КТ скроневих кісток
КТ скроневих кісток — це високоточний метод візуалізації, який дозволяє отримати детальне зображення кісткових структур скроневої ділянки черепа. Скроневі кістки відіграють ключову роль у будові вуха, і їхнє пошкодження чи патології можуть вплинути на слух та інші функції.
КТ скроневих кісток: що показує
У клініці TomoClinic Ви можете зробити КТ скроневих кісток на сучасному мультиспіральному томографі експертного класу TOSHIBA Aquilion One на 640 зрізів з товщиною 0,5 мм. Датчики томографа отримують дані про пошарове сканування, які обробляються комп’ютером. Після виконання дослідження лікар-рентгенолог на підставі отриманих знімків будує 3D-реконструкції. Вивчення тривимірних зображень дає змогу точно поставити діагноз і вибрати найкращу тактику хірургічного втручання під час планування операції.
- кісткові елементи внутрішнього і середнього вуха;
- прилеглі до них мозкові оболонки, скроневі частки головного мозку, великі судини і зовнішні м’які тканини голови.
- стінки очниці.
КТ скроневої кістки: що можна виявити:
- механічні пошкодження кісткових тканин (тріщини, переломи);
- запалення, гострі та хронічні інфекційні захворювання;
- гематоми;
- доброякісні та злоякісні новоутворення, їхню локацію та розмір;
- крововиливи в м’які тканини скроневої ділянки;
- дегенеративні зміни (отосклероз).
КТ скроневих кісток: показання
КТ скроневих кісток дає можливість діагностувати травматичні, запальні та пухлинні патології. Показання для проведення КТ скроневих кісток:
- захворювання вуха запального характеру та їх ускладнення (гнійні отити, етмоїдит, залучення до запального процесу мозкових оболонок);
- травми черепа з підозрою на перелом і забої м’яких тканин у ділянці скроневої кістки;
- зниження слуху нез’ясованого походження (насамперед, одностороннє);
- доброякісні та злоякісні пухлини в кістці, середньому або внутрішньому вусі;
- енцефаліт, абсцес, гній між мозковими оболонками;
- визначення поширеності пухлинного процесу;
- вестибулярні розлади (запаморочення, хиткість під час ходьби);
- патології судин;
- мастоїдит (запалення осередків соскоподібних відростків скроневої кістки);
- визначення причин гнійних, кров’яних виділень із вуха;
- прогресуюче погіршення слуху, дзвін або шум у вусі;
- лікворея (виділення світлої рідини – ліквору, цереброспінальної рідини з вух після перенесених травм);
- зміни функціонування лицьового нерва з розвитком слабкості мімічної мускулатури;
- об’ємні утворення скроневої кістки невідомого походження (ангіоми, холестеатоми);
- аномалії розвитку скроневої кістки і внутрішнього вуха;
- контроль перед плановими хірургічними операціями;
- контроль ефективності лікування та післяопераційного періоду.
Також лікар призначає КТ для обстеження скроневих кісток під час підготовки до операції з імплантації електрода.
КТ скроневих кісток може бути доповнено внутрішньовенним контрастуванням, у разі якщо є підозра на пухлину внутрішнього вуха для визначення межі її проростання.
Направлення для проведення КТ скроневих кісток зазвичай виписує хірург, отоларинголог або невролог. Підставою для проведення обстеження є виявлені під час інших видів діагностики патологічні зміни.
КТ скроневих кісток: протипоказання
КТ скроневих кісток передбачає використання рентгенівського випромінювання. Сучасний мультиспіральний томограф TOSHIBA Aquilion One знижує променеве навантаження на організм пацієнта до мінімальних значень, однак існують деякі обмеження для її проведення. Вагітним жінкам і дітям вона призначається тільки у виняткових екстрених випадках. Жінкам у період лактації слід утриматися від годування протягом наступних 24 годин після проведеного дослідження.
До обмежень також належить вага пацієнта, оскільки конструкція нашого апарату дає можливість проводити КТ-діагностику людям з масою тіла до 180кг.
Зазвичай процедуру КТ скроневої ділянки проводять без контрастування.
КТ скроневих кісток: підготовка
Рекомендуємо дотримуватися наших загальних рекомендацій перед проведенням сканування на комп’ютерному томографі:
- взяти направлення у лікуючого лікаря на цей вид діагностики;
- підготувати всю наявну документацію щодо цього захворювання з історії хвороби або амбулаторної карти для повної оцінки динаміки захворювання;
- взяти знімки і результати попередніх досліджень рентгенографії, УЗД, КТ, МРТ для отримання максимально повного опису дослідження.
Як роблять КТ скроневих кісток
Перед дослідженням на комп’ютерному томографі рекомендуємо зняти з себе всі металеві предмети, ювелірні прикраси, слуховий апарат і зубні протези (знімні).
Пацієнт лягає в горизонтальному положенні на стіл томографа. Під час процедури сканування на комп’ютерному томографі необхідно лежати нерухомо, оскільки від цього залежить якість знімків і результатів обстеження. Пересувний стіл переміщують всередину кільцевої частини томографа і починається сканування досліджуваної ділянки. Весь процес повністю безпечний і безболісний. Низку пошарових знімків (зрізів) передають на комп’ютер, де з них формують 3D-зображення. Співробітники клініки перебуватимуть у сусідній кімнаті для контролю перебігу дослідження, за необхідності ви можете зв’язатися з ними за допомогою приладу для внутрішнього зв’язку.
Комп’ютерна томографія скроневої зони триває приблизно 2-3 хвилини, У процесі діагностики пацієнт не відчуває жодних дискомфортних відчуттів.
КТ скроневих кісток розшифровка
Після закінчення сканування лікар вивчає результати отриманого зображення і проводить аналіз результатів дослідження. Він складає протокол з описом КТ скроневих кісток.
КТ скроневих кісток норма
Показники комп’ютерної томографії скроневих кісток у нормі:
- рівні стінки;
- чітка візуалізація слухових кісточок;
- хороша пневматизація;
- анатомічно нормальна конфігурація слухового проходу.
На знімках добре видно найменші відхилення від норми: травми, запалення, пухлинні утворення та інші патології.
КТ скроневих кісток: Де можна зробити?
Ви можете зробити КТ скроневих кісток у нашій сучасній діагностичній клініці TomoClinic, яка розташована за адресою м. Київ, вул. Юлії Здановської, 33/43 (зручне місце розташування – поруч метро Васильківська). Наша клініка пропонує професійну медичну допомогу, в основі якої лежить високоспеціалізована експертна діагностика і лікування з дотриманням міжнародних стандартів.
TomoClinic виділяються серед інших клінік високим рівнем кваліфікації та великим практичним досвідом наших лікарів для виконання всіх видів діагностичних процедур, а також доступними цінами в Києві.
КТ скроневих кісток ціна
До кожного пацієнта в TomoClinic застосовується індивідуальний підхід. Ви можете записатися на прийом у зручний для Вас день і час за телефоном нашої клініки.
Список літератури:
-
Прокоп М. Спіральна і багатошарова комп’ютерна томографія. Навчальний посібник. В 2-х томах. 2020 рік Том 2.
-
Semelka R.C. CT Imaging Techniques in Ear and Temporal Bone Analysis. Radiology Journal, 2021. Джерело: google.com.ua/books/
-
Хофер М. Комп’ютерна томографія. Базове керівництво 3-є видання