Види мастектомії
Мастектомія може бути радикальною (повне видалення) або частковою (з видаленням невеликої кількості тканин). Радикальна мастектомія (за Холстедом-Майєром) передбачає висічення всіх структур молочної залози — м’язи, клітковину, лімфатичні вузли. Проте хірурги TomoClinic індивідуально добирають пацієнткам модифіковані радикальні втручання:
- за Мадденом;
- за Урбаном;
- за Пейті-Дайсоном;
- Ампутація;
- за Пироговим;
- білатеральна;
- радикальна розширена.
Під час мастектомії за Мадденом не січуться грудні м’язи та пахвова клітковина 3 рівня. Під час ампутації молочної залози не чіпають лімфатичні вузли та м’язи.
Під час мастектомії за Пейті не видаляють великий грудний м’яз.
Видалення молочної залози за Урбаном захоплює парастернальні лімфовузли.
Операція за Пироговим показана при лімфоцеле та раку 1–2 ступеня. Білатеральна (двостороння) мастектомія проводиться в профілактичних цілях або раку 2–3 ступеня.
Подвійна мастектомія полягає у видаленні обох грудей вибраним методом. Радикальна розширена — показана у разі поширення злоякісного процесу на грудну клітку.
Модифіковані операції також мають назву функцій-збережних і можуть поєднуватися з возз’єднанням молочних залоз. Операція мастектомії з одномоментною реконструкцією грудей виділяється в окремий тип.
Показання до мастектомії
Зазвичай операцію з видалення молочної залози призначають при діагностуванні різних видів раку молочної залози. Однак показанням до мастектомії можуть бути й інші патології грудей (гангренозний мастит). Серед основних причин, що змушують звернутися до хірургії грудей:
- злоякісні новоутворення, саркома;
- місцевий рецидив пухлини;
- розмір новоутворення понад 5 см;
- інфільтративна карцинома;
- мультицентрична чи неінвазивна форми раку;
- мастопатія, фіброаденома;
- філоїдна пухлина;
- біль при 2–3 стадії раку грудей;
- гінекомастія;
- генетична схильність до раку;
- протипоказання до променевої терапії.
Превентивна мастектомія робиться носіям генів BRCA з мутацією. Також операція з видалення грудей рекомендована пацієнткам до 35 років із раком будь-якої стадії у разі високої ймовірності рецидиву. Видалення молочної залози у чоловіків показано при раку грудей та гінекомастії.
Протипоказання до мастектомії
Щоби зробити мастектомію, стан пацієнта має бути максимально стабільним. Хірургічне втручання можливе, якщо вдається зупинити розростання пухлини. Видалення грудної залози не виконують у разі наявності протипоказань:
- хвороби внутрішніх органів у тяжкій формі;
- серйозна набряклість шкірних покривів грудей;
- множинні метастази у лімфатичних вузлах;
- неоперабельні форми раку;
- тяжка серцево-судинна недостатність;
- декомпенсований цукровий діабет;
- виражене порушення кровообігу мозку;
- коагулопатія;
- печінкова та ниркова недостатність;
- вагітність.
Фахівці TomoClinic прагнуть добирати найефективніші щадні операції. Але це не завжди можливо. Органозберігаюча мастектомія має певні протипоказання:
- малий розмір грудей;
- набряклість, запалення, маститоподібна форма раку;
- множинні пухлини;
- високий ризик рецидиву.
Для підшкірної мастектомії (зі збереженням соска) не підходить варіант із патологічною зміною ареоли.
Підготовка до операції з видалення молочної залози
Правильна підготовка до операції збільшує шанси на успіх. Тому необхідно повідомити лікаря, якщо пацієнт:
- приймає ліки;
- страждає на апное;
- використовує харчові добавки;
- має кардіостимулятор;
- годує грудьми;
- стикався з проблемами анестезії;
- алергік (на що реакція);
- курить чи вживає спиртне.
Також варто подбати про ненастання вагітності під час лікування.
Перед видаленням грудей варто пройти обстеження. До нього включено лабораторні та інструментальні засоби діагностики. Призначають:
- ЕКГ;
- УЗД молочних залоз та лімфовузлів;
- мамографія у двох проєкціях;
- гістологія чи цитологічне дослідження біоматеріалу;
- аналіз крові (загальний, біохімія, на згортання);
- аналіз на інфекції;
- дослідження сечі;
- флюорографія.
Якщо раніше не було встановлено, то проводиться визначення групи крові та резус-фактору.
За тиждень до операції варто припинити прийом ліків, добавок та інших засобів. У день операції потрібно прийняти душ, поголити пахви та приїхати до клініки натщесерце (період голоду 8–12 годин).
Етапи проведення мастектомії
Перед початком операції на тілі пацієнта проводиться розмітка. Потім проводиться знеболювання. У процесі мастектомії хірург:
- робить надрізи в намічених місцях;
- видаляє молочну залозу та уражені тканини;
- встановлює дренаж для відведення тканинної рідини та крові;
- вшиває рану.
У разі підшкірної мастектомії хірургічні маніпуляції проводять крізь невеликий розріз.
Наслідки мастектомії
Будь-яке втручання в організм має свої наслідки. Після мастектомії ускладнення можуть виникнути безпосередньо після операції та у віддаленому періоді. До них належать:
- кровотечі;
- нагноєння;
- інфікування;
- лімфорея;
- порушення відтоку лімфи;
- обмеження рухливості в плечі;
- психосексуальні порушення.
Останній тип пов’язаний із відчуттями неповноцінності, депресією, внутрішньопсихологічним станом страху контактів. Тому в TomoClinic пацієнткам після мастектомії надається якісна психологічна допомога.
Відновлення після мастектомії
Відразу після операції пацієнт починає отримувати знеболювальні препарати, призначається підтримуюча терапія. Термін спостереження в стаціонарі, залежно від складності операції, може становити від 5 днів до трьох тижнів. Через 5–6 діб знімають дренаж і протягом 1–2 тижнів виконують щоденні перев’язки. Через кілька днів після операції рекомендуються фізіотерапія, масаж, ЛФК зі спеціальними вправами, які необхідно робити протягом пів року.
Також у період реабілітації після мастектомії варто носити підтримуючу білизну та обмежити навантаження на руку. У разі необхідності продовжити променеву, хіміотерапію чи гормональну корекцію — починають терапію через місяць після втручання.
Відстрочену реконструкцію молочної залози призначають не раніше як через 9–12 місяців після операції.
Переваги мастектомії у нашій клініці
TomoClinic оснащена обладнанням експертного класу, яке забезпечує точність обстеження та постановки діагнозу. Для виявлення раку на ранній стадії застосовуються сучасні методики та програми онкоскринінгу, що дає можливість мінімального хірургічного втручання. Солідний досвід роботи лікарів, володіння новітніми методиками та дотримання міжнародних протоколів дає змогу мінімізувати кількість післяопераційних ускладнень та досягти бажаного результату операції.
Пацієнти експертного медичного центру мають можливість пройти повний комплекс обстеження, а також отримати компетентну консультацію онколога, мамолога та інших спеціалістів вищої кваліфікації. Медичний сервіс клініки гарантує якісне лікування, комфортне перебування та прийнятну вартість мастектомії.
Лікарі
У Києві зробити мастектомію при раку молочної залози, без марної трати часу та коштів, можна в TomoClinic. Операція буде зроблена якісно та безпечно. Наші лікарі допоможуть повернутися до повноцінного життя без втрати жіночності та привабливості.
Послуги та процедури