Діагностика раку
Для того, щоб підтвердити або спростувати діагноз рак сечового міхура, лікарі призначають такі обстеження та дослідження.
Аналіз сечі. Першою ознакою раку сечового міхура є виявлення крові у сечі. Гематурія – той показник, який пацієнт може побачити сам. Часто люди звертаються до уролога саме із цією скаргою. Якщо під час аналізу підтверджена гематурія, це є поштовхом для подальших досліджень. Також проводять цитологічний аналіз сечі, який показує, чи є у рідини ракові клітини. Їх вивчають під мікроскопом.
Цистоскопія. Головне дослідження при раку сечового міхура. Оглядають внутрішні стінки та порожнину органу спеціальним приладом – цистоскопом. Зазвичай ця процедура не потребує анестезії та проводиться у кабінеті лікаря. Під час цистоскопії лікар може побачити новоутворення у міхурі.
Біопсія. Якщо при цистоскопії виявлено пухлину, її тканини відбирають на аналіз. Біопсія здійснюється за допомогою ТУР (трансуретральна резекція пухлини). Після відбору патологічну тканину аналізують під мікроскопом.
Визначення біомаркерів пухлини. Проводять аналіз патологічної тканини на білки, певні гени та інші маркери, притаманні раку.
Комп’ютерна томографія чи МРТ. Ці діагностичні процедури дозволяють побачити точну локалізацію пухлини, її розмір, переглянути стан лімфатичних вузлів, визначити поширення патології інші органи.
Якщо у людини в анамнезі був рак сечового міхура та проведено лікування, потрібна періодична диспансеризація у різних медичних закладах України.
У перший рік після лікування – огляд кожні 3 місяці.
На другому році – кожні півроку.
Надалі — 1 раз на рік.
Проводиться: огляд лікаря, аналіз крові та сечі, біохімічний аналіз крові, УЗД органів малого тазу, заочеревинного простору, цистоскопія, рентген грудної клітки.
Глибоке обстеження проводять у випадках, коли потрібно уточнити дані, отримані на інших етапах.
Стадії раку сечового міхура
Щоб підібрати ефективне лікування, слід визначити стадію раку. Пухлина розвивається поступово та проходить ряд процесів. Чим довше вона знаходиться всередині організму, тим глибше проростає у різні тканини. Виділяють 4 типи раку сечового міхура.
Стадія 0 (in situ)
Аномальні клітини виявлені на поверхні тканини, яка вистилає сечовий міхур.
I – Рак сформований, почав поширюватися на сполучні тканини поряд із органом.
II – Рак поширився на шари м’язової тканини сечового міхура.
III –Пухлина проросла в жировий прошарок, репродуктивні органи, але не поширилася на лімфатичні вузли або поширилася на один лімфатичний вузол тазу.
IIIB – Пухлина поширилася на лімфатичні вузли поруч із великими тазовими артеріями.
IV, IVA – Хвороба поширилася на стінки черевної порожнини, тази чи лімфатичні вузли.
IVB – Метастазування в легені, кістки, печінку.