Рак легенів
Злоякісна пухлина, що формується з епітеліальних клітин бронхів. Це найпоширеніше онкологічне захворювання. Своєчасне звернення до онколога дозволить виявити захворювання на ранніх стадіях, коли можливо найбільш ефективне лікування.
Злоякісна пухлина, що формується з епітеліальних клітин бронхів. Це найпоширеніше онкологічне захворювання. Своєчасне звернення до онколога дозволить виявити захворювання на ранніх стадіях, коли можливо найбільш ефективне лікування.
Рак легенів — велика група морфологічно-неоднорідних злоякісних новоутворень тканин легенів, що займають провідне місце за поширеністю та летальністю. У структурі онкозахворювань у чоловіків рак легенів впевнено «лідирує», займаючи перше місце (25 %), в тому числі і за показниками смертності, а у жінок — сьоме (4,3 %). Незважаючи на рівень сучасної медицини, майже 20 % померлих від онкологічних захворювань припадає саме на пацієнтів, яким був поставлений діагноз «рак легенів». Така статистика визначає його високу соціальну значущість.
Процес розвитку захворювання істотно відрізняється при різних видах раку. Існуюча класифікація створена за структурою пухлин за гістологічною ознакою, на підставі чого виділяють:
Кожен з цих видів різниться інтенсивністю росту, потенціалом злоякісності (агресивністю), швидкістю / поширеністю метастазування і клінічними проявами.
Найбільш агресивним є перебіг дрібноклітинного виду раку, для якого характерні швидкий розвиток процесу, велике і раннє метастазування (в лімфовузли і різні органи); має несприятливий прогноз.
Плоскоклітинний рак, навпаки, протікає повільно, ранніх метастазів ні в довколишні, ні в віддалені органи практично не дає.
Залозистий рак (аденокарцинома) характеризується відносно повільним розвитком. Проте, для нього властиве раннє метастазування у віддалені органи, переважно гематогенним шляхом.
Локалізація злоякісних пухлин нерівномірна: на верхню частку легені припадає близько 60 %, нижня і середня частки ділять між собою решту — 30 % і 10 % відповідно. Це обумовлено особливостями анатомічної структури бронхіального дерева і різницею повітрообміну. Всі щільні частинки диму та канцерогенні речовини надходять й затримуються переважно в добре аерованій частці легені, викликаючи ураження тканин і появу злоякісних новоутворень.
За відношенням до бронхів виділяють:
Симптоматика захворювання варіює в широких межах і визначається видом раку, його локалізацією, поширенням, наявністю / відсутністю метастазів. Початкові прояви, переважно, є неспецифічними і характерні для багатьох захворювань дихальних органів.
До основних ознак раку легенів відносяться:
Симптоматика прикореневого раку (при залученні в процес великих бронхів) більш виражена.
При периферичному раку симптоми мало виражені, а на початковій стадії захворювання онкологія протікає практично безсимптомно. Такий рак часто діагностується випадково, під час рентгенологічних методів дослідження при проходженні планових профілактичних оглядів. І тільки під час зростання пухлини і залучення в запальний процес суміжних тканин, з’являється симптоматика:
Про наявність периферичного раку в деяких випадках може свідчити і паранеопластичний синдром, який служить неспецифічним маркером новоутворення. При раку він найчастіше проявляється:
При розвитку ракового плевриту і залученні в процес нервових стовбурів, з’являється виражений біль з боку ураження або в зонах їх іннервації. При проникненні пухлини в просвіт бронха з’являється вологий кашель з мокротою / домішками крові.
На пізніх стадіях онкологічного процесу приєднуються явища дихальної недостатності, ателектаз легені (спадання тканини легені), легеневі кровотечі, крайнє виснаження організму (кахексія). При метастазуванні у віддалені органи (наприклад, кістки, печінку, головний мозок) з’являється вторинна симптоматика, відповідна ураженим органам. Наприклад, це може бути жовтяниця, головні болі, втрата свідомості, болі в хребетному стовпі.
При виборі адекватної тактики і методів терапії, визначальним фактором є стадія онкологічного процесу. Її встановлюють ґрунтуючись на:
Виділяють 4 стадії захворювання:
Вибір найбільш ефективного методу лікування раку легенів індивідуально визначається в кожному клінічному випадку. В основі вибору — стадія процесу, а також загальний стан організму людини (дефіцит маси тіла, вік). При хорошому загальному стані пацієнти мають більшу медіану виживання, вони менш схильні до ризику розвитку ускладнень.
У перших двох стадіях стандартним підходом терапії крупноклітинного раку є оперативне втручання для видалення злоякісного новоутворення і прилеглої тканини легені. Хірургічна резекція пухлини у операбельних хворих на цих стадіях забезпечує максимальний рівень виживання, а часто дозволяє і повністю вилікувати рак легенів. Але вже на цих стадіях, коли пухлина ще може бути видалена, багато пацієнтів є «неоперабельним», зважаючи на наявність супутніх захворювань або недостатності легенів, що вже розвинулась. В якості альтернативи таким хворим призначається променева терапія. Обсяг (сегментектомія, пневмонектомія, лобектомія з ангіо / бронхопластикою) і метод хірургічного втручання визначаються на основі об’єктивних даних обстеження пацієнта. При ранньому виявленні хвороби, невеликих розмірах новоутворення (до 5 см) і відсутності поширення пухлини в тканини сусідніх органів, можуть застосовуватися і малоінвазивні методи з використанням відеоторакоскопії.
Сучасні методи променевої терапії (SBRT) на початкових стадіях хвороби є не менш ефективними неінвазивними методами терапії крупноклітинного раку перших двох стадій. Терапія забезпечує рівноцінний загальний рівень виживання при порівнянні з хірургічними методами, вона особливо ефективна у пацієнтів після 60 років або при неоперабельних станах. Максимальний захист здорових тканин, що оточують пухлину, а також підвищена точність опромінення досягаються шляхом застосування сучасних систем променевої терапії (Truebeam / Trilogy), а також технологій променевої терапії (IGRT, IMRT, VMAT / RapidArc)
До стандартних методів терапії раку легенів III стадії відноситься комбінація передопераційної хіміотерапії з хірургічним втручанням. При III стадії проводиться комбінована терапія (поліхіміотерапія з платиновмісними режимами з променевою терапією і подальшим хірургічним втручанням).
Лікування місцевопоширених і дисемінованих форм значно розширює свої можливості після появи в медичній практиці препаратів платини (цисплатин, карбоплатин). Вибір хіміотерапевтичних режимів / комбінацій препаратів проводиться з урахуванням їх токсичного профілю і функціональних резервів організму пацієнта. Необхідний баланс між прогнозованим ефектом і токсичністю хіміотерапії.
Для пацієнтів з IV стадією раку розроблені варіанти лікування із застосуванням системних засобів. Вони також можуть отримувати симптоматичну паліативну терапію (полегшення проявів хвороби).
У деяких випадках за показаннями проводиться таргетна або імунотерапія. Вона включає використання лікарських засобів, що або надають цілеспрямований вплив на пухлинні клітини, або підтримують імунну систему організму, допомагає їй в розпізнаванні та знищенні пухлини. Вони можуть використовуватися замість стандартних хіміопрепаратів або в поєднанні з ними.
До основних профілактичних заходів, що дозволяють мінімізувати ризик і уникнути появи раку легенів, відносяться:
З огляду на серйозну небезпеку захворювання, необхідна висока онкологічна настороженість. Тому при наявності слабкості, зниження працездатності, наполегливого кашлю, періодичного підвищення температури тіла, зміни тембру голосу, зниження ваги, а також при появі крові в мокроті, терміново необхідна консультація лікаря-онколога.
Саме своєчасне звернення до онколога дозволить виявити захворювання на ранніх стадіях, коли можливе найбільш ефективне лікування.
Ласкаво просимо до клініки, де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі - професіонали.
Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.
Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.
У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.
Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.
У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.
Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.
У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.
Поставте своє питання і ми відповімо на нього найближчим часом
Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо