logo
 • Пн.-Пт.: з 9:00 до 19:00
 • Сб.: з 9:00 до 18:00
logo

Рак шийки матки

Рак шийки матки (РШМ) — новоутворення злоякісного характеру, сформоване з слизової цієї області. Онкопухлини цієї групи займають друге місце за частотою поширеності в структурі онкозахворюваності жінок. На графіку вікової захворюваності виділяються два піки: 35-39 і 60-65 років. Якщо орієнтуватися на середній вік пацієнтів, можна зробити висновок, що пік поширеності захворювання припадає на 52,8 року. На відміну від переважної більшості інших видів онкологічних новоутворень, РШМ можна попередити. Рак шийки матки розвивається переважно на тлі вже наявних передракових патологій / змін, існуючих в організмі жінки тривалий час.

РШМ характеризується злоякісною трансформацією (генною мутацією) клітин покривного епітелію екто / ендоцервіксу (плоскоклітинний рак), на частку якого припадає до 90 % випадків. Аденокарцинома, як форма прояву РШМ, менш поширена в співвідношенні з іншими видами захворювання.

Причини виникнення та фактори ризику

Дослідниками встановлено, що серед причин виникнення РШМ, провідна роль відведена інфекційним агентам. Переважно це — вірус папіломи людини (ВПЛ), 16 і 18 типів, які офіційно віднесені IARS (Міжнародною організацією дослідження раку) до канцерогенних факторів. Їх наявність може кваліфікуватися як передраковий стан, а перехід в рак залежить від безлічі факторів. Постійне неконтрольоване розмноження клітин, які були інфіковані, сприяє накопиченню пошкоджень в їх генетичному коді, викликаючи дисплазії. При відсутності належного лікування відбувається їх малігнізація (переродження), розвивається інвазивний рак шийки матки.

Серед факторів, що підвищують ризик виникнення захворювання:

 • Генетична / сімейна схильність до онкопроцесу.
 • Виявлений ВПЛ з серотипами високого / середнього онкоризику: 16, 18, 31, 33, 35 або 39.
 • Ускладнені пологи або аборти з травматизацією (розривами) шийки матки.
 • Постійне використання гормональних контрацептивів, систематичне застосування препаратів естрогену та прогестерону.
 • Імунодефіцитні стани.
 • Ранній сексуальний дебют, множинні сексуальні контакти з різними партнерами.
 • Наявність генітальної інфекції, що передається через сексуальні контакти.
 • Низький соціальний / освітній рівень (відсутність статевої гігієни).
 • Активне та пасивне куріння, гіповітаміноз.
 • Відсутність або ігнорування періодичного якісного медобслуговування.

Чим відрізняються стадії раку шийки матки

Для оцінки симптоматики раку та рівня його поширеності використовується дві класифікації РШМ: FIGO і TNM. В їх основі дані комплексного обстеження хворих. Спрощено ступінь поширеності можна представити таким чином:

 • 0 стадія (in situ) — безсимптомна карцинома, преінвазивна стадія.
 • Рак шийки матки — I стадія. Уже присутня інвазивна карцинома, але процес не виходить за межі, обмежуючись поширенням по слизовій шийки матки.
 • Рак шийки матки — II стадія. Процес поширюється за її межі, інфільтрує в піхву. Процес переходить в тіло матки, проте ще не розпочалося поширення в м'язовий шар.
 • Рак шийки матки — III стадія. Процес починає поширюватися в нижню третину піхви, проростати в стінки таза.
 • Рак шийки матки — IV стадія. Новоутворення поширюється в прилеглі органи / за межі таза.

В основі діагностики раку шийки матки лежать скарги жінки і анамнез хвороби, інформація, отримана в результаті обстеження. Призначається прицільна біопсія окремих ділянок слизової і цитологічне дослідження біоптату.

Як виявити рак шийки матки: прояви і симптоми

Симптоматика при РШМ, як і при інших видах раку, проявляється загальними і специфічними ознаками, які важко пов'язати з підозрою на це захворювання самостійно.

 • Загальні, властиві для деяких інших захворювань симптоми раку шийки матки: відсутній апетит, блідість, часта пітливість. Ці симптоми доповнюються проявами, які вкрай важко розпізнати, — слабкість, зниження ваги, субфебрильна температура. Подібні прояви часто залишаються просто непоміченими. Потім з'являються нехарактерні вагінальні кровотечі, які можуть виникати після / під час коїтусу (сексуального контакту). Може виникати дискомфорт в області піхви і виділення із специфічним запахом.
 • У міру поширення процесу з'являються й інші ознаки раку шийки матки: хворобливий низ живота (тягнучі та різкі больові відчуття стають сильнішими при сечовипусканні), набряклість. Далі приєднується симптоматика, яка свідчить про ураження інших органів, які були залучені в онкологічний процес (гідронефроз, закрепи, закупорка сечоводу тощо). Пухлина може метастазувати в печінку, лімфовузли, легені — з появою відповідної симптоматики.

Яке лікування раку шийки матки можливо застосувати

Для збереження репродуктивної функції, жінкам, які перебувають в дітородному періоді життя, на преінвазивній стадії захворювання, проводять щадні хірургічні втручання. Операбельні обсяги визначаються індивідуально. При інфільтрації пухлини на склепіння піхви проводиться видалення матки, частини піхви з переміщенням яєчників.

На III-IV стадіях РШМ практикується комбінована (променева та хірургічна) терапія. Перша обов'язкова у всіх випадках інвазивного РШМ. Її призначають практично всім хворим у вигляді перед / післяопераційного опромінення. Також часто застосовується поєднана променева та хіміотерапія.

У запущених випадках на пізніх стадіях проводяться паліативні хірургічні втручання — формування додаткових кишкових анастомозів, виведення цисто / колостоми.

Медіана 5-річної виживаності залежить від стадії раку, своєчасності та ефективності терапії, що проводиться. На I стадії цей показник становить близько 90 %, на II стадії — варіюється в межах 60-80 %, на III — 30-35 %, і на заключній — менше 15 %.

Профілактика раку шийки матки: запобіжні заходи

Найбільш ефективний спосіб профілактики РШМ полягає в налагодженні способу життя:

 • підвищенні освітнього рівня щодо особистої гігієни / впорядкованості сексуальних зв'язків;
 • організації здорового харчування, фізичного розвитку і способу життя в цілому;
 • відмові від куріння;
 • правильному підборі засобів контрацепції;
 • регулярності оглядів у гінеколога.

Основний метод, що забезпечує первинну профілактику розвитку РШМ, — проведення вакцинація. Використовуються різні вакцини (2, 4 і 9 валентні), що забезпечують захист проти інфікування ВПЛ різних серотипів. Вакцини характеризуються доброю переносимістю, високою імуногенністю та ефективністю.

З огляду на можливість профілактики захворювання, на перший план виходить онконастороженість жінок щодо РШМ. Це дозволяє виявити ВПЛ при регулярному відвідуванні гінеколога. Визначивши його серотип, можна своєчасно отримати лікування фонових захворювань та виявити інфекції.

Швидко проведена діагностика та адекватно призначене лікування злоякісного процесу істотно підвищують виживаність. Всі жінки, які відносяться до групи ризику (мають ВПЛ) і перенесли РШМ, повинні знаходиться під постійним наглядом онколога-гінеколога.

Автор статті:
Антоненко Вікторія Олексіївна
Стаж: 15 років
Cпеціалізація: Лікар-гінеколог-онколог, лікар-хірург вищої категорії

Вiдгуки
Вiдгуки з фото
Залишити відгук:
Ваша оцінка:
Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті
phone
Записатися на консультацію
Ми вам передзвонимо найближчим часом
Подзвонити Замовити дзвінок