Також ризик розвитку пухлин підвищується при наявності генетичних патологій:
- нейрофіброматоз (1 і 2 типу);
- туберозний склероз (ТСС);
- синдром фон Гіппеля-Ліндау (ВГЛ), Лі-Фраумені, Тернера, Горліна, Тюрко.
Ці синдроми зустрічаються досить рідко, і самі по собі є серйозним порушенням.
Симптоми раку мозку
Людина з пухлиною головного мозку може відчувати загальні симптоми раку, такі як нудота, запаморочення, лихоманка тощо. Всі ознаки новоутворень в головному мозку можна розділити на специфічні і неспецифічні.
Неспецифічні
Загальні симптоми раку мозку включають ці симптоми. Вони викликані тиском пухлини на головний або спинний мозок. До них належать наступні.
- Сильні головні болі, що посилюються при фізичних навантаженнях і вранці.
- Судоми або моторні судоми. Мимовільні різкі рухи різних м’язів тіла людини. Це можуть бути посмикування і судоми (міоклонічний тип), втрата свідомості і тонусу тіла, після чого м’язи продовжують посмикувати, короткочасна задуха (втрата дихання на 30 секунд).
- Втрата контролю над різними функціями організму. Наприклад, нетримання сечі.
- Зміна органів чуття – зору, нюху, слуху.
- Проблеми з пам’яттю.
- Труднощі зі сном.
- Труднощі у виконанні повсякденних дій.
Специфічні
Специфічні симптоми виникають, коли певна частина мозку не працює належним чином через пухлини. Вони прив’язані до локалізації новоутворень.
- Тиск і біль у певному місці в голові: область мозку, де відчувається симптом.
- Втрачається рівновага, виникають труднощі з дрібною моторикою: область мозку —мозжечок.
- Зміни в мисленні, втрата ініціативи, млявість, м’язова слабкість або параліч: область мозку — лобова частка головного мозку.
- Частково або повністю втрачений зір: область — задня або верхня частка головного мозку.
- Змінюються річ, пам’ять, слух, коливається емоційний стан, виникає агресія і проблеми з розумінням або відтворенням слів: область — лобна і скронева частки головного мозку.
- Змінилося сприйняття дотиків, відчувається слабкість у руці чи нозі з одного боку тіла, сплутаність свідомості: область — лобна і тім’яна частки головного мозку.
- Нездатність дивитися вгору: область — шишкоподібна залоза.
- Виділення грудного молока, порушення менструального циклу, зростання кінцівок у дорослому віці: область — гіпофіз.
- Утруднене ковтання, слабкість, оніміння обличчя, двоїння в очах: область — стовбур головного мозку.
- Зміни зору, часткова втрата зору, двоїння в очах: області — скронева, потилична частка, стовбур головного мозку.
Часто людина звертається до лікаря з перерахованими скаргами, не думаючи, що у неї пухлина мозку. Дійсно, симптоми раку схожі з іншими патологіями. Звертайте увагу навіть на найменші прояви! Своєчасне звернення до лікаря і правильне лікування підвищують шанси повернутися до нормального життя.
Види пухлин головного мозку
Пухлини головного мозку можуть вражати різні відділи мозку, мати різну структуру та формуватися з різних клітин. Пухлин головного мозку досить багато, і не всі вони є раковими. Якщо розглядати їх з точки зору онкології, то виділяють пухлини головного мозку:
- ті, що не викликають рак (доброякісні);
- ракоподібні (злоякісні).
Доброякісні пухлини головного мозку
Доброякісні пухлини ростуть повільно, людина не завжди відчуває їх симптоми. Але новоутворення впливає на функції організму. Воно може збільшуватися в розмірах і тиснути на мозок, нерви, судини. Це призводить до появи неприємних симптомів.
Деякі доброякісні пухлини виділяють велику кількість гормонів, що призводить до серйозних порушень.
Тому доброякісні пухлини також підлягають лікуванню або видаленню. До таких новоутворень належать: хордоми, гангліоцитоми, менінгіоми, пінеоцитоми, аденоми гіпофіза, шванноми.
Злоякісні пухлини головного мозку
Злоякісна пухлина головного мозку — серйозне захворювання.
Первинні пухлини головного мозку. Така пухлина утворюється безпосередньо в різних відділах головного мозку як самостійна пухлина.
Вторинні пухлини головного мозку. Даний вид захворювання зустрічається набагато частіше. Він являє собою метастази як наслідок іншого виду раку. Тобто спочатку формується пухлина легенів, молочних залоз, товстої кишки або інших органів. Отже новоутворення складається з ракових клітин цих органів. Якщо лікування не відбувається або терапія не допомагає, то рак поширюється на мозок. (6)
Розглядаючи злоякісні первинні пухлини головного мозку, слід виділити 2 основні групи — гліоми і негліоми.
Гліоми
Гліоми є найпоширенішим видом злоякісних пухлин головного мозку. Вважається, що гліоми ростуть з гліальних клітин або їх попередників.
Гліальні клітини — це особливий тип клітин нервової системи, що відповідає за передачу нервових імпульсів, а також за обмін речовин в нейронах.
Існує кілька видів гліальних клітин: астроцити, олігодендроцити і епендімальні клітини. Відповідно, всі гліоми поділяються на астроцитоми, олігодендрогліоми або епендимоми — в залежності від клітин, з яких вони утворюються.
Астроцитома. Найпоширеніший з існуючих видів гліом. У рідкісних випадках астроцитома не є раком.
Олігодендрогліома. Пухлина з клітин, відповідальних за вироблення мієліну — речовини, з якої складається оболонка нейрона. Часто має високу ступінь злоякісності.
Епендимома. Зазвичай починається в проходах головного мозку, де виробляється та зберігається спинномозкова рідина.
Негліомні пухлини головного мозку
Ці новоутворення виникають в інших (не гліальних) клітинах мозку. У деяких випадках вони є доброякісними. До злоякісних відносяться наступні.
Лімфома. Рак, що розвивається в лімфатичних вузлах ЦНС. Може поширюватися не тільки на головний мозок, але і на спинномозкову рідину, очі.
Медулобластома. Починається з певного типу клітин у мозку. В основному зустрічається у дітей.
Підхід до лікування різних видів пухлин досить схожий. Однак без ретельного обстеження неможливо визначити стан новоутворення і курс терапії.