Види біопсії
Розрізняють кілька типів біопсії. Відповідно до способів забору біоматеріалу, виокремлюють чотири види:
- ендоскопічний;
- ексцизійний;
- пункційний;
- інцизійний.
Ексцизійна (тотальна) біопсія передбачає повне видалення (висічення) пухлини або всього ураженого органу. У разі інцизійного методу забирається частина патологічного утворення. Обидва методи вимагають розсічення поверхневих тканин і належать до відкритої біопсії.
Пункція тканини або клітин здійснюється за допомогою голки. Ендоскопічна біопсія супроводжує дослідження травного тракту або дихальних шляхів. Під час таких обстежень оптичними приладами зонд бере щипок тканин із підозрілого утворення (наприклад, біопсії кишківника).
Розрізняють також різновиди біопсії:
- мазок-відбиток або зішкріб (виділення із соска, слизова оболонка);
- скарифікаційна або поверхнева (біопсія шкіри);
- аспіраційна — за допомогою вакуумного аспіратора (гінекологія);
- щипкова (біопсія стравоходу);
- пункційна біопсія (тонкоголкова) для забору невеликої кількості біоптату;
- петлева (за допомогою коагулятора);
- товстоголкова біопсія або трепан-біопсія, core needle (перевірка на рак молочної або передміхурової залози, печінки).
Крім цього, процедура може проводитися під час операції, ендоскопічного обстеження або окремим сеансом:
- класичним способом;
- прицільною біопсією.
Контроль точності може здійснюватися ендоскопічно, УЗ-скануванням, рентгенологічним способом, а також із застосуванням малоінвазивного стереотаксичного методу.
Показання до біопсії
Головне показання до проведення біопсії — патологічні перетворення в тканинах і органах, які були виявлені в процесі діагностики (МРТ, КТ). Записатися на біопсію рекомендується також, щоб провести ранню діагностику злоякісних утворень та запобігти розвиткові онкозахворювань. Таким чином, біопсію проводять, щоб:
- виявити патологічні процеси в організмі;
- підтвердити злоякісність пухлини;
- визначити агресивність новоутворення;
- спостерігати за процесом лікування (в динаміці).
Цим способом можна дослідити легені, молочні залози, органи навколо шлунку, травний тракт, інші м’які й тверді тканини. Завдяки сучасним методам у медицині та спеціальному обладнанню, можна брати біоптат будь-якого органу.
Протипоказання до біопсії
Біопсія — інвазивне втручання різного ступеня складності. Тому біопсія має протипоказання:
- погане згортання крові;
- низький гемоглобін (90 г/л і нижче).
Краще не проводити біопсію в разі алергії на препарати анестезії, інфекційних захворювань, вагітності, високого артеріального тиску, епілепсії та інших відносних протипоказань. У будь-якому випадку робити чи ні, визначається на консультації.
Крім того, існують відносні та абсолютні протипоказання, що залежать від об’єкта біопсії. Деякі захворювання нирок служать протипоказанням до отримання ниркового біоптату. Зразок із шийки матки не беруть у разі запальних процесів, а товстоголкову біопсію простати переносять до одужання, якщо пацієнт має деякі захворювання прямої кишки. Так, під час лактації не призначають трепан-біопсію молочних залоз. Однак, якщо є підозра на онкологію, то ні вагітність, ні лактація протипоказанням в жодному разі не будуть.
Підготовка до біопсії
Перед проведенням біопсії пацієнтові призначають лабораторні дослідження крові та коагулограму. Можуть бути рекомендовані також МРТ та УЗД. З дозволу лікаря припиняється приймання препаратів, що впливають на згортання крові. Якщо пауза неможлива, то біопсію проводять у стаціонарі під ретельним наглядом лікарів. Локалізація новоутворення також впливає на підготовку до процедури, наприклад:
- біопсія передміхурової залози вимагає відмовитися від жирної їжі, алкоголю та протизапальних препаратів, а також — замінити сніданок склянкою соку;
- біопсія шийки матки передбачає утримання від великої кількості їжі, куріння і спиртних напоїв, особливо в разі проведення процедури під загальною анестезією;
- у разі показання до біопсії нирки потрібні аналізи, які підтверджують відсутність інфекцій та відмова від медикаментів, що знижують згортання крові, а також необхідно обмежити вживання рідкої та жирної їжі.
Зрідка може знадобитися очисна клізма. У сучасних умовах клініки європейського рівня, таких як TomoClinic, біопсія — швидка, безболісна та безпечна, а головне — високоінформативна процедура, якої не варто боятися. Вартість біопсії залежить від місцезнаходження пухлини та виду маніпуляції.
Як проводиться біопсія
Здебільшого біопсія проходить під місцевою анестезією, однак за бажанням пацієнта може бути під загальною.
У медичному центрі TomoClinic біопсія проводиться згідно з міжнародними стандартами, за необхідності — під контролем УЗД або КТ.
Залежно від локалізації новоутворення, лікар вибирає інструмент і спосіб проведення процедури. У разі біопсії печінки застосовується спеціальна голка. Пацієнт перебуває в положенні лежачи, під анестезією. Час проведення — 30–40 хвилин. Біопсія легенів проводиться через шкіру голкою під контролем КТ, а тканин прямої кишки — у процесі ендоскопії — спеціальним зондом.
Пункцію щитоподібної залози здійснюють, коли пацієнт перебуває в горизонтальному положенні. Процедура зовні та за відчуттями нагадує звичайний укол, тому знеболювання не потребує. Пацієнту необхідно перебувати нерухомо та утриматися від ковтальних рухів.
Пайпель біопсія ендометрію абсолютно безболісна, проте вимагає 2–3 повторень процедури.
Обладнання
Щоб біопсія показала гарантовано точний результат, можна звернутися до TomoClinic. Для процедури ми використовуємо автоматичну біопсійну систему, різні біопсійні голки та сучасні моделі медичного обладнання:
- ендоскоп OLYMPUS серій 190 і 260, що дозволяє якісно виробляти прицільну біопсію;
- УЗ-апарат Aplio XG, що забезпечує візуалізацію пункції;
- УЗ-система Aplio i500.
За ходом процедури безперервно стежать фахівці. Це дає можливість отримати точну діагностику, максимально можливу комфортність і безпеку біопсії.
Побічні ефекти та ускладнення
Процедура біопсії — це забір фрагментів тканин або видалення пухлин для комплексного вивчення. Травма тканин при цьому мінімальна. Але в пацієнтів із порушенням згортання крові можуть з’явитися кровотечі, особливо коли аналіз на біопсію необхідно здати відкритим способом.
Також можливі ускладнення:
- інфекція;
- пошкодження сусідніх органів;
- больовий синдром.
У TomoClinic весь процес проходить під контролем злагодженої команди лікарів високої кваліфікації: лікарів-ендоскопістів, інтервенційного радіолога, анестезіологів, терапевтів, досвідченого молодшого й середнього медичного персоналу. Компетентні фахівці та сучасне обладнання гарантують проведення біопсії з мінімальними наслідками.
Реабілітація
Після біопсії відкритим способом реабілітація проходить так само як після звичайної хірургічної операції. Ендоскопічний спосіб залишає тільки легкий дискомфорт, а в разі біопсії товстого кишківника — незначні виділення з ануса. Такі прояви не повинні спричиняти занепокоєння — це в межах норми.
Результати та розшифровка біопсії
Отримані зразки тканин піддають лабораторним дослідженням. Для уточнення діагнозу можуть бути проведені:
- гістологічне дослідження;
- цитологічний аналіз.
Гістологія потрібна для оцінки структурних пошкоджень клітин. Цитологічний аналіз показує порушення в клітинних елементах.
На отримання результатів морфологічного дослідження може піти кілька днів. Висновок може бути:
- орієнтовним;
- попередніми;
- остаточним.
Для перших двох потрібне порівняння з результатами інших досліджень. Заключний результат містить точний клінічний діагноз.
Переваги біопсії в нашій клініці
У TomoClinic біопсію проводять максимально щадним способом. Водночас:
- досягається висока точність досліджень;
- працюють досвідчені лікарі та діагности високої кваліфікації;
- залучене високотехнологічне обладнання провідних медичних брендів;
- практикується лояльна цінова політика;
- створені комфортні умови проходження процедури.
Усі маніпуляції проводяться згідно з міжнародними клінічними рекомендаціями, а ціна біопсії доступна широкому колу пацієнтів.
Лікарі
Щоб зробити біопсію в Києві, можна скористатися послугами TomoClinic. Тут працює злагоджена команда лікарів-професіоналів, за допомогою яких будь-яке обстеження пройде швидко та у встановлені терміни. Для цього потрібно зателефонувати за телефоном, вказаним на сайті, або скористатися формою зворотного дзвінка. Оператори контакт-центру дадуть відповіді на всі ваші запитання й допоможуть записатися на консультацію до фахівця на зручний час.
Послуги та процедури