, індивідуальні особливості організму пацієнта, співвіднести дані про хворобу із рекомендаціями європейських лікарів та протоколами лікування. Тож Elekta Synergy® показана для лікування молочної залози з неураженими лімфатичними вузлами, простати, прямої кишки, одиничних метастаз в легені, паліативних кісткових метастаз.
TomoTherapy® показаний для повного опромінення кісткового мозку, враження множинних метастаз в легенях, для лікування складних форм раку грудної залози, повного опромінення лімфовузлів, опромінення метастазів в головний мозок тощо.
Висока кваліфікація персоналу та сучасна технічна база забезпечує можливості для ефективного лікування.
Коли призначають променеву терапію
Променева терапія основних локалізацій сприяє більш ефективній боротьбі з раком. Що лікують радіотерапією?
- Пухлини головного мозку: злоякісні новоутворення 3-4 стадії, гліобластома, епендімома, медулобластома, пухлини шишкоподібної залози, гермінома, краніофарінгіома, менінгіома, метастази.
- Пухлини голови та шиї: ротової порожнини, губ, глотки, гортані, слюнних залоз, верхньощелепних пазух носоглотки, недиференційовані форми раку щитовидної залози.
- Пухлинні захворювання легень: злоякісні новоутворення, рак середостіння, мезотеліома плеври.
- Пухлини спинного мозку: астроцитоми, гемангіоми, менінгіоми, епендимоми, хондроми, хондросаркоми, хордоми, метастази в хребті.
- Новоутворення шлунково-кишкового тракту: множинні метастази в печінку, первинний рак печінки, пухлини підшлункової залози, стравоходу та шлунка, товстої і прямої кишки, метастази в лімфовузли черевної порожнини тощо.
- Пухлини сечостатевої системи: рак нирок, сечового міхура, простати, статевого члена, тіла матки і шийки матки, вульви і піхви, семінома яєчка.
- Новоутворення кісток, суглобів і мʼяких тканин: мієломи, саркоми.
- Пухлини шкіри: рак шкіри, базаліома, саркома Меркеля, саркома Капоші, лімфома шкіри, меланома (в післяопераційному періоді).
- Лімфома: ходжкінська та неходжкінська.
Променева терапія: види
Залежно від локалізації пухлини, її типу, стадії захворювання, загального стану здоровʼя пацієнта та деяких інших умов лікарі підбирають тип променевої терапії:
- Дистанційна променева терапія – це опромінення з допомогою спеціального обладнання, в якому знаходиться пацієнт під час дії на нього високоенергетичних променів; тобто джерело розташоване зовні. Дистанційна радіотерапія, в свою чергу, поділяється на близькодистанційну променеву терапію (відстань від джерела до шкіри 1,5 – 30 см) та далекодистанційну (30 см – 2 м);
- Контактна променева терапія, або брахітерапія, передбачає уведення радіоактивних препаратів внутрішньо, у ділянку із безпосередньою близькістю до пухлини. Лікування пацієнта методами дистанційної та контактної терапії називають поєднуваною радіотерапією.
- Внутрішньотканинна променева терапія – різновид контактного опромінення, коли джерело радіоактивних променів імплантують в товщу тканини для боротьби з раковими клітинами зсередини;
- Внутрішньопорожнинна променева терапія – розміщення препарату для опромінення пухлини, що локалізується в порожнинному органі. Лікування показане при раку стравоходу, шийки матки, тіла матки;
- Неоадʼювантна терапія – променеве лікування перед хірургічним втручанням, метою якого є зменшення розмірів пухлини та зупинка росту онкологічних клітин;
- Адʼювантна терапія – лікування радіоактивними променями після оперативного втручання для знищення залишків онкологічних клітин або зупинки їх росту, якщо це не вдається зробити хірургічним методом;
- Паліативна променева терапія полегшує страждання пацієнтів і робить можливим здійснення основних життєвих функцій із мінімізацією больових відчуттів.
Яке обладнання використовується для променевої терапії
Променева терапія джерелами високої енергії проводиться з використанням сучасного прискорювача, яким обладнано клінічний центр TomoClinic. Новітні технології, що використовуються в роботі апарата, дозволяють:
- Провести передпроменеве планування, виконати необхідне налаштування та досягти максимальної точності опромінення уражених тканин;
- Збільшити швидкість сеансу опромінення, динамічно, синхронізуючись із диханням пацієнта;
- Забезпечити подачу високо потужних доз препарату до осередку ураження;
- Вражати цілі із важкодоступною локалізацією, ефективно та водночас щадно лікувати новоутворення складних форм;
- Скоротити дозу нетерапевтичного опромінення пацієнта завдяки можливості переміщення опромінювача та опції контролю в режимі реального часу;
- Покращене зображення, поле із потужними динамічними показниками, новітні інструменти забезпечують детальний огляд ділянки, роботу з одиничними та множинними мішенями, збільшення дози одночасно із зменшенням розміру мішені;
- Досягти високої ефективності лікування складних схем, що поєднують дугову променеву терапію з модуляцією інтенсивності (VMAT) та радіохірургію(SRS)
Сучасне обладнання забезпечує реалізацію новітніх технологій лікування у променевій терапії, таких як IGRT, IMRT, що сприяють більш точному враженню осередків патології та скороченню тривалості лікування.
GRT: технологія радіотерапії із наведенням зображення
Променева терапія в онкології стає все більш ефективною завдяки сучасним технологіям, одна з яких – наведення зображення. Для в роботі обладнання використовуються тестові зображення, які дозволяють перевірити положення тіла пацієнта та локалізацію пухлини в спектрі опромінення. Завдяки знімкам відбувається більш точне прицілювання променів із іонізуючим випроміненням, тому вражаються саме осередки раку, а здорові органи та тканини захищені від дії. Це дозволяє відмовитися від знеболення та зменшити число та прояв побічних реакцій.
Показана IGRT променева терапія при раку головного мозку, спинного мозку, легень, простати, сечового міхура, стравоходу, печінки, кісток тощо.
IMRT – променева терапія з модуляцією інтенсивності
Для проведення радіотерапії з модуляцією інтенсивності використовується спеціальна компʼютерна програма, з допомогою якою здійснюються розрахунки та доставка опромінення під певними кутами. Таким чином, пучки приймають форму для максимально можливого оточення поверхні пухлини та запобігання враження здорових тканин та органів. Для цього пухлина заздалегідь сканується, і створюється її тривимірна модель, на базі якої модулюється інтенсивність подачі та кути опромінення.
Променева терапія злоякісних пухлин IMRT показана для лікування онкології передміхурової залози, голови та шиї, легень, печінки, молочної залоз, шлунково-кишкового тракту, лімфоми, саркоми, раку у дітей.
Застосування технологій IGRT та IMRT фахівцями нашого центру значно підвищує ефективність лікування, що можливо завдяки більш точному та прицільному опроміненню, зменшенню зони та дії нетерапевтичного опромінення на сусідні тканини, попередньої візуалізації пухлини. Це дає можливості для контролю над перебігом лікування та збільшує шанси пацієнти на одужання.
Як проходить променева терапія
Променева терапія пухлинних і непухлинних захворювань вимагає ретельного планування та підготовки.
- Передпроменева підготовка передбачає розробку курсу терапії відповідно до потреб пацієнта. На симуляторах МРТ/КТ сканується частина тіла, де локалізується пухлина або уражений орган. Далі маркерами розмічається схема опромінення. За умови, що потрібна спеціальна фіксація, виготовляється сітка з термопластику: повторюючи вигини тіла, вона забезпечує фіксацію тіла нерухомо. В цьому разі розмітку наносять на пластикову сітку. Складається завдання для сеансу опромінення, в програмі лінійного прискорювача розраховуються дози та їх розподілення протягом тривалості процедури.
- Власне лікувальний сеанс променевої терапії. В більшості випадків радіотерапія проводиться в амбулаторних умовах, сеанс триває від 5 до 30 хвилин. Опромінення з допомогою лінійного прискорювача відбувається без контакту з тілом пацієнта, при цьому сам пацієнт фіксується нерухомо на кушетці, аби уникнути рухів та забезпечити прицільне опромінення. Лікар в цей час перебуває поза кабінетом і підтримує комунікацію з пацієнтом через систему звʼязку.
- Реабілітація. Відгуки про променеву терапію вказують на те, що після лікування спостерігаються побічні реакції, такі як загальна стомлюваність, больові відчуття в місці лікування, психоемоційна нестабільність. Це повʼязано з впливом радіоактивного опромінення на клітини. Сила побічних реакцій залежить від хвороби, її локалізації, індивідуальної реакції організму. Втім, здорові клітини поступово відновлюються, а для подолання ускладнень променевої терапії необхідно слідувати рекомендаціям лікаря, зокрема, стосовно режиму пиття та харчування, вживання вітамінів та мікроелементів, прийому препаратів для відновлення тощо.
Скільки коштує променева терапія
Ціна променевої терапії в Києві розраховується індивідуально і залежить від низки чинників – захворювання, його форми та стадії, локалізації.
На базі центру TomoClinic можна пройти безоплатну променеву терапію за програмою НСЗУ, записавшись на прийом за направленням вашого лікаря.
Для запису зателефонуйте нам чи скористайтесь формою на сайті.