Хіміотерапія ― це високотехнологічний метод медикаментозного лікування онкологічних процесів, який широко використовується і в світовій медичній практиці, і серед клієнтів TomoClinic. Онкохворому призначається курс лікарських препаратів, які знищують клітини, що діляться, до яких відносяться і ракові. Якщо вас цікавить хіміотерапія в Києві, вам потрібно пройти курс хіміотерапії під контролем кваліфікованого онколога. TomoClinic ― це клініка, фахівці якої підходять до лікування своїх пацієнтів з усією відповідальністю, враховуючи всі можливі ускладнення лікування, побічні ефекти після хіміотерапії та підтримуючи пацієнта на шляху до одужання.
Хіміотерапія використовується не тільки як самостійний метод терапії деяких злоякісних новоутворень, але і як частина комплексного лікування онкологічних процесів в комбінації з іншими методами лікування онкології — оперативним втручанням, радіотерапією, гормонотерапією. Комплексний підхід суттєво підвищує продуктивність курсу лікування.
Види хіміотерапії
На сьогоднішній день є кілька видів хіміотерапії:
- Лікувальна хіміотерапія — це метод, який використовується як основна терапія. Скажімо, при онкологічних процесах в кровоносній або лімфатичній системі, коли не можна застосувати хірургію, основна терапія — використання ліків (хіміопрепаратів).
- Неоад’ювантна хіміотерапія — це метод, який іде поряд з основним лікуванням, супроводжує його. Як правило, в такому випадку хіміотерапія призначається перед хірургічним втручанням для зменшення розміру пухлини, зниження активності клітин.
- Ад’ювантна хіміотерапія — це профілактика після основної терапії (радикальної хірургії з видалення новоутворення, променевої терапії). Головна мета такого курсу хіміотерапії — зменшити рівень небезпеки виникнення рецидиву хвороби.
Крім традиційної (цитостатичної, цитотоксичної) хіміотерапії, яка пошкоджує абсолютно всі клітини, які швидко діляться (у т. ч. й такі, що необхідні для підтримки життєдіяльності організму), у сучасній медицині використовується таргетна хіміотерапія.
Таргетна терапія (або, як її ще називають, біологічна терапія, біотерапія, прицільна терапія онкологічних процесів) — це вид медикаментозного лікування онкології, який базується на виборчому (прицільному) втручанні у певні внутрішньоклітинні механізми, необхідні для пухлинних процесів. Таргетна терапія блокує саме сигнальні шляхи, по яких клітка "розуміє", що їй необхідно ділитися.
Крім того, існує ще один сучасний метод лікування раку — імунотерапія, при якій для лікування пухлин використовують антитіла, що активізують природні сили імунної системи. Імунотерапія дуже часто розподіляється на активну, пасивну та гібридну.
Також в медицині існує поняття паліативної хіміотерапії.
Паліативна хіміотерапія — це комплекс специфічних лікувальних заходів, які спрямовані на зменшення вираженості або тимчасове призупинення клінічних симптомів запущеного злоякісного процесу. Мета — продовжити і полегшити життя.
Як діє хіміотерапія?
На відміну від локально впливаючих хірургії і променевого лікування, хіміотерапія — системне лікування, оскільки під її впливом знищуються злоякісні клітини, що поширилися (метастазами) у частини тіла, віддалені від первинної пухлини.
Хіміотерапію проводять тільки на базі онкологічних центрів і клінік. Справа в тому, що більшість хіміопрепаратів мають токсичний вплив на організм і їх застосування вимагає великого досвіду онколога-хіміотерапевта.
Існує величезна кількість препаратів для хіміотерапії.
Деякі з них застосовуються тільки для монотерапії, а інші — для політерапії. Лікарські препарати використовують у різних дозах і комбінаціях з урахуванням стану пацієнта і виду раку. Це робиться для підтримки балансу між токсичністю хіміотерапії та її ефективністю.
Кожен препарат для курсу хіміотерапії має особливості впливу на організм. Тому їх розподіляють на групи за механізмом впливу на патологічні клітини:
- цитотоксичні препарати — включають процес самоліквідації всередині ракової клітини, що призводить до її загибелі;
- цитостатичні — створюють умови, за яких відбувається омертвіння злоякісних клітин і, як наслідок, їх загибель.
Ефективність хіміотерапії
На початку лікування лікар не може точно спрогнозувати, наскільки ефективною буде хіміотерапія. Навіть у тому випадку, коли гістологічний тип пухлини відомий, гарантувати результат — неможливо.
Кінцевий результат залежить не тільки від призначень онколога. В процесі лікування беруть участь: препарат для хіміотерапії, який підбирається лікарем на підставі багатьох чинників, пухлина й тіло людини (а точніше, його природні ресурси). Призначаючи препарат, лікар не в силах передбачити: як поведе себе організм пацієнта, як він буде приймати препарат і як спрацює комбінація всіх трьох складових.
Також на ефективність хіміотерапії впливають такі чинники, як:
- розмір пухлини;
- стадія онкологічного процесу;
- вік пацієнта і загальний стан його здоров’я (у т. ч. фізична форма, наявність супутніх захворювань);
- адекватність проведеного раніше лікування;
- тривалість терапії;
- чутливість ракових клітин до лікарських препаратів (наприклад рак підшлункової залози набагато важче піддається лікуванню, ніж сечового міхура і передміхурової залози).
Основний критерій оцінки результатів хіміотерапії — зменшення розміру пухлинного утворення.
В яких випадках призначають хіміотерапію?
Показання до хіміотерапії — онкологічні захворювання, але тільки у випадках, коли:
- потрібно зменшити обсяг пухлини до операції або опромінення;
- мінімізувати ризики розвитку рецидивів після проведеного лікування;
- потрібно провести лікування раку, який є чутливим до такої терапії (монотерапія онкологічного захворювання);
- потрібно провести лікування метастаз;
- потрібно продовжити і полегшити життя пацієнта на останній стадії (при відсутності шансів на одужання, при неоперабельних пухлинах).
Протипоказання до хіміотерапії
Хіміотерапію не призначають, якщо:
- вид злоякісної пухлини не чутливий до подібного лікування;
- пацієнт має супутні захворювання, які можуть спровокувати серйозні і довгострокові ефекти після хіміотерапії.
Також курс хіміотерапії протипоказаний при:
- незадовільних загальноклінічних показниках крові;
- гострих інфекційних захворюваннях з високою температурою;
- першому триместрі вагітності;
- тяжких порушеннях печінки і нирок;
- реабілітації після нещодавно перенесених серйозних операцій (хіміотерапія застосовується тільки після повного загоєння ран).
Крім абсолютних протипоказань, існують стани, при яких хіміотерапія призначається на розсуд лікаря (зі зниженням дози препарату): сильне виснаження (кахексія), літній вік тощо.
Онколог завжди повинен співвідносити потенційну користь хіміотерапії, очікуваний ефект і можливі ризики. Лікарі TomoClinic дотримуються концепції лікування раку за індивідуальними схемами для кожного пацієнта, в яких враховується стадія хвороби, вік і загальний стан хворого. Навіть у важких випадках наші фахівці завжди намагаються знайти варіанти, підібрати препарати, скласти схему лікування так, щоб поліпшити стан хворого з мінімальними ризиками, побічними ефектами і ускладненнями, які можливі при лікуванні раку.
Курс хіміотерапії: тривалість і кількість сеансів
В Клініці TomoClinic курс хіміотерапії проводиться під суворим наглядом лікаря. Між курсами хіміотерапії обов’язково робиться перерва. Кількість і частота курсів залежать від декількох факторів. Це:
- конкретний протокол лікування, обраний лікарем;
- реакція пацієнта на лікування раку;
- характер побічних ефектів від хіміотерапії;
- стадія захворювання;
- результати попереднього лікування (якщо таке проводилося).
Пам’ятайте, що тільки кваліфікований лікар-онколог може провести якісну діагностику, визначити вид новоутворення і підібрати індивідуальну результативну схему лікування хіміотерапією. Щоб мати впевненість у тому, що після хіміотерапії настане поліпшення, звертайтеся до фахівців, які мають досвід. TomoClinic (м. Київ, Україна) — це саме та клініка, яка відповідає за професіоналізм і призначення кожного свого лікаря. У нас ви зможете пройти правильно підібрану процедуру хіміотерапії, яка буде відповідати вашому стану.
Протоколи хіміотерапії в TomoClinic відповідають стандартам найбільш авторитетних онкологічних спільнот, серед яких: NCCN (Національна мережа по впровадженню знань в області онкології США), ASCO (Американське товариство клінічної онкології), ESMO (Європейське товариство медичної онкології).
Підготовка до хіміотерапії
Підготовка до хіміотерапії в TomoClinic включає:
- консультацію лікуючого онколога і отримання детальної інформації про проведення хіміотерапії, про всі препарати, які приймає пацієнт, включаючи БАДи, вітаміни, препарати, які регулюють тиск;
- діагностику (у т. ч. консультацію терапевта, кардіолога, лабораторні дослідження);
- детальні рекомендації від лікаря про правила харчування під час лікування, фізичної активності та способу життя.
Хід процедури
Проведення хіміотерапії включає в собі не тільки безпосередньо введення хімічного препарату, а й підготовку до лікування.
Початкові етапи протоколу хіміотерапії:
- точний розрахунок дозування ліків за масою тіла пацієнта;
- визначення періодичності та послідовності введення препаратів.
Досвідчені фахівці TomoClinic розраховують дозування, визначають періодичність введення препаратів, перевіряють розрахунок і тільки потім переходять безпосередньо до лікування онкохворого. Це дуже важливо, з огляду на те, що від правильності розрахунків дозування і схеми лікування залежить результат проведеної терапії.
Усі дії персоналу клініки відкриті для пацієнта (та їх частина, яка стосується саме його здоров’я). Кожен онкохворий, якому належить пройти хіміотерапію, має можливість бути присутнім при розведенні препарату. Наш великий досвід у лікуванні онкологічних процесів показує: такий підхід вселяє в пацієнта спокій і впевненість, а вони є позитивним фактором для одужання.
Установка портів для хіміотерапії
В Клініці TomoClinic для введення препаратів і для інших маніпуляцій, які потребують частого застосування центрального внутрішньовенного катетера (наприклад парентерального харчування) може бути встановлена спеціальна система — інфузійний порт.
Найбільш раціонально — встановити порт на початку курсу хіміотерапії. Особливо, якщо запланований тривалий курс і введення не тільки хімічних препаратів, а й підтримуючих ліків, забір крові.
Процедура імплантації системи інфузійного порту проводиться нашими фахівцями в операційній під короткочасним наркозом: без болю і дискомфорту для пацієнта.
Побічні ефекти після хіміотерапії
Лікування хімічними препаратами має побічні ефекти, ризики яких істотно знижуються при правильних призначеннях супроводжувальної терапії.
Наші лікарі-онкологи обов’язково інформують пацієнтів про те, яких заходів потрібно вжити, щоб зміцнити захисні сили організму і мінімізувати ускладнення після хіміотерапії.
Правильне застосування підтримуючих препаратів дозволяє уникнути таких неприємних побічних явищ, як нудота і блювота.
Крім цього, після хіміотерапії можуть виникнути ще й такі побічні ефекти, як:
- випадіння волосся;
- біль з боку внутрішніх органів;
- загибель частини кров’яних клітин — анемія, лейкопенія (нейтропенія);
- зниження апетиту;
- зміна структури шкіри і нігтів;
- порушення з боку пам’яті (дуже рідко);
- ушкодження слизових шлунково-кишкового тракту (найчастіше; проявляється стоматитом і діареєю).
Але всупереч поширеній серед пацієнтів думці, що хіміотерапія обов’язково призводить до тимчасової втрати працездатності, це — не так. Пацієнти TomoClinic в більшості випадків можуть продовжувати роботу під час хіміотерапії при правильній і адекватній підтримуючій терапії і вести звичний спосіб життя.
Реабілітація після хіміотерапії
Для відновлення фізіологічних функцій і захисних сил організму після хіміотерапії потрібно віддати належну увагу реабілітаційному періоду. За рекомендацією American Cancer Society, реабілітаційний період повинен включати:
- помірну фізичну активність;
- відмову від шкідливих звичок;
- тренування дихальної та серцево-судинної систем;
- повноцінне харчування;
- мінімізацію стресу;
- проходження систематичного медичного огляду.
Дієта при хіміотерапії
У ході хіміотерапії пацієнтам TomoClinic рекомендується дотримуватися лікарських приписів з харчування.
Основні рекомендації з харчування при хіміотерапії
- Дотримання балансу між енергією, яка надходить з їжею, і тією, яка витрачається для щоденної діяльності;
- вживання різноманітної свіжоприготовленої їжі з якісних продуктів;
- виключення з меню жирних, гострих, копчених, солоних страв, а також консервів, напівфабрикатів — потрібно знизити навантаження на печінку і нирки;
- включення до щоденного харчування білкової, молочної, фруктово-овочевої, хлібно-круп’яної груп продуктів, а також не менше 2 столових ложок рослинного або вершкового масла на день для підвищення калорійності їжі.
Крім того, дуже важливо дотримуватися питного режиму (вживати не менше 1,5-2 літрів води на день).
Переваги хіміотерапії в TomoClinic
- Багаторічний досвід лікарів в лікуванні онкології і висока кваліфікація медичного персоналу.
- Відкритість призначень, результатів діагностики і медичних маніпуляцій.
- Можливість проходити сеанси хімієтерапії з VR-chemo (окулярами віртуальної реальності) абсолютно безплатно (це додаткова опція до послуги хімієтерапії).
- Персоніфікований підхід у лікуванні кожного пацієнта — найменування і дозування препарату, частота його введення, а також періодичність курсів підбирається пацієнту з урахуванням особливостей його організму.
- Психологічна підтримка під час діагностики, лікування і відновлення після хіміотерапії.
- Безболісна установка інфузійного порту (постійний внутрішньовенний доступ, менший ризик інфікування, психологічний комфорт при багаторазовому введенні препаратів і регулярних зборах аналізів тощо).
- Інфекційна безпека.
- Повна конфіденційність інформації.
- Адекватна ціна хіміотерапії.
У лікуванні онкологічної проблеми складно гарантувати позитивний результат, але в TomoClinic зроблять усе можливе, щоб задіяти максимум природних ресурсів організму і сучасних методик у боротьбі з хворобою.
Вартість хіміотерапії
Кінцева вартість хіміотерапії залежить від багатьох факторів. Це і обраний препарат, і тривалість курсу, і кількість курсів, і багато інших нюансів. Тому дізнатися ціну лікування можна, тільки звернувшись за допомогою і пройшовши діагностичні дослідження і консультації лікарів.
Щоб у комфортних умовах і з результатом пройти курс хіміотерапії в Києві, запишіться на прийом в TomoClinic вже сьогодні. В ході діагностичних досліджень, лікувальних заходів та реабілітації ми забезпечуємо тісний контакт між пацієнтом, лікарем і середнім медичним персоналом. Налагоджуємо психо-емоційний контакт з пацієнтом вже з першого його відвідування клініки. При лікуванні онкології такий підхід важливий, як ніколи. Він забезпечує комфортні умови перебування хворого в нашому центрі, оптимальний психо-емоційний настрій, довіру до медперсоналу і якнайшвидше відновлення здоров’я пацієнта.