Види
Класифікація меланоми досить велика, останніми роками застосовуються різні підходи, щоб визначити тип пухлини. Але загалом виокремлюють 4 основні види меланоми:
- Меланома, що поверхнево розповсюджується
Близько 70% меланом належать саме до цього виду пухлини. Зазвичай вона не викликає жодних симптомів, частіше з’являється у жінок на ділянках шкіри ніг, а у чоловіків уражає ділянку тулуба. Меланома, що поверхнево поширюється, виглядає як бляшка, що височіє над поверхнею шкіри. Обриси новоутворення неправильні, є ділянки коричневого, червоного, блакитнуватого відтінку. Іноді на пухлині з’являються вузлики чи виїмки. Цей тип раку легко проникає в дерму та епідерміс, якщо вчасно не розпочати лікування.
Зустрічається у 15% випадків меланоми. Вузлова меланома – це чорна папула або бляшка, яка схожа на вузлик. Вона виступає над шкірою і з’являється на будь-якій її ділянці. У ряді випадків пігмент у пухлини відсутній, тому новоутворення схоже на судинну пухлину. Рак цього типу зазвичай діагностують на ранніх стадіях, тому що він швидко росте, і пацієнти звертають на це увагу.
- Злоякісна меланома лентиго (лентиго меланома)
Зустрічається у 5% випадків меланоми. Пухлина часто виникає у людей похилого віку і розвивається зі злоякісного лентиго (ластовиння Хатчинсона).
Являє собою коричневу плоску пляму, схожу на родимку. Проявляється захворювання на шкірі обличчя та відкритих ділянках тіла, які легко піддаються впливу сонячних променів.
Відрізняють меланому від нормальної плями її неправильний обрис і нерівномірний коричневий колір (іноді наближається до чорного). Найчастіше розвивається в межах епідермісу, але пухлина може проникати в дерму та спричиняти метастази.
- Акральна лентигінозна меланома
Зустрічається у 10% випадків. У людей з темним кольором шкіри частіше розвивається саме цей вид раку. Вражає шкіру долонь, стоп, ділянку під нігтями.
Безпігментна меланома – окремий вид захворювань шкіри. Вона може відноситись до будь-якого з 4 перерахованих типів раку. Пухлина може бути рожевого, червоного чи світло-коричневого кольору, що пов’язано з відсутністю пігменту. Часто новоутворення має чіткі контури. Саме тому меланому можуть пізно діагностувати, і лікування ускладнюється.
Також можна звернути увагу на приховані меланоми. Це пухлини, які утворюються на мало відкритих для сонця ділянках, або не завжди знаходяться “на видноті”. Пацієнти можуть надто пізно звернути увагу на патологію. До таких захворювань відносяться:
- Меланома слизової оболонки. Вражає ділянки рота, травного тракту, піхви, сечовивідних шляхів, заднього проходу, носа.
- Меланома ока. Виникає в судинній оболонці ока (склері).
Ці види раку шкіри діагностувати дуже складно.
Симптоми
Меланома це завжди новоутворення на шкірі, отже, в більшості випадків його можна побачити неозброєним оком. Розроблено спеціальну систему ABCDE, завдяки якій можна виявити перші ознаки раку шкіри:
- А. Асиметрія. Якщо родимка чи новоутворення виглядає несиметричним, її половинки різної форми, це має насторожити.
- В. Межі. Рвані, зубчасті, нерівні краї родимки чи плями – явна ознака меланоми.
- С. Колір. Доброякісні пухлини чи звичайні родимки рівного кольору. Меланома може містити кілька кольорів на одній ділянці шкіри. Зверніть увагу на аномальні кольори, наприклад перлинно-сірий, білий або блакитний. Це дуже тривожний симптом.
- D. Діаметр. Будь-яке утворення на шкірі діаметром більше 6 мм може говорити про меланому.
- Е. Розвиток. Зміна кольору, розміру, форми плями, поява сверблячки і лущення, синців є ознаками раку.
Якщо на тілі багато родимок, слід скористатися принципом “гидкого каченяти” для їх огляду. Зазвичай меланома явно відрізняється від інших нормальних родимок, тому виділяється на їхньому фоні.
За наявності будь-яких підозр на пухлину, слід звернутися до лікаря для діагностики та лікування.