Стадії
Для раку мигдаликів виділяють 4 основні стадії. Вони враховують розмір новоутворення, його поширення на лімфовузли, а також проростання в інші органи та тканини.
Перша стадія
Пацієнт не відчуває симптомів, а діаметр пухлини поки що не досягає 2 см. Але злоякісний процес вже активно розвивається і торкається слизової оболонки мигдаликів. Як правило, такий рак мигдаликів виявляють під час огляду у лікаря за допомогою пальпації. Також може показати рентген. Але передбачити на безсимптомному етапі, що потрібно перевірити мигдалики, дуже важко.
Друга стадія
Новоутворення досягає 4 см у діаметрі. Захворювання поширюється на одну з мигдаликів та шийні лімфовузли. Вони збільшуються у розмірах. Також біль з’являється у горлі, виникає сухість у ротовій порожнині. На цьому етапі виникають проблеми з жуванням та ковтанням їжі, а тембр голосу може змінитися.
Третя стадія
На 3 стадії пухлина перевищує 4 см в діаметрі, виходить за межі мигдаликів, поширюється на носоглотку та язик. Пацієнт відчуває сильний біль, виникає постійне відчуття кома у горлі, у роті можуть з’явитися кров та гній невідомого, на перший погляд, походження.
Рак запускає патологічні процеси у лімфовузлах шиї, починаються метастази. На цьому фоні виявляються загальні симптоми раку – підвищена температура, пропасниця та інші.
Стадія четверта
Четверта стадія раку мигдаликів протікає складно. Сильно збільшуються лімфовузли, що викликає гострий біль у шиї та голові. Захворювання дає метастази в інші органи – носоглотку, слухові ходи, кістки черепа та щелеп. Коли метастази атакують стінку глотки та слухову трубу, розвивається хронічний отит, шум у вухах і навіть глухота.
При вживанні кислої їжі біль посилюється, пацієнт відчуває запаморочення, нудоту, починаються проблеми з диханням.
Коли пухлина проростає в черепну коробку, стискає нервові закінчення, починаються проблеми з боку нервової системи:
-запалюються трійчастий та зоровий нерви;
-паралізуються м’язи, відповідальні за рухи очного яблука;
-пропадає чутливість язика;
-може розвинутися сліпота.
Хоча на ранніх стадіях рак мигдаликів минає без симптомів, важливо діагностувати його на перших етапах. Це підвищує шанси на успішний результат лікування.
Діагностика
Діагностика раку мигдаликів передбачає кілька етапів.
-Огляд лікаря та пальпація шиї, збирання анамнезу, скарг пацієнта. За підозри на рак мигдаликів призначаються додаткові обстеження.
-Загальний аналіз крові. Якщо в організмі є злоякісна пухлина, підвищується кількість лейкоцитів та ШОЕ.
УЗД лімфовузлів шиї для оцінки поширення раку.
-МРТ. За допомогою томографії можна визначити точну кількість пухлин, їх локалізацію, розміри та стадію раку.
-КТ призначають уточнення характеру змін у тканинах.
-Ларингоскопія – огляд за допомогою дзеркала. Допомагає побачити процес на поверхні мигдаликів – виразки, плями, новоутворення, кровоточивість тощо.
-Біопсія для перевірки пухлин на злоякісність.
-Бронхоскопія або езофагоскопія призначається, якщо є підозра на метастазування раку в стравохід та дихальні шляхи.
Завдяки точній діагностиці фахівці підбирають метод терапії і починають лікування без зволікань.