Класифікація раку тіла матки
Залежно від поширеності патологічних змін виділяють такі стадії раку тіла матки:
- Стадія 0 (преінвазивний рак). Патологічні ракові клітини розвиваються тільки в слизовому шарі й не зачіпають м’язовий шар стінки матки. Така пухлина називається карцинома матки in situ.
- Стадія I. Пухлина перебуває в межах матки, проникає в м’язовий шар стінки і не зачіпає серозний шар.
- Стадія II. Пухлина локалізується в межах матки, поширюється на цервікальний канал.
- Стадія III. Пухлина зачіпає серозний шар органу, поширюється на піхву, придатки та регіонарні лімфатичні вузли.
- Стадія IV. Пухлина проросла в кишківник або сечовий міхур, метастази поширюються у віддалені органи (печінку, легені) і лімфатичні вузли.
Симптоми раку тіла матки
Можна виділити такі основні ознаки раку тіла матки, характерні для початкових стадій:
- болісні та тривалі менструації;
- міжменструальні кров’янисті виділення;
- рясні водянисті виділення з піхви (лейкорея);
- кров’янисті виділення після настання менопаузи.
Хворобливі відчуття виникають тільки на II-III стадії, коли пухлина досягає значних розмірів і здавлює судини, нервові закінчення. У цей період можуть з’являтися виділення червоного кольору з неприємним запахом і домішкою гною.
Поширений рак супроводжується болями внизу живота, в промежині та в крижах. Системні прояви зазвичай включають зниження працездатності, астенію, нудоту і відсутність апетиту. У деяких випадках можуть виникати додаткові симптоми (порушення сечовипускання, дефекації тощо), залежно від локалізації метастазів.
Такі симптоми виникають при багатьох захворюваннях репродуктивних органів, тому якщо вас стали турбувати подібні прояви, потрібно відвідати гінеколога і пройти обстеження – тільки лікар зможе встановити точний діагноз.
Діагностика раку тіла матки
Первинна діагностика проводиться на підставі даних гінекологічного огляду, результатів мазків зі статевих шляхів і цервікального каналу, а також УЗ-діагностики репродуктивної системи. Апарат для ультразвукового дослідження використовує звукові хвилі, які відбиваються від ділянок різної щільності. Таким чином на моніторі створюється зображення матки і близько розташованих органів.
За високої ймовірності захворювання проводять уточнювальні процедури:
- загальноклінічний аналіз крові;
- тести на онкомаркери;
- МРТ малого таза.
Для остаточного встановлення діагнозу проводять гістероскопію з біопсією. Гістероскопія передбачає використання тонкої і гнучкої трубки, яка поміщається в піхву. На кінці цієї трубки розташовується камера, яка виводить на екран зображення матки. На ньому лікар може детально розглянути стан матки та ендометрія. Біопсія – це забір тканини підозрілої ділянки та її подальше дослідження на наявність ракових клітин. Зазвичай використовується тонка трубка, яка вводиться через піхву. Тонкий шар тканини зішкрібається зі стінки матки, а потім лікар-патолог досліджує цю тканину під мікроскопом.
Після точного визначення діагнозу проводять розширене обстеження, яке спрямоване на виявлення метастазів. У таку діагностику може входити рентгенографія, УЗД, КТ, МРТ і ендоскопічні дослідження.
Лікування раку тіла матки
Залежно від стадії захворювання, гістологічного типу пухлини, віку і загального стану здоров’я пацієнтки розробляються схеми лікування захворювання.
Променеву терапію за раку тіла матки використовують, як правило, в комплексі з хірургією, хіміотерапією і гормональною терапією.
Пацієнткам, які реалізували репродуктивну функцію, на ранній стадії виявлення раку проводять видалення матки з трубами і збереження яєчників. Зазвичай при цьому використовують лапароскопічний метод, що сприяє зниженню ризику ускладнень. На другій-третій стадії захворювання виконують операцію, під час якої видаляють матку і придатки, оцінюють стан лімфатичних вузлів і за необхідності також їх видаляють. На заключній стадії проводять сеанс внутрішньочеревної хіміотерапії. На пізніх стадіях раку проводять паліативні операції та хіміотерапію, таргетну терапію або імунотерапію.
Рекомендації по профілактиці раку тіла матки
Специфічного способу профілактики, який допомагав би надійно запобігти розвитку раку тіла матки, не існує. Ризики можна дещо знизити, якщо загалом дотримуватися здорового способу життя та уникати основних факторів ризику:
- Підтримка нормальної ваги. У жінок із зайвою вагою ризик раку ендометрія підвищений приблизно в 3 рази.
- Регулярні заняття спортом: фізична активність допомагає знизити ймовірність розвитку злоякісних пухлин тіла матки.
- Приймати гормональні препарати строго за призначенням лікаря.
- Своєчасне лікування патологій, які розвиваються в тілі та шийці матки.
Своєчасна діагностика і правильний підхід до дослідження здатні виявляти новоутворення на початкових етапах і лікувати навіть найскладніші захворювання. Оперативність звернення пацієнта до фахівця визначає подальший прогноз одужання.
Консультації онколога в клініці TomoClinic проводяться за всіма міжнародними стандартами. Щоб записатися на консультацію онколога в Києві, зателефонуйте за номером 0 800 332 735 або скористайтеся формою на сайті.