Поміж причин раку нирок розглядають низку додаткових факторів, що сприяють захворюванню:
- несприятлива сімейна схильність;
- тривалий прийом діуретиків, знеболювальних та гормональних засобів;
- цукровий діабет;
- артеріальна гіпертензія;
- частий вплив іонізуючого випромінювання;
- нікотинова залежність;
- робота на шкідливому виробництві;
- ожиріння.
Дослідження вказують і на можливу сімейну схильність до злоякісної пухлини нирки, оскільки у хворих із нирковоклітинною карциномою виявляються мутації з транслокацією в третій та одинадцятій хромосомі. Також можливе успадкування патології доведено при хворобі Гіппеля-Ліндау.
Симптоми раку нирок
Рак нирки спочатку протікає безсимптомно. Його прояви різноманітні. Ознаки раку нирки поділяють на ренальні та екстраренальні.
Ренальні симптоми
Характерною тріадою ренальних симптомів раку нирки є
- кров у сечі;
- дискомфортні відчуття та біль у попереку;
- прощупування новоутворення в зоні ураження.
Гематурія на ранніх стадіях буває одноразовою чи періодичною. Ця ознака раку нирок виникає несподівано та безболісно на фоні нормального загального самопочуття пацієнта. Спочатку він проявляється мікрогематурією, спричиненою пошкодженням дрібних судин органу. В процесі збільшення, новоутворення тканини нирки пошкоджуються ще більше, у патологічний процес залучаються оточуючі судини, внутрішньониркові вени здавлюються, і в онкохворого з’являється макрогематурія. При скупченні та застої крові в сечоводах виділяються кров’яні згустки, що призводять до розвитку коліки. Їхнє скупчення в сечовому міхурі може спричинити затримку сечі.
Болі невизначеного, ниючого або тупого характеру починають відчуватися на пізніх стадіях онкологічного процесу. Вони спричиняються компресією нервових закінчень пухлиною та перерозтягненням капсули органа.
Прощупування новоутворення можливе лише на останніх стадіях раку. Утворення характеризується як щільне та горбисте ущільнення.
На ранніх етапах розвитку пухлини у хворих може підвищуватись температура тіла. У більшості пацієнтів є субфебрильна лихоманка, яка провокується реакцією імунної системи. У деяких хворих температура підвищується до фебрильних значень.
Екстраренальні симптоми
У хворих виявляються такі екстраренальні ознаки раку нирок:
- паранеопластичний синдром: погіршення або втрата апетиту, млявість, пропасниця, підвищення артеріального тиску, пітливість, зменшення ваги;
- синдром компресії нижньої порожнистої вени: набряки на ногах, розширення підшкірних венозних судин живота, варикоцеле, тромбоз вен ніг;
- синдром Штауффера (нефрогенна гепатопатія): подовження протромбінового часу, підвищення рівня білірубіну, трансаміназ, IL 6 та лужної фосфатази.
Особливості раку нирок під час вагітності
Рак нирки у вагітних виявляється нечасто, оскільки пухлини частіше виникають у людей старше 40–60 років. Тактика лікування пацієнток визначається персонально та залежить від терміну вагітності, виду та стадії пухлини. У разі необхідності на пізніх термінах можуть проводитись операції.
Особливості раку нирок у дітей
Поміж дітей віком до 5 років найчастіше виявляється нефробластома, поміж підлітків — нирковоклітинний рак. Новоутворення можуть бути одно- або двосторонніми. Симптоми раку такі ж, як у дорослих. У разі раннього виявлення новоутворення виліковні у 90–95 % випадків. Для лікування проводиться хірургічна операція з видалення нирки та хіміотерапія.
Ускладнення раку нирок
Рак нирки, наслідки якого проявляються хронічною кровотечею, може спричинити появу низки ускладнень:
- анемія;
- закупорка сечоводу або тампонаду сечового міхура згустками крові;
- гостра затримка сечі;
- ниркова колька.
Метастази при раку нирки зазвичай виявляються в таких органах та структурах:
- регіонарні лімфовузли;
- надниркові залози;
- друга нирка;
- легені;
- діафрагма;
- кісткові тканини;
- печінка;
- головний мозок.
Метастазування спричиняє різні симптоми з боку ураженого органу, що в занедбаних випадках може призводити до смерті хворого.