Головна/Меланома
Меланома

Меланома

Меланома – найбільш поширений вид раку шкіри у дорослих. У деяких випадках він вражає і дітей. Меланома вкрай небезпечна і може бути агресивною, оскільки клітини пухлини легко потрапляють у кровотік та лімфу. В Україні меланома посідає 16 місце серед усіх онкологічних захворювань. При цьому в 99% випадків рак успішно лікується, якщо виявлений на ранніх стадіях. Про меланому слід знати кожному, щоб не проґавити її перші ознаки.

Що таке меланома

Шкіра – найбільший орган тіла, який виконує низку важливих функцій. Шкіра в основному складається з трьох видів клітин:

  • Плоскі. Це клітини у зовнішній частині епідермісу, які постійно відшаровуються по мірі утворення нових.
  • Базальні. Знаходяться у нижній частині епідермісу.
  • Меланоцити. Це клітини, які виробляють коричневий пігмент меланін.

Саме він надає шкірі шоколадного відтінку після засмаги. Таким чином, меланін захищає глибокі шари шкіри від зовнішнього впливу.

Рак шкіри може розвинутись у будь-якому шарі клітин. Меланома – це злоякісне новоутворення, яке формується із меланоцитів. Розвиваючись, меланома розповзається на віддалені ділянки тіла, викликає метастази у лімфатичні вузли та інші органи.

Причини розвитку

Основна причина розвитку меланоми – безконтрольний поділ меланоцитів. Вони набувають злоякісності під дією деяких факторів, стають аномальними та розростаються. Незабаром величезна кількість клітин формують пухлину на поверхні шкіри та в її глибоких шарах.

Фактори ризику

1

вплив сонця
2

лікування ультрафіолетовими променями
3

лікування ультрафіолетовими променями
4

генетичний фактор
5

генетичний фактор
6

наявність невусів розміром понад 5 см
7

кілька невусів на тілі
8

гігантський вроджений невус розміром понад 20 см
9

наявність множинних родимок на тілі або родимки великого розміру
10

ослаблена імунна система
11

ксеродерма в анамнезі

Фактори ризику

1

вплив сонця

2

лікування ультрафіолетовими променями

3

лікування ультрафіолетовими променями

4

генетичний фактор

5

генетичний фактор

6

наявність невусів розміром понад 5 см

7

кілька невусів на тілі

8

гігантський вроджений невус розміром понад 20 см

9

наявність множинних родимок на тілі або родимки великого розміру

10

ослаблена імунна система

11

ксеродерма в анамнезі

Види

Класифікація меланоми досить велика, останніми роками застосовуються різні підходи, щоб визначити тип пухлини. Але загалом виокремлюють 4 основні види меланоми:

  • Меланома, що поверхнево розповсюджується

Близько 70% меланом належать саме до цього виду пухлини. Зазвичай вона не викликає жодних симптомів, частіше з’являється у жінок на ділянках шкіри ніг, а у чоловіків уражає ділянку тулуба. Меланома, що поверхнево поширюється, виглядає як бляшка, що височіє над поверхнею шкіри. Обриси новоутворення неправильні, є ділянки коричневого, червоного, блакитнуватого відтінку. Іноді на пухлині з’являються вузлики чи виїмки. Цей тип раку легко проникає в дерму та епідерміс, якщо вчасно не розпочати лікування.

  • Вузлова меланома

Зустрічається у 15% випадків меланоми. Вузлова меланома – це чорна папула або бляшка, яка схожа на вузлик. Вона виступає над шкірою і з’являється на будь-якій її ділянці. У ряді випадків пігмент у пухлини відсутній, тому новоутворення схоже на судинну пухлину. Рак цього типу зазвичай діагностують на ранніх стадіях, тому що він швидко росте, і пацієнти звертають на це увагу.

  • Злоякісна меланома лентиго (лентиго меланома)

Зустрічається у 5% випадків меланоми. Пухлина часто виникає у людей похилого віку і розвивається зі злоякісного лентиго (ластовиння Хатчинсона).

Являє собою коричневу плоску пляму, схожу на родимку. Проявляється захворювання на шкірі обличчя та відкритих ділянках тіла, які легко піддаються впливу сонячних променів.

Відрізняють меланому від нормальної плями її неправильний обрис і нерівномірний коричневий колір (іноді наближається до чорного). Найчастіше розвивається в межах епідермісу, але пухлина може проникати в дерму та спричиняти метастази.

  • Акральна лентигінозна меланома

Зустрічається у 10% випадків. У людей з темним кольором шкіри частіше розвивається саме цей вид раку. Вражає шкіру долонь, стоп, ділянку під нігтями.

  • Безпігментна меланома

Безпігментна меланома – окремий вид захворювань шкіри. Вона може відноситись до будь-якого з 4 перерахованих типів раку. Пухлина може бути рожевого, червоного чи світло-коричневого кольору, що пов’язано з відсутністю пігменту. Часто новоутворення має чіткі контури. Саме тому меланому можуть пізно діагностувати, і лікування ускладнюється.

Також можна звернути увагу на приховані меланоми. Це пухлини, які утворюються на мало відкритих для сонця ділянках, або не завжди знаходяться “на видноті”. Пацієнти можуть надто пізно звернути увагу на патологію. До таких захворювань відносяться:

  • Меланома слизової оболонки. Вражає ділянки рота, травного тракту, піхви, сечовивідних шляхів, заднього проходу, носа.
  • Меланома ока. Виникає в судинній оболонці ока (склері).

Ці види раку шкіри діагностувати дуже складно.

Симптоми

Меланома це завжди новоутворення на шкірі, отже, в більшості випадків його можна побачити неозброєним оком. Розроблено спеціальну систему ABCDE, завдяки якій можна виявити перші ознаки раку шкіри:

  • А. Асиметрія. Якщо родимка чи новоутворення виглядає несиметричним, її половинки різної форми, це має насторожити.
  • В. Межі. Рвані, зубчасті, нерівні краї родимки чи плями – явна ознака меланоми.
  • С. Колір. Доброякісні пухлини чи звичайні родимки рівного кольору. Меланома може містити кілька кольорів на одній ділянці шкіри. Зверніть увагу на аномальні кольори, наприклад перлинно-сірий, білий або блакитний. Це дуже тривожний симптом.
  • D. Діаметр. Будь-яке утворення на шкірі діаметром більше 6 мм може говорити про меланому.
  • Е. Розвиток. Зміна кольору, розміру, форми плями, поява сверблячки і лущення, синців є ознаками раку.

Якщо на тілі багато родимок, слід скористатися принципом “гидкого каченяти” для їх огляду. Зазвичай меланома явно відрізняється від інших нормальних родимок, тому виділяється на їхньому фоні.

За наявності будь-яких підозр на пухлину, слід звернутися до лікаря для діагностики та лікування.

Стадії

Меланому, як і інший рак шкіри, ділять на стадії відносно розміру пухлини (Т), її поширеності на найближчі лімфовузли (N) та метастазів (М). Опис стадій представлений у таблиці нижче:

Стадія Опис
0 В епідермісі є атипові меланоцити.
I Пухлина товщиною менше 2 мм, без виразок (Т1) або з виразками (T2a). Вона не поширилася на лімфовузли та не дає метастазів.
II Пухлина товщиною понад 1 мм (T2b або T3), або товща за 4 мм (Т4). З виразками або без них. Рак не викликає метастази та не поширився на лімфовузли.
III А Пухлина товщиною більше 2 мм з виразками або без них (T1 або T2a). Рак поширився на 1-3 прилеглі лімфатичні вузли, але він настільки малий, що його видно тільки під мікроскопом (N1a або N2a). Метастази відсутні.
III B Ознак пухлини немає (Т0). Рак поширився лише на сусідній лімфатичний вузол (N1b) або на найближчі ділянки шкіри (N1c). Метастазів немає.
III B Пухлина товщиною не більше 4 мм, з виразками і без (T1, T2 або T3a). Рак поширився лише на сусідній лімфатичний вузол (N1a або N1b) або на сусідні ділянки шкіри (N1c). Або ж рак перейшов на 2-3 лімфатичні вузли (N2a або N2b). Метастазів немає.
III С Немає ознак пухлини (Т0). Рак поширився на 2 або більше лімфатичних вузлів (N2b або N3b). Він також перейшов на інші ділянки шкіри (N2c чи N3c). Метастазів поки що немає.
III С Пухлина товщиною не більше 4 мм з виразками і без них (T1, T2 або T3a). Рак поширився на дуже невеликі ділянки прилеглої шкіри та лімфовузли (N2c або N3c, N3a або N3b). Метастази відсутні.
III С Товщина пухлини 2-4 мм, з виразками та без (T3b або T4a). Рак поширився на один або кілька лімфатичних вузлів і на сусідні ділянки шкіри. Він поширився на віддалені частини тіла.
III С Товщина утворення більше 4 мм з виразками (T4b). Меланома поширилася на 1-3 прилеглі лімфатичні вузли (N1a/b або N2a/b) і на дуже невеликі ділянки прилеглої шкіри (N2c або N1c). Метастази відсутні.
III D Товщина утворення більше 4 мм з виразками (T4b). Меланома поширилася на 4 або більше лімфатичних вузла (N3a або N3b). Вона поширилася на дуже невеликі ділянки прилеглої шкіри. Метастазів немає.
IV Пухлина будь-якого розміру і товщини з виразками і без, яка дає метастази в лімфатичні вузли, легені, печінку або головний мозок (M1).

Діагностика

Меланома діагностується під час огляду лікаря. Лікар опитує пацієнта щодо скарг та проводить візуальний огляд. Родимку обстежують за принципом ABCDE. Щоб уточнити чи підтвердити діагноз, призначаються додаткові методи діагностики:

  • Дерматоскопія. Метод дослідження шкіри спеціальним приладом – дерматоскопом. З його допомогою можна детально вивчити пухлину, родимку та запідозрити меланому.
  • Біопсія. Відбирається невеликий зразок клітин пухлини для перевірки на злоякісність. За допомогою біопсії можна також провести диференціальну діагностику з іншими типами пухлин шкіри.

За наслідками діагностики підбирають відповідне лікування меланоми.

Лікування

Лікування меланоми багато в чому залежить від ряду факторів:

  • поширення меланоми по організму;
  • визначення мутації V600E у гені BRAF, яка потребує більш серйозного лікування;
  • загальний стан пацієнта та його вік.

Для лікування меланоми використовуються:

  • Хірургічна операція на шкірі. Меланому вирізають за допомогою сучасних методик, іноді доводиться висікати довколишні ділянки шкіри. Після терапії можна провести пластичну операцію для відновлення естетичного вигляду.
  • Хіміотерапія призначається перед операцією чи після неї. Перед операцією вона допомагає зменшити меланому та полегшити видалення. Після операції хіміотерапія дозволяє остаточно винищити клітини меланоми.
  • Променева терапія використовується у деяких випадках. Наприклад, якщо меланому важко видалити.

Якщо причиною меланоми є мутація V600E, додатково застосовують таргетну терапію із застосуванням спеціальних препаратів.

Профілактика

В якості профілактики меланоми важливо стежити за своєю шкірою. Уникайте частого перебування на сонці, а також не зловживайте солярієм. Особливо це важливо для людей зі світлою шкірою.

Дотримуйтесь правил безпечної засмаги – не виходьте на пляж у пік сонячної активності.

Також важливо періодично проводити самообстеження своїх родимок на підозрілі симптоми. Проводьте його раз на місяць, стоячи перед дзеркалом. Оглядайте кожну родимку на наявність ознак системи ABCDE.

Бажано кинути курити і не зловживати алкоголем — шкідливі звички стають однією з причин розвитку онкологічних захворювань. І головне — звертайтесь до лікаря за перших підозрілих ознак. Вчасно виявлена меланома лікується ефективніше.

У TomoClinic для лікування та діагностики пухлин шкіри використовують сучасні методики та підбирають терапію в індивідуальному порядку.

фон

Записатися на прийом

Ласкаво просимо до клініки, де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі - професіонали.

    гинеколог 2

    Онкологічні захворювання

    Рак прямої кишки

    Рак прямої кишки

    Наукові дані говорять про те, що приблизно у 5% людей на планеті пр...

    Детальніше
    Рак нирки

    Рак нирки

    Онкологічне захворювання, яке проявляється виникненням різних за гі...

    Детальніше
    Рак молочної залози

    Рак молочної залози

    У світі це найбільш часта форма раку серед жінок. З урахуванням вис...

    Детальніше
    Рак щитовидної залози

    Рак щитовидної залози

    Рак щитовидної залози – досить рідкісне та цілком виліковне захворю...

    Детальніше
    Рак шийки матки

    Рак шийки матки

    Новоутворення злоякісного характеру, сформований з слизової даної о...

    Детальніше

    Наші переваги!

    Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

    • 1

      Повний цикл лікування в одному місці

      Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

    • 2

      Комплексний підхід у лікуванні раку

      У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

    • 3

      Висока діагностична точність

      Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

    • 4

      Унікальне для України обладнання

      У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

    • 5

      TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

      Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

    • 6

      Об’єктивна оцінка стану пацієнта

      У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

    Ви можете записатися на прийом Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

      Записатися на консультацію
      Записатися на консультацію

      Відповіді на часто задавані запитання

      Можливо, ви знайдете відповіді на запитання, що Вас цікавлять

      • Уважно розгляньте родимку чи новоутворення. Зверніть особливу увагу, якщо у неї нерівні контури, незвичний колір – чорний, блакитний, білий, сірий. Важливо провести всі дослідження, якщо новоутворення велике та асиметричне. За наявності цих ознак зверніться до лікаря та обстежтеся на меланому.

      • На початкових стадіях меланоми може виникати свербіж та печіння. Якщо вчасно не призначено лікування, і меланома дала метастази в кістки, то біль проявляється у м’язах та опорно-руховому апараті.

      • Пухлина може бути щільною, потовщеною або мати вигляд вузлика. Проте, щоб точно визначити меланому, слід звернутися до лікаря.

      • Меланома утворюється із клітин-меланоцитів. Вражає шкіру кінцівок, тулуба та обличчя. У поодиноких випадках меланома виникає на оці або під нігтями.

      news img

      Залишились питання?

      Поставте своє питання і ми відповімо на нього найближчим часом

        запит київ
        До верху