Анестезіологія — це галузь клінічної медицини, яка займається припиненням больових і неприємних відчуттів під час хірургічного втручання або після операцій. Анестезію вводять різними способами, тому вона не завжди призводить до несвідомого стану. У рамках анестезіології вивчаються процеси управління життєво важливими функціями організму в післяопераційний період, щоб запобігти стану больового шоку та забезпечити контроль і якість проведених процедур.
Сучасна анестезіологія в Києві, яка забезпечується Клінікою TomoClinic, є надійною ланкою хірургічної служби медцентру. Наші пацієнти можуть бути впевнені у кваліфікованому та комфортному анестезіологічному супроводі.
Консультація анестезіолога
Лікарі-анестезіологи та реаніматологи нашої клініки завжди готові надати екстрену або планову допомогу. Коли планується операція, що вимагає знеболювання, пацієнту необхідна консультація анестезіолога. Анестезіолог — це фахівець, що забезпечує життєдіяльність і захист організму від болю в різних ситуаціях: під час і після операції, діагностики, після аварії або отриманої травми. До його компетенції входить підготовка хворого до лікувально-діагностичних маніпуляцій, під час яких потрібна загальна анестезія.
Консультація охоплює загальне ознайомлення з результатами інструментальних і лабораторних досліджень, а також бесіду з пацієнтом з метою психологічної підготовки до операції. На консультації анестезіолога:
- уточнюється можливість проведення наркозу;
- оцінюються ризики методу;
- виявляються супутні захворювання, які можуть вплинути на знеболення;
- призначаються додаткові аналізи та дослідження (за необхідності);
- підбирається фармакотерапевтичний супровід у процесі підготовки до операції чи процедури;
- надаються рекомендації щодо дієти та питного режиму.
Лікар-анестезіолог розповідає про види знеболювання, можливі відчуття під час виходу з наркозу.
Від анестезіолога залежить контроль стану пацієнта під час хірургічного втручання та виведення зі штучного сну. Також в обов’язки анестезіолога входить спостереження за пацієнтом після операції (контроль самопочуття, серцевого ритму, дихання) та усунення можливих ускладнень після наркозу. Крім того, анестезіолог, зазвичай, має кваліфікацію реаніматолога й займається виведенням пацієнта з життєзагрожуючих станів під час виникнення форс-мажорних ситуацій. До таких ситуацій належать ниркова, серцева, дихальна або гостра печінкова недостатність.
Анестезіологія: типи та види анестезії
Для різних видів медичних маніпуляцій застосовуються різні варіанти анестезіологічного забезпечення. У медцентрі TomoClinic використовуються різні види анестезії.
Седація — це медикаментозний сон, який практикують у дитячій хірургії, для малюків і пацієнтів із клаустрофобією в разі проведення МРТ, у стоматології. Водночас самостійне дихання зберігається, свідомість частково або повністю відключена, тонус м’язів знижений.
Загальний наркоз — це найсильніший вид анестезії, під час якого настає повна іммобілізація. Він впливає на центральну нервову систему за типом штучної коми: пацієнт перебуває на ШВЛ (штучній вентиляції легенів), чутливість до болю повністю відсутня, м’язовий тонус «відключений». Це досягається внутрішньовенним введенням препаратів, інгаляційним наркозом, масочним наркозом або ендотрахіальним способом.
Під час інгаляційної анестезії препарат потрапляє в дихальну систему в пароподібному стані та швидко проникає в кров через альвеоли.
Ендотрахіальний тип передбачає поєднання внутрішньовенного виду наркозу з інтубацією трахеї.
Масковий тип — анестезія за допомогою вдихання, застосовується у разі малотравматичних втручань невеликої тривалості, коли не потрібна міорелаксація.
Місцева анестезія — це локальне знеболювання, у разі якого пацієнт позбавляється чутливості тільки у певній частині тіла (без втрати свідомості). Це досягається завдяки перериванню передачі нервових імпульсів. До видів місцевої (регіонарної) анестезії належать:
- центральне;
- периферичне знеболення.
Центральне знеболення — це спинальна (в спину), внутрішньокісткова, епідуральна або провідникова анестезія. Такі види анестезії застосовують під час кесаревого розтину, флебектомії, урологічних операціях.
Периферична регіонарна анестезія ґрунтується на блокаді периферичних нервів і не зачіпає мозок. Цей спосіб оптимальний для операцій на верхніх кінцівках, під час лікування зубів, обробки ран.
Комбінована анестезія передбачає послідовне застосування різних методів загального наркозу, поєднана анестезія — загального та місцевого знеболювання.
Існує також поділ наркозу залежно від етапів операції:
- ввідний;
- підтримуючий;
- базисний;
- додатковий.
Ввідний вид служить для швидкого введення пацієнта в наркоз. Підтримуючий діє впродовж усієї операції. Базис-наркоз починає діяти до початку операції й продовжує деякий час після. Він служить фоном основної анестезії. Додатково дає змогу знизити дозування основного анестетика.
Показання до наркозу
Проведення операції під наркозом залежить від складності планованих маніпуляцій і стану пацієнта. Чим гірший стан хворого й більше хірургічне втручання, тим більше причин для застосування загального наркозу. Поза екстреними випадками вид анестезії визначається під час прийому в анестезіолога.
Протипоказання, ризики й побічні ефекти анестезії
Абсолютні протипоказання до наркозу відсутні. Якщо від операції залежить життя пацієнта (екстрений випадок), то вона буде проведена із застосуванням наркозу. Планове втручання може бути відкладено через:
- гормонозалежних захворювань;
- важкого перебігу захворювань внутрішніх органів;
- порушення серцевого ритму;
- бронхіальної астми у важкій формі;
- менше пів року після інфаркту або інсульту;
- патології ендокринної системи;
- вживання алкоголю або наркотиків;
- недотримання режиму харчування (повного шлунка);
- простудних захворювань.
Медикаментозне пригнічення болю під час хірургічних маніпуляцій забезпечує максимальну безпеку пацієнта. Проте ризики можливі. Зазвичай, вони залежать від віку й загального стану здоров’я хворого, виду анестезії та терміновості операції (планово чи екстрено). У разі використання медобладнання високого класу, передових методів, досвіду та професіоналізму лікарів TomoClinic, ризики операцій у сучасних умовах медцентру мінімальні.
На передопераційній консультації анестезіолога в Києві пацієнта обов’язково попереджають про побічні ефекти, навіть найнезначніші. Після загальної анестезії може з’явитися нудота, блювотні позиви, озноб. Після інтубації — несильні болі в горлі.
Місцева анестезія може спричинити втрату чутливості нерва (зворотну), головний біль, падіння артеріального тиску, іноді — труднощі із сечовипусканням, що не складно скоригувати адекватною терапією.
Методи діагностики, які використовуються перед анестезіологічним забезпеченням
Якщо на пацієнта чекає лікувальна або діагностична процедура під анестезією, необхідно записатися до анестезіолога для отримання рекомендацій. Залежно від майбутньої маніпуляції, лікар-анестезіолог призначить індивідуальний набір додаткових обстежень, до яких можуть входити:
- загальний аналіз крові;
- біохімія крові;
- коагулограма;
- ЕКГ та ін.
У разі необхідності лікар-анестезіолог звертається за консультацією до фахівців інших медичних галузей. Перелік вимог може змінюватися залежно від обсягу та складності операції, супутньої соматичної патології.
Устаткування
Усе медобладнання та витратні матеріали, що використовуються в TomoClinic, відповідають високим вимогам якості. До знеболюючих препаратів (снодійного, анальгетиків, м’язових релаксантів та ін.) ставляться суворі вимоги, а техніка проходить ретельну регулярну перевірку. Відділення анестезіології та хірургії укомплектоване:
- наркозною станцією експертного класу Mindray WATO EX–20;
- апаратом для моніторингу стану хворого Mindray uMEC12;
- біфазним дефібрилятором.
Завдяки сучасній техніці ми можемо гарантувати повну безпеку, захист від болю в процесі оперативного втручання та мінімум неприємних відчуттів під час діагностичних процедур.
Переваги анестезіології в нашій клініці
Лікарі реаніматологи та анестезіологи медцентру TomoClinic мають високу кваліфікацію й постійно працюють над її підвищенням. Усі фахівці мають великий практичний досвід у наданні екстреної допомоги. Пацієнтів нашої клініки очікують:
- Злагоджена команда компетентних професіоналів.
- Сучасно укомплектовані палати інтенсивної терапії.
- Медичне обладнання експертного класу.
- Затишні палати післянаркозного сну.
- Швидке відновлення після операції.
- Прийнятна ціна на послуги анестезіолога.
У пріоритеті команди TomoClinic безпека й комфорт пацієнта. Страх перед загальним наркозом у минулому. Завдяки повному контролю над ситуацією кількість післяопераційних ускладнень зведено до мінімуму. З враженнями від роботи анестезіологічної служби та рівня наданих медичних послуг можна ознайомитися у відгуках колишніх пацієнтів.
Лікарі
Наші фахівці-анестезіологи (Київ, TomoClinic) відповідально підходять до будь-якого випадку, уважно ставляться до кожного хворого. Тому що одне з основних завдань кожного анестезіолога-реаніматолога — зробити все для швидкого відновлення пацієнта після загального наркозу.
Вартість послуг анестезіологів доступна і відповідає якості послуг, які надає клініка, високому рівню професіоналізму всього медперсоналу та новітньому обладнанню від світових виробників, що використовується для діагностики захворювань і проведення різних операцій і процедур.