Типи раку щодо його ознак
Додатково виділяють форми раку жовчного міхура залежно від перебігу захворювання та симптомів.
- Жовтяничний тип. Починається поступова інтоксикація організму, симптоми наростають, переходять у жовтяницю, біль у правому підребер’ї прогресує.
- Пухлинна форма. Больовий синдром проявляється разом із загальними ознаками онкологічної хвороби – втрата апетиту, зниження ваги, лихоманка тощо.
- Диспепсичний тип. Виражені симптоми з боку шлунково-кишкового тракту та черевної порожнини — здуття, метеоризм та інші.
- Септична форма. Виникають абсцеси, запалення жовчних протоків.
- Німа форма. Пухлина жовчного міхура довго не проявляється, а симптоми виявляються з боку інших органів, коли в них вже почалися метастази.
Стадії
Виділяють 4 основні стадії раку жовчного міхура залежно від того, наскільки поширилася пухлина та які життєво важливі органи вона зачепила. Найнебезпечнішим варіантом є рак, який вражає печінку.
0 (in situ) – Усередині слизової оболонки виникають аномальні клітини, які можуть стати раковими.
I – Рак виникає у слизовій оболонці жовчного міхура і може перейти на м’язовий шар стінки органу.
II, IIA – Рак поширився на сполучну тканину у стінці жовчного міхура на протилежному боці від печінки.
IIB – Пухлина поширилася на сполучну тканину в стінці жовчного міхура на боці поруч із печінкою, але ще не проникла до неї.
III, IIIA – Рак поширився через сполучну тканину жовчного міхура. Пухлина може вражати прилеглі органи – печінку, шлунок, тонку кишку, підшлункову залозу і т. і.
IIIB – Пухлина перейшла на м’язи, сполучну тканину, серозну оболонку та прилеглі органи. Також рак зачіпає лімфатичні вузли поруч із печінкою та жовчним міхуром.
IV, IVA – Пухлина вражає вени та артерії, а також 1-2 органи, крім печінки. Може вражати 1-3 лімфатичні вузли біля печінки та жовчного міхура.
IVB – Пухлина проникає в інші органи та структури, вражає печінку, очеревину та понад 4 лімфовузли.
Підходи до лікування різних стадій раку жовчного міхура можуть відрізнятися. Тож потрібна точна діагностика.
Діагностика
При діагностиці пухлин жовчного міхура, стану печінки та жовчних протоків використовують два напрями методів: лабораторні аналізи та інструментальні дослідження.
Лабораторна діагностика
- Біохімічний аналіз крові для виявлення речовин, які вказують на пухлину.
- Функціональний тест печінки. Вимірювання рівня деяких речовин, що виділяє печінка. Порушення норми цих показників може говорити про наявність раку жовчного міхура чи печінки.
- Аналіз карциноембріонального антигену (СЕА чи РЕА). Речовина, що виступає онкомаркером у діагностиці раку жовчного міхура.
- Визначення онкомаркера CA 19-9. Ця речовина виробляється клітинами епітелію ШКТ. Підвищення його рівня крові може говорити про рак жовчного міхура або підшлункової залози.
Інструментальні методи діагностики
- УЗД черевної порожнини.
- КТ і МРТ — методи, що дозволяють оцінити розмір пухлини, її точну локалізацію, стан прилеглих органів: печінки, шлунку, тонкої та товстої кишки.
- Холангіографія — дослідження, що дозволяє оцінити стан жовчних протоків, виявити їх звуження або закупорку. Холангіографію можна провести за допомогою різних способів: наприклад, використовуючи томограф чи ендоскоп.
- Біопсія — відбір тканини жовчного міхура для визначення злоякісності пухлини.
- Діагностична лапароскопія — операція, під час якої робиться невеликий розріз на черевній порожнині, проводиться огляд жовчного міхура, печінки, жовчних протоків.
Будь-які види діагностики визначає лікар, залежно від ситуації. Після обстеження організму підбирають найефективніший метод лікування.