Рак губи
Дана неоплазія є однією з найбільш частих серед чоловічого населення старшої вікової групи, але рання стадія раку губи і своєчасно призначене лікування обумовлюють сприятливий прогноз.
Дана неоплазія є однією з найбільш частих серед чоловічого населення старшої вікової групи, але рання стадія раку губи і своєчасно призначене лікування обумовлюють сприятливий прогноз.
Рак губи — злоякісна пухлина, яка утворюється на епітеліальному шарі червоної облямівки губ. Термін «червона облямівка» стосується прикордонного місця, де шкірний покрив переходить в слизову оболонку, пронизану великою кількістю кровоносних судин і нервових закінчень. Попри відносно невелику частку в загальній структурі онкологічних пухлин (близько 1,4 %), ця неоплазія найчастіше діагностується серед чоловічого населення старшої вікової групи.
Патологія зустрічається переважно у чоловіків — у 5,8 випадку на 100 тис. населення проти 1,6 випадку серед жінок. Водночас велика кількість захворювань (96–97 %) припадає на рак нижньої губи. Чому у більшості випадків захворювання локалізується саме в цьому місці, й досі вчені не пояснили. Однак заведено вважати, що тканинна специфіка нижньої губи, в якій значно менше сальних залоз стосовно верхньої, є основною причиною її слабкого захисту від негативного впливу факторів зовнішнього середовища. Це також обумовлено невеликою кількістю природного мастила для її захисту за умови більшої активності та рухливості.
Рак верхньої губи зустрічається переважно в осіб жіночої статі, на його частку припадає лише 3–4 %.
Ріст захворюваності спостерігається в осіб після 55–65 років, тому хворобу вважають хворобою старості. Патологія відносно рідко зустрічається у людей середнього віку. Злоякісна пухлина губи характеризується повільним розвитком, проростанням в навколишні тканини та пізнім метастазуванням. Рак на губі має слабко виражену тенденцію до поширення онкопроцесу, проявляється переважно місцевими змінами. Для цього виду неоплазії характерна менша злоякісність процесу стосовно онкологічних пухлин інших локалізацій в порожнині рота.
Щоб зрозуміти, як визначити рак губи, розглянемо різновиди цього захворювання.
За гістологічною структурою розрізняють такі види:
Рак губ найчастіше метастазує в сусідні лімфовузли, кісткову тканину нижньої щелепи, залози, рідше — в тканини легенів. Неоплазія нижньої губи поширюється через систему лімфотоку або шляхом проростання в кістки щелепи. Процес значною мірою визначається габаритами, які має первинна пухлина. Так, метастази в прилеглі тканини шиї розвиваються у 55 % пацієнтів при досягненні пухлини діаметра 3 і більше сантиметрів. Частота метастазів в тканини, лімфовузли та органи за межами шиї, не перевищує 3 %.
За клінічним перебігом виділяють бородавчастий, папілярний та інфільтративно-виразковий рак верхньої або нижньої губи. Поширеність онкологічного процесу визначається за стадійною класифікацією:
Появі та розвитку онкологічного процесу зазвичай передують передпухлинні, доброякісні захворювання і негативні фонові стани шкіри облямівки, які й формують перші симптоми раку губи. Значно рідше злоякісний процес розвивається на незмінених тканинах.
Новоутворення локалізуються переважно в місцях червоної облямівки з розташуванням тканинних дефектів між кутом і центром нижньої губи. Найбільш часті ознаки раку губи:
Рідше початкова стадія раку губи супроводжується свербінням. Потім у місці його появи, на тлі збільшення губ з’являються дефекти тканин, виразки з наявністю в їх основі інфільтрату (згусток клітинних елементів з кров’ю і лімфою), які супроводжуються болем і набряком. Виникають такі ерозійні поверхні з інфільтратом частіше після видалення ороговілих мас. У зоні ерозії часто з’являються розростання сосочкового виду, що кровоточать навіть від легкої травми. Сильніший больовий синдром характерний для виразково-інфільтративної форми. Саме наявність інфільтрату належить до найважливіших ознак того, що процес перетворюється на злоякісний.
У міру поширення ракового процесу, проростання в навколишні тканини, симптоми набувають більш вираженого характеру. У хворого з’являються:
Прилеглі лімфовузли щільно згуртовуються з тканинами, що їх оточують, і ущільнюються, збільшується загальна негативна симптоматика: слабкість, втомлюваність, виснаження. У переважній більшості випадків при зростанні пухлини та поширенні процесу, захворювання супроводжується тканинним розпадом, додається вторинна інфекція бактеріального генезу.
Якщо ви запідозрили ознаки, що вказують на розвиток раку губи, важливо швидко звернутися до лікаря, який призначить необхідне обстеження.
Діагноз ставиться пацієнту з урахуванням скарг та відомостей, отриманих у результаті фізичних методів обстеження губи, слизової порожнини рота з використанням лупи, а також результатів інструментальної діагностики. Розглядають результати:
Надзвичайно інформативним методом діагностики є інноваційний метод ПЕТ-КТ (позитронно-емісійний томограф). Він базується на використанні радіологічного методу та можливостей новітніх комп’ютерних технологій. Це дозволяє виявити мікрометастази й оцінити відповідь на вже проведену терапію, а за необхідності – вибрати оптимальний шлях лікування.
Також повинна проводиться диференціальне дослідження з кандидозом, сифілісом, герпетичними проявами. У більшості випадків діагностика новоутворення не викликає ускладнень.
Провідними терапевтичними методами є променеві та хірургічні способи. Хіміотерапевтичний вплив проводиться переважно під час лікування захворювання на пізніх стадіях. Новоутворення незначних розмірів у випадках відсутності метастазів можуть лікуватися функціонально-щадним методом вакуумного впливу — рідким азотом. Цей спосіб досить ефективний, особливо в осіб із супутніми захворюваннями. Короткофокусна рентгенотерапія (променевий метод) також результативним на початковій стадії захворювання.
Хірургічна резекція області новоутворень на губі проводиться пацієнтам за відсутності метастазів або з видаленням слинних залоз, шийної клітковини та прилеглих лімфовузлів за їх наявності. Якщо віддалені метастази вже виявлені, призначають курс системного хімічного впливу препаратами платини. Пізніше проводяться відновлюють пластичні операції губи та інших частин обличчя. Стійке вилікування раку губи 1 стадії досягається в 95–98 %, 2 стадії — в 62–75 %, 3 стадії — 32–40 %.
В основі профілактики онкології верхньої та нижньої губи лежить комплекс нескладних заходів:
Особливого значення у профілактиці набуває освітня робота, спрямована на створення високої онкологічної настороженості населення та передачу знань про те, як починається рак губи. Це обумовлено тим, що не дивлячись на доступність спостереження за будь-якими процесами на губах, більшість осіб не насторожує поява в цьому місці висипань і ущільнень, невеликих виразок, які часто відносять до звичних проявів герпесу й застуди.
А оскільки початок захворювання протікає без вираженої симптоматики, багато пацієнтів, які вже мають рак губи (початкова стадія онкологічного процесу) нехтують початковим моментом і пізно звертаються за консультацією до фахівців. Тому за появи перших підозрілих ущільнень, які не проходять після 2 тижнів терапевтичних заходів, а навпаки, навіть прогресують, обов’язково і без зволікань треба звернутися до лікаря.
Не забувайте, що саме стадія раку губи й своєчасно призначене лікування обумовлюють сприятливий прогноз. Рано діагностований рак губи добре піддається лікуванню. Багато в чому це обумовлено локалізацією пухлини, що полегшує лікувальний процес, поки вона не виходить за межі слизового і підслизового шарів.
Прогноз виживання значно погіршується за наявності множинних метастазів в навколишні тканини. Зазвичай, працездатність пацієнтів після лікування відновлюється. Однак найчастіше потрібно змінювати роботу, особливо якщо вона пов’язана з тривалим перебуванням в умовах інсоляції, холодного чи гарячого повітря, присутні часті контакти з канцерогенними агентами.
Ласкаво просимо до клініки, де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі - професіонали.
Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.
Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.
У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.
Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.
У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.
Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.
У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.
Поставте своє питання і ми відповімо на нього найближчим часом
Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо