Методи лікування раку горла
Можливості лікування раку горла постійно вдосконалюються, що обумовлено широким впровадженням в практику органозберігаючих малоінвазивних методів на основі використання нових типів лазерних і ендоскопічних апаратів.
Стратегія лікування раку горла визначається його стадією.
При виявленні захворювання на ранньому етапі, найбільш ефективним методом лікування є видалення місцево-поширеної пухлини (в різному обсязі — субтотальні та тотальні резекції гортані). Операція проводиться як традиційним хірургічним способом, так і з використанням лазера (ендоскопічна лазерна деструкція пухлини). Також може використовуватися комбінація двох методів. При цьому перевага віддається органозберігаючому хірургічному втручанню та проведенню реконструктивних операцій з використанням різних ендопротезів (зокрема, на основі нікелід титану). Це дозволяє більш ефективно відновлювати дихальну / голосову функції пацієнтів і збільшити безрецидивну п’ятирічну виживаність до 82 %.
Широке застосування в променевій терапії знайшов метод лікування в умовах гіпербаричної оксигенації (при насиченні киснем в барокамері). Він дозволяє домогтися набагато ефективнішої деструкції пухлини, швидкої регенерації, зменшити ризик розвитку рубцевої деформації і мінімізувати негативний вплив іонізуючого випромінювання на прилеглі тканини. Променева терапія дозволяє вилікувати рак горла в 75-80 % випадків у пацієнтів з I-II стадіями, і до 30-40 % пацієнтів з III стадією. При наявності регіонарних / віддалених метастазів, як компонент комбінованого лікування, може використовуватися і хіміотерапія, з метою досягнення більш сприятливих результатів.
Профілактика раку горла
Своєчасно проведені профілактичні заходи дозволяють уникнути появи раку гортані. До основних заходів профілактики, що дозволяють знизити ризик виникнення раку горла, відносяться:
- Припинення / обмеження тютюнопаління, зокрема і пасивного куріння (вдихання диму при палінні іншими особами), зловживання алкоголевмісними напоями. Поєднання куріння з вживанням алкоголю значно збільшує ризик захворіти на рак горла.
- Застосування відповідних індивідуальних засобів захисту при роботі в зоні ризику.
- Дотримання гігієни порожнини рота.
- Своєчасне й адекватне лікування хронічних захворювань носоглотки та гортані (тонзиліти, фарингіти, ларингіти), з їх повною виліковуваністю.
- Своєчасне виявлення доброякісних пухлин слизової оболонки порожнини рота (папілом, фібром, гіперплазії слизової) при відвідуванні стоматолога з біопсією утворення. При виявленні папілом вірусної етіології необхідно хірургічне видалення новоутворення з обов’язковим проходженням імуномодулюючого та противірусного лікування.
Чому так важливо вчасно відвідати онколога
При підозрі на малігнізацію пухлини необхідно пройти консультацію у лікаря-онколога, оскільки тільки рання діагностика раку горла дозволяє розраховувати на успішне лікування.
Ефективність терапії і прогноз на виліковність визначається стадією захворювання, на якій розпочато активне лікування. Що стосується прогнозу, то медіана п’ятирічної виживаності варіюється в широкому діапазоні:
- на нульовій стадії («рак на місці» — in situ) — у такому випадку виявлення захворювання успіх становить близько 100-90 %;
- на I стадії — 80 %;
- II — 70 %;
- III — 50 %;
- на IV стадії (при наявності метастазів) — виживаність становить близько 18,5 %.
Статистика не залишає сумнівів: чим раніше ідентифіковано захворювання та чим раніше сталося відвідування онколога, тим більше у пацієнта шансів перемогти рак горла.