logo
  • Пн.-Пт.: з 9:00 до 19:00
  • Сб.: з 9:00 до 18:00
logo

Кількість пацієнтів з раком молочної залози (РМЗ) залишається надзвичайно високою. Захворювання займає провідні позиції в структурі онкозахворювань жінок. Чим старшою стає жінка, тим більша ймовірність виявлення РМЗ. Рівень ризику зростає прямо пропорційно віку жінки. Пік захворюваності припадає на період 50–60 років. У чоловіків ця патологія зустрічається вкрай рідко. 

В цілому, кумулятивний ризик, при тривалості життя 70–75 років, становить 5,4 %. З урахуванням високих показників смертності (16,7 %) на перший план виходить важливість своєчасної діагностики та профілактики.

Рак молочної залози

Основними факторами ризику є:

  • несприятливий сімейний анамнез (мутації генів BRCA-1 / BRCA-2, що передаються у спадок);
  • ранній менструальний цикл;
  • пізній початок менопаузи;
  • фіброзно-кістозна мастопатія;
  • пізні перші пологи або їх відсутність;
  • іонізуюче випромінювання;
  • контакт зі специфічними та неспецифічними канцерогенами, в тому числі паління;
  • гормональні збої — наявність ендокринних захворювань, часті аборти, зловживання оральними гормональними засобами.

Види раку молочної залози та їх відмінності

Розвиток захворювання пов'язаний з секретуючими клітинами епітелію. Його класифікація базується на різних ознаках, що дозволяє виділити понад 30 видів захворювання. Одні різновиди зустрічаються часто, інші вкрай рідко.

Виділяють протоковий і дольковий РМЗ. За гістологічною структурою він належить переважно до аденокарцином чи солідного раку, що протікає в інфільтруючій або неінфільтруючій формах. Вони можуть переходити одна в іншу:

  • Внутрішньопротокова карцинома — формується з клітин епітелію протоків молочної залози. Практично не виходить за межі епітелію, характеризується невеликими розмірами.
  • Інфільтруюча внутрішньопротокова карцинома — вражає всю молочну залозу, а також виходить за її межі.
  • Часточкова карцинома — утворюється з тканини залози. Має незначні розміри, обмежена межами часточки залози.
  • Інфільтруюча долькова карцинома — в процесі беруть участь тканини за межами часточки. Інфільтрує (проникає) в прилеглі тканини, метастазує в органи.
  • Медулярна карцинома — великі розміри пухлини з чітко вираженими межами. Не проростає в прилеглі тканини.
  • Запальна карцинома — протікає агресивно, на подобі маститу з хворобливою інфільтрацією.

Ще одним критерієм класифікації є присутність гормональних рецепторів в тканині молочної залози. Відповідно до цієї ознаки розрізняють такі пухлини:

  • ЕРЦ-позитивні (гормон-рецептор-позитивні);
  • ЕРЦ-негативні (гормон-рецептор-негативні).

Основою гормонально-залежних новоутворень є підвищення рівня естрогенів в жіночому організмі. Вони розвиваються через порушення балансу чоловічих і жіночих статевих гормонів, які стимулюють розмноження і зростання залізистих клітин. Злоякісні новоутворення такого типу повільно прогресують і мають слабку проліферативну здатність — повільне розростання. Вони менш агресивні, рідше дають рецидиви та адекватно реагують на лікування гормонами.

Локалізація пухлин значно варіюється. Частота уражень правої й лівої молочних залоз практично не відрізняється. Пухлини на двох молочних залозах одночасно з’являються у близько 2,5 % пацієнток з діагнозом. При чому вони можуть бути як первинною пухлиною, так і метастазом.

Симптоми раку грудей

Характерний прояв раку молочної залози — ущільнення в формі обмеженого пухлинного вузла різних розмірів, часто з нерізко вираженими межами. Його консистенція може бути:

  • дуже щільною, хрящоподібного типу;
  • м'якою, у вигляді округлої форми вузла;
  • у вигляді ущільнення без виражених кордонів.

При фізикальному обстеженні відзначається асиметрія молочних залоз, помітна зміна їх форми, присутні виділення із сосків. Надалі шкіра молочних залоз стає зморшкуватою, пухлину видно неозброєним оком, втягується сосок. На термінальній стадії захворювання:

  • розвивається обмежений лімфостаз (вид «апельсинової кірки»), видно запалення на шкірі;
  • пальпуються щільні прилеглі лімфатичні вузли збільшених розмірів.

Місцеве поширення новоутворення на шкірі залежить від характеру її росту і близькості розташованих поруч шкірних покривів. Пухлини, що розвиваються в глибоких шарах залози, швидко зростаються з тканинами прилеглої фасції та м'язами. Больовий синдром до діагностичних ознак не належить, оскільки під час раку він часто відсутній, однак присутній при мастопатії. Перебіг онкологічного процесу визначається безліччю факторів, зокрема видом раку, віком і гормональним статусом.

Діагностика захворювання базується на даних фізикальних та інструментальних методів обстеження (проєкційна та електроімпедансна мамографія, УЗД, МРТ) та результатах цитологічного дослідження біоптату. Вони дозволяють визначити всі параметри пухлинного процесу: конфігурацію, ступінь ураження залози та прилеглих тканин.

Стадії раку молочної залози

Основу клінічного стадіювання становлять результати проведеного обстеження. Відповідно до їх аналізу виділяють:

  • Рак молочної залози 1 стадії. Новоутворення має невеликий діаметр — до 2 сантиметрів, прилеглі тканини в процес не залучені.
  • Рак молочної залози 2 стадії. 2-а: діаметр новоутворення 2–5 см, в навколишню клітковину не проростає. Розмір невеликий, але в процес залучені навколишні тканини. Новоутворення не метастазує. 2-б: характеристики пухлини аналогічні, але спостерігаються метастази в прилеглі лімфовузли.
  • Рак молочної залози 3 стадії. 3-а: діаметр — понад 5 сантиметрів, зафіксовані проростання в м'язовий шар. Не метастазує. 3-б стадія: множинні метастази розповсюджуються в прилеглі зони та лімфатичні вузли.
  • Рак молочної залози 4 стадії. У процес залучені обидві залози. Пухлина інфільтрує в навколишні тканини, присутні метастази.

Сучасні методи лікування раку молочної залози

На початку розвитку хвороби найкращим варіантом є часткова чи радикальна мастектомія. Ступінь оперативного втручання залежить від ряду факторів, серед яких:

  • розмір новоутворення;
  • залученість в процес навколишніх тканин і прилеглих лімфовузлів.

Лікування раку молочної залози при запущеному процесі проводиться комбіновано: гамма-опромінення зони молочної залози та метастазування з хірургічною операцією в різних обсягах. Жінкам молодого віку за наявності поширеного РМЗ показано поєднане лікування: променева терапія, оперативне втручання, гормональна або гормоно-хімієтерапія.

Прогноз захворювання визначається стадією процесу, агресивністю його форми й перебігу, віком пацієнта. Якщо захворювання діагностувати та пролікувати вчасно, медіана 5-річного виживання при локалізованих формах раку становить 95 %. У деяких випадках вдається повністю вилікувати рак грудей. При місцево розповсюдженому раку цей показник знижується до 60 %, а при запущених стадіях хвороби виживаність пацієнтів становить 2–3 роки. Тому важливими є профілактичні заходи та своєчасне проведення діагностичних досліджень.

Ефективна профілактика раку молочної залози

  • Дотримання й підтримка фізіологічно нормального для жінки біоритму життя. Мається на увазі: регулярне статеве життя, правильний підбір контрацептивних засобів. Важливі своєчасна вагітність, грудне вигодовування, уникнення чи мінімізація абортів.
  • Онкологічна настороженість і періодичні самостійні обстеження. Огляд і уважна пальпація молочних залоз після закінчення менструального циклу.
  • Систематичне спостереження у гінеколога і проходження огляду 1 раз на рік в онколога-мамолога у віці 40–60 років.
  • Своєчасне лікування дисгормональних розладів та захворювань, позбавлення від доброякісних ущільнень у молочних залозах.
  • Обмеження контактів з канцерогенами, життя і робота в екологічно сприятливих умовах.

Щоб уникнути появи раку грудей, проявіть пильність. Дотримання цих простих правил дозволяє значно зменшити ймовірність виникнення і розвитку хвороби.

Чому важливо відразу звертатися до онколога-мамолога

З огляду на несприятливу статистику частоти захворювання та смертності від РМЗ, при виявленні навіть незначних ущільнень в залозі слід невідкладно звернутися до лікаря за допомогою. Онколог-мамолог призначить діагностику, зможе правильно досліджувати рак молочної залози, визначить стадію, на якій знаходиться захворювання. За результатами даних заходів призначається відповідний курс терапії. Спроби самолікування або терапії народними засобами відтягують початок проходження ефективного курсу. Від втраченого часу багато в чому залежить результат лікування і можливість вплинути на проблему в принципі.

Тільки своєчасна реакція і високе онкозанепокоєння допоможуть звести нанівець ризики розвитку захворювання. Лікар-онколог постарається зберегти ваші груди, які є органом привабливості, жіночності та материнства.

Автор статті:
Сушик Лілія Миколаївна
Стаж: 14 років
Cпеціалізація: Лікар-онколог першої категорії

Вiдгуки
Вiдгуки з фото
Залишити відгук:
Ваша оцінка:
Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті
phone
Записатися на консультацію
Ми вам передзвонимо найближчим часом
Подзвонити Замовити дзвінок