Головна/Саркома кісток
Саркома кісток

Саркома кісток

Саркома кісток становить лише 0,5% від усіх випадків злоякісних пухлин. Саркома кістки – це вид раку, який найчастіше вражає молодих людей та дітей. Незважаючи на те, що він зустрічається рідко, він є дуже небезпечною патологією, що може викликати метастази. Дізнайтеся більше про саркому кісток та її форми, а також про діагностику та лікування захворювання.

Що таке саркома кісток

Пухлини, які утворюються у кістковій тканині, називають саркомами. Цей первинний рак починається у клітинах кістки чи хряща. Пухлина розвивається, якщо здорові клітини набувають злоякісності і починають рости безконтрольно. Злоякісні утворення руйнують кістку, вражають інші тканини та викликають метастази, наприклад, у легені.

Іноді зустрічаються пухлини, які не виходять за межі кістки, але можуть ставати більшими і тиснути на найближчі органи.

Найбільш поширені місця, де розвивається кісткова саркома, – це коліно, зап’ястя, плече та таз.

Причини та фактори ризику

Досі невідомо, чому розвивається саркома кістки. Але є деякі фактори ризику, що підвищують ймовірність утворення раку. До них належать такі:

Фактори ризику

1

Генетика

Відомо, що діти зі спадковою ретинобластомою (рак ока) мають схильність до саркоми кістки. Якщо у анамнезі сім'ї були випадки раку кістки, ймовірність виникнення саркоми зростає
2

Променева терапія, перенесена раніше

Ризик розвитку саркоми проявляється через кілька років після опромінення.
3

Хіміотерапія іншого раку

Деякі препарати, що використовуються для лікування раку, у тому числі алкілуючі агенти та антрацикліни, можуть підвищувати ризик розвитку вторинного раку, зазвичай остеосаркоми
4

Доброякісні пухлини чи інші захворювання кісток

Так, хвороба Педжета, фіброзна дисплазія, підвищують ризик розвитку остеосаркоми

Фактори ризику

1

Генетика

Відомо, що діти зі спадковою ретинобластомою (рак ока) мають схильність до саркоми кістки. Якщо у анамнезі сім'ї були випадки раку кістки, ймовірність виникнення саркоми зростає

2

Променева терапія, перенесена раніше

Ризик розвитку саркоми проявляється через кілька років після опромінення.

3

Хіміотерапія іншого раку

Деякі препарати, що використовуються для лікування раку, у тому числі алкілуючі агенти та антрацикліни, можуть підвищувати ризик розвитку вторинного раку, зазвичай остеосаркоми

4

Доброякісні пухлини чи інші захворювання кісток

Так, хвороба Педжета, фіброзна дисплазія, підвищують ризик розвитку остеосаркоми

Види

Саркома починається у сполучній тканині та проявляється у кількох формах. Основні з них представлені у таблиці нижче:

Форма раку кістки Відсоткове співвідношення від усіх сарком Опис Група ризику Де розвивається частіше
Хондросаркома 37% Пухлина із клітин хряща. Вражає людей старше 40 років Плече, таз та стегнова кістка.
Хордома 6% Форма саркоми кістки, яка починається в хребті. Утворюється із залишків хорди ембріона (нотохорда), які можуть залишатися в організмі та переходити в пухлину. Люди віком 40-50 років Нижня частина хребта, основа черепа, інші відділи хребта.
Саркома Юінга 14% Один із найпоширеніших типів саркоми, який може розвиватися як у кістці, так і в м’яких тканинах. Підлітки та молоді люди Область таза, стегнова кістка та гомілка.
Остеосаркома 30% Саркома розвивається з незрілих кісткових клітин, які у нормі утворюють нову кісткову тканину. Діти та підлітки Вражає коліна, стегна, гомілки та плечі.

Інші види раку кістки є більш рідкісними – вони починаються в м’якій тканині навколо кістки. До них відносяться недиференційована плеоморфна саркома (UPS), фібросаркома.

Окремо можна виділити вторинний (метастатичний) рак кістки. Зазвичай він не відноситься до саркоми, а виникає внаслідок метастазів раку інших органів – молочної залози, пухлини простати та легень.

Будь-яка пухлина в кістці вимагає точної діагностики, дослідження та термінового лікування.

Симптоми

Саркома кістки проявляється подібними симптомами, незалежно від форми захворювання. Найбільш поширені такі клінічні прояви:

  • Біль. У місці локалізації пухлини виникають біль та припухлість. Спочатку біль носить “плаваючий” характер – виникає раптово і стихає на деякий час. З розвитком хвороби біль посилюється, стає постійним. Часто саркому діагностують пізніше саме через больовий симптом. Тому що біль приймають за ознаки іншої патології кісток і суглобів — остеохондрозу, артрозу, артриту.
  • Набряклість та скутість рухів. Пухлина біля суглоба тисне на нього та обмежує рухи. Сам суглоб запалюється, набрякає.
  • Кульгавість. Іноді пухлина великого розміру тисне на кістку, внаслідок чого вона ламається. Це призводить до вираженої кульгавості. Але вона зазвичай з’являється при занедбаних стадіях саркоми.
  • Помітна шишка, яка виникає над кісткою і не проходить протягом певного часу.

Лікарі поділяють саркому кістки на стадії, щодо того, наскільки агресивний рак, куди поширилася пухлина, чи є метастази в інші органи та лімфовузли. Оцінка саркоми по стадіях потрібна, щоб детально дослідити пухлину і призначити правильне лікування.

Кожна стадія саркоми кістки характеризується 4 літерами за системою TNM:

  • T – розмір пухлини;
  • N – поширення на лімфовузли та інші органи;
  • M – наявність метастазів у тілі;
  • G – додаткова характеристика, яка говорить про ступінь злоякісності саркоми.
Стадія саркоми кістки

 

Уточнення Опис
I IA G1 або GX;

T1;

N0;

M0

Пухлина низького ступеня злоякісності (або не оцінена GX) менше 8 см в діаметрі. Саркома не поширилася на лімфатичні вузли та інші частини тіла.
G1 або GX;

T2 або Т3;

N0;

M0

Пухлина низького ступеня злоякісності (або не оцінена GX). Вона більше 8 см в діаметрі, або ж в одній кістці зустрічається більше однієї пухлини (Т3). Саркома не поширилася на лімфатичні вузли та інші частини тіла.
II IIA G2 або G3;

T1;

N0;

M0

Пухлина високого ступеня злоякісності та розміром до 8 см. Саркома не виходить за межі кістки, не поширилася на лімфатичні вузли чи інші частини тіла.
IIB G2 или G3;

T2;

N0;

M0

Пухлина високого ступеня злоякісності розміром понад 8 см. Саркома не поширилася на лімфатичні вузли чи інші частини тіла, метастази відсутні.
III G2 або G3;

Т34

N0;

M0

Є множинні пухлини високого ступеня злоякісності у первинній ділянці кістки. Проте саркома не вийшла за межі кістки, не поширилася на лімфатичні вузли та інші частини тіла.
IV IVA Any G;

Any T;

N0;

M1a

Пухлина будь-якого розміру та будь-якого ступеня злоякісності, яка вже вийшла за межі кістки та поширилася на легені.
IVB Any G;

Any T;

N1;

Any M

Пухлина будь-якого розміру та ступеня злоякісності. Вона вже поширилася на лімфатичні вузли і може спричинити метастази.
Any G;

Any T;

Any N;

M1b

Пухлина будь-якого розміру та ступеня злоякісності. Вона вже могла поширитися на лімфатичні вузли та інші кістки, а також інші органи крім легень.

Окремо можна виділити рецидивну саркому кістки. Це пухлина, яка повернулася після лікування. Щоб дізнатися рівень рецидиву, проводяться додаткові дослідження. Після цього лікування повторюється з урахуванням особливостей хвороби.

Діагностика

Перед тим, як встановити діагноз, лікарі проводять ретельне обстеження. Симптоми саркоми кістки часто схожі на інші патології опорно-рухового апарату, тому потрібна диференціальна діагностика.

Для визначення саркоми кістки та її стадії використовуються кілька методів діагностики:

  • Біопсія. Відбирають зразок пухлини для визначення її злоякісності.
  • Рентген, КТ чи МРТ уражених кісток. Оцінюється розмір пухлини, її локалізація та ефективність лікування під час його проведення.
  • КТ органів грудної клітки та УЗД органів черевної порожнини показує, наскільки поширився рак і чи не торкається він інших органів.
  • Остеосцинтиграфія – спеціальне сканування кісток за допомогою радіофармпрепаратів.
  • Біопсія кісткового мозку при саркомі Юінга.

Після обстеження лікарі обирають найбільш ефективне лікування.

Лікування

Лікують саркому кістки різними методами.

Хірургічна операція з видалення пухлин кістки

У пріоритеті завжди стоїть хірургічна операція. Під час втручання видаляють пухлину та трохи здорової тканини, яка оточує саркому. Надалі шматок кістки можна замінити кісткою з іншої частини тіла пацієнта, або донорською тканиною. У ряді випадків для відновлення цілісності кістки використовують металеві імплантати.

Хіміотерапія

Додатковим методом лікування саркоми кістки є хіміотерапія. Це лікування спеціальними препаратами, що вбивають клітини пухлини. Хіміотерапія ефективна при саркомі Юінга та остеосаркомі, а ось при хондросаркомі вона не дає бажаного результату.

Променева терапія

Іноді перед операцією по видаленню саркоми кістки використовують променеву терапію. Цей метод лікування допомагає зменшити пухлину та полегшити її видалення. Променева терапія також може застосовуватись після хірургічного втручання для остаточного видалення ракових клітин.

У TomoClinic лікування саркоми кістки проводиться різними методами, з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта, клінічної стадії раку та інших нюансів.

Профілактика

Пухлини у кістці з’являються навіть у пацієнтів без факторів ризику. Тому для профілактики саркоми використовуйте загальні правила. Ведіть здоровий спосіб життя, зміцнюйте імунітет, займайтеся фізичними вправами. Підтримуйте здорове зростання кісток за допомогою продуктів з вітамінами та мінералами.

Якщо у вас є генетична схильність до пухлин кісток, проконсультуйтеся з лікарем щодо додаткових клінічних аналізів.

фон

Записатися на прийом

Ласкаво просимо до клініки, де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі - професіонали.

    гинеколог 2

    Онкологічні захворювання

    Рак прямої кишки

    Рак прямої кишки

    Наукові дані говорять про те, що приблизно у 5% людей на планеті пр...

    Детальніше
    Рак нирки

    Рак нирки

    Онкологічне захворювання, яке проявляється виникненням різних за гі...

    Детальніше
    Рак молочної залози

    Рак молочної залози

    У світі це найбільш часта форма раку серед жінок. З урахуванням вис...

    Детальніше
    Рак щитовидної залози

    Рак щитовидної залози

    Рак щитовидної залози – досить рідкісне та цілком виліковне захворю...

    Детальніше
    Рак шийки матки

    Рак шийки матки

    Новоутворення злоякісного характеру, сформований з слизової даної о...

    Детальніше

    Наші переваги!

    Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

    • 1

      Повний цикл лікування в одному місці

      Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

    • 2

      Комплексний підхід у лікуванні раку

      У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

    • 3

      Висока діагностична точність

      Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

    • 4

      Унікальне для України обладнання

      У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

    • 5

      TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

      Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

    • 6

      Об’єктивна оцінка стану пацієнта

      У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

    Ви можете записатися на прийом Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

      Записатися на консультацію
      Записатися на консультацію

      Відповіді на часто задавані запитання

      Можливо, ви знайдете відповіді на запитання, що Вас цікавлять

      • Пухлини в кістці дають знати про себе через біль в суглобах і кінцівках. Біль може виявлятись біля коліна, у стегні, в руках, посилюється вночі. Також слід звернути увагу на деформацію кісток та припухлість суглобів. Щоб точно встановити діагноз, варто звернутися до лікаря.

      • Саркома – це злоякісна пухлина із сполучної тканини, один із видів раку. Тому вона небезпечна, як і будь-яка інша форма онкологічного захворювання.

      • Чим раніше діагностувати пухлину в кістці та почати лікування, тим вищі шанси на виживання. За допомогою сучасних методів терапії перемогти саркому кістки цілком реально.

      • Обидва захворювання стосуються кісток та суглобів. При артрозі біль зазвичай зростає, супроводжується хрускотом у суглобах, посилюється при фізичних навантаженнях. Пухлина кістки може руйнувати її, біль відчувається постійно. Самостійно визначити саркому чи артроз неможливо. Потрібна допомога лікаря.

      news img

      Залишились питання?

      Поставте своє питання і ми відповімо на нього найближчим часом

        запит київ
        До верху