За допомогою ЕРПХГ лікар, який володіє цим унікальним методом, детально досліджує жовчні протоки та протоки підшлункової залози, дванадцятипалу кишку та дуоденальні сосочки. Метод дозволяє знайти причини жовтяниці, виявити такі захворювання, як холедохолітіаз, рак холедоха або підшлункової залози, папіллостеноз, аденома дуоденального сосочка та інші.
Як відбувається дослідження
Лікар проводить ендоскоп (довгий гнучкий пристрій з боковою оптикою, який легко повторює вигини будь-якого органу) в дванадцятипалу кишку. Після цього в дуоденальний сосочок через катетер вводять контраст. За зображенням на моніторі рентген-апарату фахівець отримує максимально чітку інформацію про проблеми здоров'я пацієнта. При необхідності під час процедури лікар може взяти біопсію слизової. Таким чином наші фахівці встановлюють точний діагноз і призначають ефективне лікування.
ЕРПХГ включає різні складні маніпуляції, тому проводить процедуру в нашому центрі спеціаліст, який має унікальний досвід і вміння. Тривалість ЕРПХГ залежить від анатомічних особливостей конкретного пацієнта, а також загального стану здоров'я, у тому числі наявності хронічних захворювань. Зазвичай займає від 30 до 90 хвилин.
Незважаючи на те, що ЕРПХГ може викликати певний дискомфорт у пацієнта, ця процедура безболісна і нормально переноситься. Тому її проводять людям різних вікових груп, включаючи пацієнтів похилого віку.
За результатами обстеження може виникнути потреба у призначенні спазмолітиків, антибіотиків та інших препаратів. Найважливішою перевагою цього методу дослідження є можливість безпосереднього переходу під час процедури від діагностичних втручань до лікувальних.
Папіллотомія (розсічення гирла або самого сосочка) виконують у тому випадку, коли необхідно спеціальними інструментами видалити каміння або поставити стент для відновлення жовчного відтоку. Встановлення стентів у жовчні протоки застосовують при порушенні природного відтоку жовчі через запальні процеси або новоутворення, що суттєво полегшує стан пацієнтів.
У випадку, коли камінь виявляється дуже великим (більше 2,0 см) і його неможливо видалити, застосовують інструмент для дроблення — літотриптор. Фрагменти конкременту почергово видаляють.
Показання до ЕРПХГ
- Жовтяниця, причиною якої вважається біліарна обструкція.
- Результати клінічних, біохімічних або інструментальних досліджень, що вказують на захворювання підшлункової залози.
- Ознаки або симптоми, що вказують на наявність злоякісної пухлини підшлункової залози, коли результати інших методів неоднозначні.
- Панкреатит нез'ясованої етіології.
- Передопераційне обстеження при хронічному холециститі (за наявності інформації про можливу біліарну гіпертензію або жовтяницю в анамнезі) та псевдокістах підшлункової залози.
- Манометрія сфінктера Одді.
- Ендоскопічна папіллосфінктеротомія — ендоскопічне втручання з усунення причин механічної жовтяниці:
- холедохолітіаз (камені у жовчних протоках);
- стеноз папіли або дисфункція сфінктера Одді;
- сприяння встановленню стенту чи балонної дилатації;
- синдром «сліпого мішка» — ускладнення внаслідок скупчення або затримки їжі, фібрину, сторонніх тіл;
- холедохоцеле — кіста загальної жовчної протоки (холедоха);
- рак великого дуоденального соска у пацієнтів із високим ризиком оперативного лікування;
- отримання доступу до панкреатичної протоки.
- Встановлення стентів при доброякісних або злоякісних стриктурах, норицях, підтіканні жовчі після операцій, а також при великих конкрементах загальної жовчної протоки, які не вдалося видалити.
- Балонна дилатація стриктур проток.
- Встановлення назобіліарного дренажу.
- Дренування псевдокісти за наявності відповідних умов.
- Біопсія панкреатичної чи жовчної проток.
- Лікування панкреатиту.
Реабілітаційний період
Після ЕРПХГ пацієнт повинен перебувати під наглядом на денному стаціонарі протягом терміну, вказаного лікарем. Як правило, стан стабілізується протягом доби. Позбутися неприємних відчуттів у ділянці горла допоможуть льодяники від кашлю.
Обов'язково пройдіть консультацію нашого висококваліфікованого фахівця з діагностики та лікування панкреато-біліарних захворювань.
Ендоскопічні втручання на дуоденальному сосочку та протоках — це досягнення сучасних малоінвазивних методів лікування та діагностики органів цієї ділянки. Ризик при їх виконанні мінімальний, значно менший за ризик звичайної операції, а ефективність вища. Однак слід пам'ятати, що папілотомія — це також операція, і можуть в окремих випадках виникати ускладнення. Зменшити ризик ускладнень дозволяє правильний вибір лікувальної тактики, дотримання рекомендацій фахівця, анестезіологічне забезпечення.
ЕРПХГ виконують строго за показаннями.