Класифікація раку сечового міхура
Рак сечового міхура класифікують за типом клітин, з яких складається новоутворення, а також за його розміром, проростанням у суміжні органи та розвитком метастазів. Анатомічно розрізняють: рак тіла сечового міхура, рак дна сечового міхура, рак шийки сечового міхура. Передраковими захворюваннями є папіломи (доброякісні епітеліальні пухлини), папіломатоз сечового міхура.
За гістологічною будовою (типом тканин, залучених у процес) виділяють 3 типи пухлин:
- Перехідно-клітинна (90% випадків) складається з клітин внутрішньої поверхні сечового міхура, пухлина рідко проростає крізь стінки органу або дає метастази.
- Плоскоклітинна – розвивається з плоскоклітинних клітин епітелію, які здебільшого утворюються в сечовому міхурі внаслідок запалення і паразитарної інфекції. Плоскоклітинний рак швидко прогресує і спричиняє віддалені метастази.
- Аденокарцинома – складається з клітин слизової оболонки. Пухлина може бути як первинною, так і метастазом, наприклад, раку товстої кишки.
Розрізняють інвазивний рак сечового міхура і неінвазивний. Неінвазивний рак має відносно доброякісний перебіг: новоутворення не виходить за межі сечового міхура. Інвазивний рак – це важка форма з проростанням пухлини крізь стінки міхура і переходом її на інші органи. Можливий перехід форми з неінвазивної в інвазивну, тобто прогресування пухлини.
Стадії раку сечового міхура
Залежно від розміру та поширеності патологічних змін виділяють такі стадії раку сечового міхура:
- 1 стадія – новоутворення розвивається в одному з шарів тканин сечового міхура;
- 2 стадія – розмір пухлини збільшується, вона проростає в м’язовий шар органу;
- 3 стадія – пухлина виходить за межі сечового міхура, проростає в жирову клітковину, іноді в прилеглі лімфовузли;
- 4 стадія – пухлина вражає суміжні органи і може метастазувати по всьому організму.
Можливі причини раку сечового міхура
Факторами ризику розвитку раку сечового міхура вважаються:
- куріння (найчастіша причина). Шкідливі речовини, що потрапили в кров із тютюнового диму, виводяться з організму переважно із сечею. Тривалий контакт канцерогенів зі стінками сечового міхура може призвести до переродження клітин у злоякісні;
- контакт зі шкідливими хімічними речовинами на виробництві (анілінові барвники);
- хронічні інфекції сечовивідних шляхів;
- сечостатевий шистосомоз (паразитарна інфекція);
- вроджені дефекти сечового міхура;
- генетична схильність.
Симптоми раку сечового міхура
Рак сечового міхура, як і більшість інших онкологічних захворювань, на ранній стадії може розвиватися безсимптомно. Погіршення самопочуття відбувається при збільшенні розміру пухлини, ураженні інших органів і розвитку інтоксикації. Перші симптоми раку сечового міхура можуть бути схожі на цистит, проте головною їхньою відмінністю буде постійність і тривалість. Виділяють такі основні ознаки раку сечового міхура:
- гематурія – домішки крові в сечі (буває першою скаргою у 90% хворих). Мікрогематурію можна виявити тільки під час проведення мікроскопічного дослідження. Макрогематурію можна побачити – сеча набуває іржавого або червоного кольору;
- порушення сечовипускання: часті позиви, болючість, відчуття неповного випорожнення, неприємні відчуття після сечовипускання (трапляються у 25% хворих);
- біль внизу живота, паху, попереку (частіше спостерігається при наявності метастатичного пухлинного процесу);
- набряк зовнішніх статевих органів, ніг (буває при здавлюванні вен лімфатичних судин);
- постійне відчуття втоми;
- втрата ваги.
Перелічені симптоми неспецифічні та зустрічаються за інших хвороб сечовивідних шляхів. Для діагностики потрібно звернутися до лікаря і пройти комплексне обстеження.
Діагностика раку сечового міхура
Як діагностувати рак сечового міхура? Для проведення первинного обстеження потрібно звернутися до уролога. Під час першого прийому лікар складає анамнез – вивчить історію хвороби та симптоми, які турбують пацієнта. Потім він проводить огляд і складе список необхідних діагностичних процедур.
Для з’ясування точного діагнозу можуть бути призначені:
- аналізи крові, сечі;
- аналізи урогенітальних виділень;
- УЗД сечового міхура;
- цистоскопія;
- біопсія з гістологічним аналізом;
- КТ органів черевної порожнини та грудної клітки тощо.
У більшості випадків пацієнту насамперед роблять лабораторні аналізи та УЗД сечового міхура, що дає змогу оцінити його структуру і виявити новоутворення. Для визначення типу новоутворення проводять ендоскопічне дослідження – цистоскопію. Пацієнту в сечовий міхур через уретру вводять гнучку трубочку, оснащену оптичним приладом та інструментом для взяття біопсії. Зображення передається на монітор, що дає змогу лікареві уважно вивчити внутрішню оболонку органу і відщипнути невеликий шматочок пухлини для аналізу. Процедура проводиться під місцевим знеболенням. Для визначення стадії раку і перевірки наявності метастазів, проводять МРТ органів малого тазу, а також КТ органів черевної порожнини і грудної клітки.
Лікування раку сечового міхура
Чи можна вилікувати рак сечового міхура? Лікування раку сечового міхура має бути завжди комплексним, тобто містити хірургічні, медикаментозні або променеві методи. Лікувальна тактика складається окремо для кожного пацієнта і залежить від стадії захворювання, загального стану здоров’я хворого. Рак сечового міхура лікується насамперед за допомогою хірургічного втручання (у разі операбельних новоутворень).
Залежно від розміру пухлини проводять одну з таких операцій:
- Трансуретральна резекція сечового міхура – найменш травматична операція, яку виконують за допомогою ендоскопічного обладнання.
- Відкрита резекція – доступ до сечового міхура забезпечують через передню черевну стінку.
- Радикальна цистектомія – це операція з видалення сечового міхура, прилеглих лімфовузлів та інших органів, уражених раковими клітинами. Таку операцію проводять у разі проростання пухлини в більшу частину стінки сечового міхура, з подальшим формуванням штучного сечового міхура з товстої або тонкої кишки (пластика сечового міхура).
Також пацієнту можуть призначити:
- променеву терапію – опромінення пухлини високими дозами рентгенівського або іншого випромінювання, що сприяє руйнуванню її тканин;
- хіміотерапію – вплив цитостатичними і цитотоксичними препаратами, які блокують поділ клітин і викликають деструкцію пухлини. Завдяки цьому хіміотерапія при раку сечового міхура ефективна в лікуванні віддалених метастазів і профілактиці рецидивів захворювання;
- імунотерапію – введення в сечовий міхур препарату на основі вакцини БЦЖ (від туберкульозу), яка провокує імунну систему знищувати пухлину.
На пізніх стадіях, коли терапія малоефективна, проводять паліативне лікування, щоб поліпшити стан пацієнта і збільшити тривалість життя.
Як проходить консультація онколога при раку сечового міхура
Перед консультацією дотримуйтесь таких рекомендацій:
- обов’язково підготуйте всю медичну документацію, яка у вас є: результати аналізів, довідки, виписки, висновки, рентгенівські знімки, МРТ, КТ або інших досліджень, а також результати біопсії (якщо проводилася).
- випишіть на листок паперу всі свої симптоми та іншу інформацію, яку хочете повідомити онкологу.
- запишіть запитання, які плануєте поставити лікарю.
- якщо ви переживаєте, що забудете щось запитати або не запам’ятаєте, що скаже онколог, – домовтеся з родичем або другом, щоб вони супроводжували вас у клініку.
Під час консультації лікар збирає анамнез: з’ясовує симптоми і тривалість їхніх проявів, хронічні та перенесені захворювання, наявність чинників ризику (куріння, сімейна історія раку, умови праці), а також вивчає всю наявну в пацієнта медичну документацію. Фахівець проводить огляд хворого і призначає необхідні додаткові обстеження (МРТ, КТ, УЗД, біопсія та ін.). Далі на підставі результатів досліджень лікар може підтвердити точний діагноз, скласти тактику лікування, а потім проконтролювати ефективність протиракової терапії і, за необхідності, внести в неї корективи. Також онкологи спостерігають пацієнтів, які успішно завершили лікування і досягли ремісії, призначають контрольні обстеження для своєчасної діагностики рецидиву.
Регулярні профілактичні обстеження є запорукою ранньої діагностики раку, коли лікування найбільш ефективне. Оперативність звернення пацієнта до фахівця визначає подальший прогноз одужання.
Консультації онколога в клініці TomoClinic проводяться за всіма міжнародними стандартами. У клініці створено всі умови для точної діагностики та ефективного лікування. У нас працюють лікарі-онкологи з багаторічним досвідом, які володіють всіма сучасними методами лікування раку. Щоб записатися на консультацію онколога в Києві, зателефонуйте за номером 0 800 332 735 або скористайтеся формою на сайті.