Головна/Рак щитовидної залози
Рак щитовидної залози

Рак щитовидної залози

Рак щитовидної залози – досить рідкісне та цілком виліковне захворювання.

Проте тенденція поширення зростає з кожним роком. Позбутися ж пухлини можна, якщо вчасно її діагностувати і почати терапію. Будьте уважні до свого здоров’я і зверніться до лікаря за перших підозрілих симптомів.

Щитовидна залоза та її функції

Щитовидна залоза — невеликий, але дуже важливий орган, що входить в ендокринну систему.

Розмір її можна порівняти із довжиною великого пальця руки. Вона розташована просто в основі шиї перед трахеєю, має 2 частки, чим нагадує метелика.

Щитовидна залоза працює в парі з гіпофізом за принципом зворотного зв’язку. Гіпофіз продукує тиреотропний гормон (ТТГ), який стимулює щитовидну залозу виробляти власні гормони.

Ці речовини відповідають за низку життєво важливих функцій:

  • регуляція психічних процесів;
  • зростання та розвиток;
  • підтримка серцевої та репродуктивної функцій;
  • контроль балансу мінералів в організмі та інших процесів.

Рак щитовидної залози не дозволяє органу виробляти гормони в нормальній кількості, і, як і будь-яке онкологічне захворювання, призводить до несприятливих наслідків.

Що таке рак щитовидної залози

Якщо розглядати тканини щитовидної залози, можна виявити кілька типів клітин. Кожен із них грає свою роль, виробляючи певні гормони.

Фолікулярні клітини (А- та В-клітини) допомагають регулювати метаболізм, використовують йод для вироблення гормонів щитовидної залози.

С-клітини або парафолікулярні клітини виробляють кальцитонін. Цей гормон контролює використання кальцію організмом.

Інші клітини перебувають у залозі у малій кількості. Серед них клітини імунної системи, стромальні клітини.

Будь-який з цих типів може мутувати та викликати онкологічні захворювання.

Залежно від того, з яких клітин складається пухлина, підбирається відповідне лікування.

Але більшість утворень у щитовидній залозі – доброякісні. Злоякісними є лише 1% з них.

Види раку

Вирізняють кілька типів раку щитовидної залози, залежно від того, з яких клітин утворилася пухлина.

Диференційований рак щитовидної залози (ДРЩЗ) 

Клітини цієї пухлини мають ознаки нормальних клітин. Рак росте повільно і досить легко піддається лікуванню порівняно з іншими типами онкологічного захворювання. Серед ДРЩЗ виділяють три основні типи.

  • Папілярна карцинома. Це найбільш поширений тип раку, частку якого припадає 8 з 10 випадків. Зустрічається у пацієнтів молодого та середнього віку. Жінки хворіють на нього частіше, ніж чоловіки. Пухлина зростає повільно, і її можна вчасно діагностувати. Рідко поширюється на лімфатичні шийні вузли в області щитовидної залози.
  • Фолікулярна карцинома щитовидної залози. Складає до 1 із 10 випадків. Також найчастіше вражає жінок середнього віку. Незважаючи на те, що прогноз при лікуванні сприятливий, іноді рак може поширюватися на кістки та легеневу тканину.
  • Рак клітин Гюртле. Рідкісний тип ДРЩЗ, який часто поєднують з фолікулярним раком. Частина пухлин із клітин Гюртлі є доброякісними. За статистикою пухлину виявляють частіше у жінок та людей похилого віку. Зустрічається 2 випадки зі 100.

Недиференційований рак щитовидної залози

Анапластична карцинома щитовидної залози – дуже рідкісний, але найнебезпечніший тип раку. Частота становить 1 на 50 випадків, виникає у пацієнтів після 60 років. Його називають недиференційованим, оскільки ракові клітини не мають нормальних ознак. Пухлина росте швидко і важко лікується.

Медулярний рак щитовидної залози

Складає менше 1 із 10 випадків. Це захворювання пов’язане із наявністю дефектного гена в організмі пацієнта. Передається він у спадок, тому схильність до раку можна діагностувати на етапі, коли захворювання не виявило себе. Медулярний рак часто дає метастази в печінку та легені, потребує серйозного лікування.

Рідше зустрічаються лімфоми та саркоми щитовидної залози. До кожного типу раку підбирають потрібний метод лікування.

Вузли щитовидної залози

Крім злоякісних пухлин, ендокринологи часто діагностують вузли щитовидної залози. Вони можуть проявлятися як якась припухлість в області шиї або виявлятися на УЗД. Вузли є аномальним зростанням клітин щитовидної залози. Найчастіше ці клітини не є раковими, а саме утворення доброякісне. У поодиноких випадках потрібна біопсія для перевірки вузла. Але в більшості ситуацій зростання вузлів спровоковано збоєм гормонів через інші патології щитовидної залози. Іноді вузли вимагають лікування, адже, розростаючись, вони заважають дихати, ковтати та говорити.

Причини

Як і інші форми раку, пухлина щитовидної залози є наслідком мутування ДНК у здорових клітинах органу. Але є деякі групи ризику, які схильні до раку частіше.

  • Люди, які мають в анамнезі захворювання щитовидної залози: зоб, тиреоїдит та інші.
  • Люди, у сім’ї яких вже були випадки захворюваності на рак.
  • Деякі генетичні порушення: сімейна медулярна карцинома щитовидної залози, сімейний аденоматозний поліпоз (множинні поліпи в товстій кишці), Хвороба Коудена, акромегалія (надлишок гормону росту).

Є також фактори ризику, на які можна вплинути.

Відносною групою ризику виступають жінки віком 40-50 років, оскільки саме у цієї категорії рак щитовидної залози зустрічається найчастіше.

Фактори ризику

1

Ожиріння

За даними Міжнародного агентства з вивчення раку (IARC), люди з надмірною вагою або ожирінням мають більш високий ризик розвитку раку щитовидної залози. Причому ризик зростає зі збільшенням індексу маси тіла
2

Радіаційне опромінення

Дані останнього сторіччя прямо вказують на те, що радіація навіть у невеликих дозах збільшує ризик розвитку раку щитовидної залози. Так, у 1960-х роках дітей лікували низькими дозами радіації (від лишаю, інфекцій шкіри, прищів). Було встановлено, що через деякий час у них могла розвинутись пухлина щитовидної залози. Після аварії на ЧАЕС у 1986 році також зросла кількість випадків захворюваності на рак.
3

Нестача йоду в організмі

Йод необхідний щитовидній залозі для продукування її гормонів та підтримки основних функцій. При дефіциті мікроелемента може розвиватися пухлина

Фактори ризику

1

Ожиріння

За даними Міжнародного агентства з вивчення раку (IARC), люди з надмірною вагою або ожирінням мають більш високий ризик розвитку раку щитовидної залози. Причому ризик зростає зі збільшенням індексу маси тіла

2

Радіаційне опромінення

Дані останнього сторіччя прямо вказують на те, що радіація навіть у невеликих дозах збільшує ризик розвитку раку щитовидної залози. Так, у 1960-х роках дітей лікували низькими дозами радіації (від лишаю, інфекцій шкіри, прищів). Було встановлено, що через деякий час у них могла розвинутись пухлина щитовидної залози. Після аварії на ЧАЕС у 1986 році також зросла кількість випадків захворюваності на рак.

3

Нестача йоду в організмі

Йод необхідний щитовидній залозі для продукування її гормонів та підтримки основних функцій. При дефіциті мікроелемента може розвиватися пухлина

Симптоми

Дуже часто рак може не давати жодних симптомів. Його виявляють випадково при пальпації шиї чи плановому обстеженні щитовидної залози. Проте є кілька характерних ознак пухлини, на які варто звернути увагу.

  • Шишка або припухлість у ділянці шиї. Як було зазначено, це може бути доброякісний вузол. Але все ж таки 5 утворень зі 100 є раковими і не викликають болю. Тому потрібно обов’язково проконсультуватися з лікарем та пройти комплексне обстеження.
  • Зміна шишки чи вузла. Якщо пухлина була перевірена раніше, виявилася доброякісною, але раптом збільшилася у розмірах, треба знову показати її лікареві. Також проконсультуйтеся з лікарем, якщо з’явилася друга шишка в ділянці шиї.
  • Охриплість. Якщо у вас сів голос і цей стан не проходить протягом 3-х тижнів, варто здатися ендокринологу.
  • Болі у горлі більше 3-х тижнів.
  • Утруднене ковтання.
  • Почервоніння обличчя та часта діарея – специфічні ознаки медулярного раку щитовидної залози. Патологічні клітини виділяють велику кількість гормону кальцитоніну, що провокує подібні симптоми.

Стадії

Стадії раку щитовидної залози виділяють залежно від типу пухлини.

Стадії папілярного та фолікулярного (диференційованого) раку

I

– Молодше 55 років: AnyT, AnyN, M0

Пухлина будь-якого розміру, яка могла поширитись на лімфовузли біля щитовидної залози, але не поширилася на інші частини тіла.

– Старше 55 років: Т1, N0, M0

Пухлина менше 2 см, яка не дає метастазів і не поширилася на лімфовузли.

– Старше 55 років: Т2, N0, M0

Пухлина 2-4 см, яка не дає метастазів та не поширилася на лімфовузли.

II

– Молодше 55 років: AnyT, AnyN, M1

Пухлина будь-якого розміру, яка могла поширитись на найближчі лімфовузли. Рак дає метастази до інших частин тіла.

– Старше 55 років: T1, N1, M0

Пухлина менше 2 см, поширена на найближчі лімфовузли, що не дає метастазів в інші частини тіла.

– Старше 55 років: T2, N1, M0

Пухлина 2-4 см, поширена на найближчі лімфовузли, що не дає метастазів в інші частини тіла.

– Старше 55 років: T3a, T3b, AnyN, M0

Пухлина більше 4 см, яка могла прорости у м’язи біля залози, а також у найближчі лімфатичні вузли. Метастази в органах відсутні.

III

– Старше 55 років: T4a, AnyN, M0

Пухлина будь-якого розміру, яка виходить далеко за межі залози: на трахею, голосовий апарат, стравохід, глотковий нерв, горло — з поширенням на лімфатичні вузли чи ні. Не дає метастазів до інших органів.

 IVА

– Старше 55 років: T4b, AnyN, M0

Пухлина будь-якого розміру, яка проросла за межі залози, досягає хребта та великих кров’яних судин. З поширенням на лімфатичні вузли чи ні. Не дає метастазів до інших органів.

 IVВ

Старше 55 років: AnyT, AnyN, M1

Пухлина будь-якого розміру та поширення, що дає виражені метастази в інші органи.

Стадії медулярного раку щитовидної залози

I

– T1, N0, M0

Пухлина менше 2 см, яка не дає метастазів та не поширилася на лімфовузли.

II

– T2, N0, M0

Пухлина 2-4 см, яка не дає метастазів і не поширилася на лімфовузли.

– T3, N0, M0

Пухлина більше 4 см, яка не дає метастазів та не поширилася на лімфовузли.

III

– T1, T2, T3, N1a, M0

Пухлина будь-якого розміру з поширенням на шийні лімфовузли, без метастазів до інших лімфовузлів та органів.

IV A

– T4a, Any N, M0

Пухлина будь-якого розміру, яка виходить далеко за межі залози – на трахею, голосовий апарат, стравохід, глотковий нерв, горло. З поширенням на лімфатичні вузли чи ні. Не дає метастазів до інших органів.

– T1, T2, T3, N1b, M0

Пухлина будь-якого розміру, яка вийшла за межі щитовидної залози, поширюється на лімфовузли, але не дає метастазів до інших органів.

IV B

– T4b, Any N, M0

Пухлина будь-якого розміру, яка проросла до хребта та залучила кровоносні судини, могла поширитись на лімфатичні вузли. Метастази в інших органах відсутні.

IV C

– Any T, Any N, M 1

Пухлина будь-якого розміру, що дає активні метастази до інших органів.

Стадії анапластичного (недиференційованого) раку щитовидної залози

 IV A

– T1, T2, T3a, N0, NX, M0

Пухлина будь-якого розміру, обмежена щитовидною залозою, не поширилася на лімфатичні вузли та інші органи.

 IV B

– T1, T2, T3a, N1, M0

Пухлина будь-якого розміру, обмежена щитовидною залозою, не поширилася інші органи, але поширилася на найближчі лімфовузли.

– T3b, Any N, M0

Пухлина будь-якого розміру, яка проросла у м’язи щитовидної залози. Чи не дає метастазів, може перейти на лімфовузли.

– T4, Any N, M0

Пухлина будь-якого розміру, яка виходить далеко за межі залози – на трахею, голосовий апарат, стравохід, глотковий нерв, горло. З поширенням на лімфатичні вузли чи ні. Не дає метастазів до інших органів.

IV C

– Any T, Any N, M1

Пухлина будь-якого розміру з вираженими метастазами інші органи.

Діагностика

Для діагностики пухлин щитовидної залози використовуються стандартні підходи.

  • Огляд пацієнта, пальпація шиї на наявність ущільнень, шишок.
  • УЗД щитовидної залози та лімфатичних вузлів шиї вже може показати наявність пухлини.
  • Біопсія. Відбір тканин новоутворення та його дослідження на наявність ракових клітин.
  • Аналіз крові на рівень гормонів щитовидної залози (Т3, Т4), а також рівень ТТГ та антитіл до тиреоглобуліну.
  • Аналіз крові на рівень кальцитоніну та кальцію при підозрі на медулярний рак. І тут також призначають генетичне дослідження.
  • Ларингоскопія та бронхоскопія дозволяють заглянути всередину трахеї та перевірити наявність утворень.
  • Комп’ютерна томографія. Є показовою при виявленні пухлини та встановлення її точної локалізації.

Зазвичай лікарі проводять комплексну діагностику для виявлення захворювання та визначення його стадії.

Лікування

Для лікування раку щитовидної залози застосовуються 6 основних методів.

Операція. Це найпоширеніший спосіб лікування пухлини. Особливо ефективний на ранніх стадіях розвитку. Серед операцій виділяють наступні.

  • Лобектомію. Видалення частки органу, де є рак.
  • Майже тотальну та тотальну тиреоїдектомію. Видалення більшої частини щитовидної залози або її повне вилучення.
  • Трахеостомію. У трахеї робиться отвір, щоб допомогти пацієнтові дихати.

Променева терапія. Іноді призначається після операції, щоб вбити ракові клітини, що залишилися. У цю групу входить терапія радіоактивним йодом. Він проникає у патологічні тканини та руйнує їх. Метод ефективний, навіть якщо рак поширився на інші органи, адже тканини щитовидної залози поглинають йод.

Хіміотерапія. Прийом ліків для зупинки зростання ракових клітин. Спосіб лікування хіміотерапією залежить від стадії раку.

Гормональна терапія. Лікування гормонами дозволяє коригувати рівень ТТГ (тиреотропний гормон). Його висока концентрація може спричинити запалення в залозі, і, як наслідок, рак. Також цей метод лікування застосовується як замісна терапія, коли хвора щитовидна залоза не може виробляти власні гормони.

Таргетна терапія. Новий метод лікування спрямовано на гальмування зростання пухлини. Таргетна терапія переноситься легше порівняно з хіміотерапією.

Спостереження. У деяких випадках активне лікування не проводиться, але лікарі уважно спостерігають за станом пацієнта та починають терапію у разі небезпечної тенденції до розвитку пухлини.

Найбільш ефективний варіант терапії підбирає лікар у кожному індивідуальному випадку. Щоб лікування пройшло максимально успішно, варто звертатися до сучасної онкологічної клініки. Наприклад, TomoClinic у Києві має штат професійних лікарів і практикує різні підходи до лікування раку щитовидної залози.

Профілактика

Для профілактики раку щитовидної залози слід уникати факторів ризику, які можна контролювати.

  • Скиньте зайву вагу.
  • Уникайте радіоактивного опромінення (наприклад, часто не робіть рентген).
  • Введіть до раціону достатню кількість йоду.
  • Киньте курити. Тютюнопаління збільшує ризик розвитку будь-якого раку, у тому числі щитовидної залози.
  • Якщо в анамнезі є генетичні порушення, їх слід коригувати за допомогою спеціальної терапії.

За наявності у сім’ї медулярного раку, слід пройти генетичну діагностику. При виявленні патологічного гена можна запобігти розвитку пухлини щитовидної залози. І тому роблять превентивну операцію з видалення органу.

У будь-якому випадку важливо консультуватися з фахівцем і не нехтувати профілактичними оглядами ендокринолога 1-2 рази на рік.

фон

Записатися на прийом

Ласкаво просимо до клініки, де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі - професіонали.

    гинеколог 2

    Онкологічні захворювання

    Рак прямої кишки

    Рак прямої кишки

    Наукові дані говорять про те, що приблизно у 5% людей на планеті пр...

    Детальніше
    Рак нирки

    Рак нирки

    Онкологічне захворювання, яке проявляється виникненням різних за гі...

    Детальніше
    Рак молочної залози

    Рак молочної залози

    У світі це найбільш часта форма раку серед жінок. З урахуванням вис...

    Детальніше
    Рак щитовидної залози

    Рак щитовидної залози

    Рак щитовидної залози – досить рідкісне та цілком виліковне захворю...

    Детальніше
    Рак шийки матки

    Рак шийки матки

    Новоутворення злоякісного характеру, сформований з слизової даної о...

    Детальніше

    Наші переваги!

    Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

    • 1

      Повний цикл лікування в одному місці

      Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

    • 2

      Комплексний підхід у лікуванні раку

      У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

    • 3

      Висока діагностична точність

      Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

    • 4

      Унікальне для України обладнання

      У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

    • 5

      TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

      Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

    • 6

      Об’єктивна оцінка стану пацієнта

      У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

    Ви можете записатися на прийом Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

      Записатися на консультацію
      Записатися на консультацію

      Відповіді на часто задавані запитання

      Можливо, ви знайдете відповіді на запитання, що Вас цікавлять

      • УЗД – один із найважливіших методів при діагностиці раку. Під час дослідження чітко видно освіти, зокрема й злоякісні. Для підтвердження діагнозу та його уточнення лікар призначає додаткові обстеження.

      • Кальцитонін є маркером виявлення медулярного раку. За цієї форми захворювання рівень гормону підвищений у кілька разів.

      • Рівень ТТГ при онкологічному захворюванні може бути високим, низьким і навіть у межах норми. Аналіз потребує уточнення.

      • Під час вагітності у жінки може бути діагностовано рак щитовидної залози. Це друга найпоширеніша форма раку (після пухлин молочної залози), яка виявляється при вагітності. Лікування залежить від індивідуальних показників. Якщо воно не може чекати, роблять операцію з видалення патологічних тканин залози. У деяких випадках втручання проводять після пологів.

      news img

      Залишились питання?

      Поставте своє питання і ми відповімо на нього найближчим часом

        запит київ
        До верху