КТ стопи: що це?
КТ стопи – діагностичний метод, що ґрунтується на застосуванні рентгенівських променів. На відміну від рентген-дослідження, КТ відтворює високоточне тривимірне зображення з великою кількістю зрізів. Принцип роботи такий: при проходженні крізь тканини організму рентгенівських променів, що генеруються спеціальним пристроєм, рентген-промені втрачають частину енергії, а її залишок уловлюється датчиком. З урахуванням різниці випромінювання вибудовується зображення органів та тканин, що відображає будь-які дрібні зміни у них.
Важливо: КТ стопи, виконане на сучасних комп’ютерних томографах, не створює ризики для організму пацієнта завдяки зниженому променевому навантаженню. Тому проходити дослідження можна кілька разів на рік, але в будь-якому разі частоту процедури визначає лікар, виходячи із показань та стану пацієнта.
З усього спектру діагностичних методів КТ стопи забезпечує чи не найвищу точність та швидкість виконання. У більшості випадків направлення на КТ видається після рентгенографії для уточнення діагнозу. Обстеження оптимальне для візуалізації тканин та дрібних кісток стопи, оскільки дає можливість виявити запальні процеси, новоутворення, переломи та інші патології.
КТ стопи. Показання до проведення
Комп’ютерна томографія стопи проводиться при:
- Артриті, артрозі суглобів;
- Підозрі на пухлину в стопі;
- Аномаліях розвитку стопи (кісткових синдесмозах і т.д.);
- Анкілозі гомілковостопного суглоба;
- Переломах;
- Формуванні хибного суглоба;
- Підозрі на неправильне чи неповноцінне зрощення кісткових уламків.
КТ та МРТ стопи: порівняння методів
«Болить стопа. Що краще – КТ чи МРТ?». З таким питанням звертаються пацієнти до хірургів, адже при травмах та захворюваннях стопи з метою діагностики часто застосовуються методи КТ та МРТ. Направлення на комп’ютерну томографію видається в більшості випадків, оскільки саме КТ точно і деталізовано відображає стан кісткових структур, а виявити ушкодження чи патологічні процеси у кістках за клінічними ознаками дуже складно. У той же час, МРТ є більш інформативною для дослідження м’яких тканин.
Важлива перевага КТ стопи – у тому, що діагностику можна проводити навіть за наявності в організмі металевих елементів – ендопротезів, штифтів, пластин, гвинтів, а також імплантованих металевих пристроїв (інсулінових помп та ін.).
Чи шкідливо КТ стопи для організму?
В основі комп’ютерної томографії лежить використання рентгенівських променів, що іноді викликає побоювання у пацієнтів щодо шкоди КТ стопи для організму. У пацієнтів TomoClinic немає підстав для занепокоєння: у нашій клініці використовується сучасний томограф, застосування якого дозволяє знизити променеве навантаження до безпечного рівня.
Як проходить КТ стопи у Києві
Попередня підготовка до КТ не потрібна. На прийом потрібно взяти направлення від лікаря (якщо воно є), виписки з історії хвороби, знімки та висновки минулих досліджень, щоб фахівець зміг проаналізувати перебіг хвороби та оцінити динаміку лікування.
Саме обстеження проводиться у окремому приміщенні, де перебуває лише пацієнт. Перед процедурою необхідно зняти металеві предмети в області стопи. Потім пацієнт лягає на пересувний стіл. Під час сканування стопи відбувається рух стола в горизонтальній площині через кільце томографа.
Пацієнт під час процедури має лежати нерухомо.
Безпосередньо під час сканування персонал TomoClinic знаходиться у сусідньому кабінеті та спостерігає за процесом, даючи вказівки та рекомендації за допомогою пристрою зворотного зв’язку.
У нашому медичному центрі використовують сучасний томограф. Це уможливлює обстеження пацієнтів зі страхом закритого простору та зайвою вагою (до 180 кг). Сама діагностика займає трохи більше 5 хвилин.
Щоб записатися на КТ стопи, подзвоніть нам за телефоном 0 800 331 246 або скористайтесь формою на сайті. Лінія зв’язку доступна у вихідні дні.
Література:
- Прокоп М. Спіральна і багатошарова комп’ютерна томографія. Навчальний посібник. В 2-х томах. 2020 рік Том 2
- Berquist, T. H. (2012). Imaging of the Foot and Ankle. Сполучені Штати Америки: Wolters Kluwer Health.. Джерело: https://www.google.com.ua/books/
- Хофер М. Комп’ютерна томографія. Базове керівництво 3-е видання