Анальна тріщина
Дефект заднього проходу належить до найпоширеніших проктологічних захворювань. Багаторічний клінічний досвід спеціалістів дає змогу досягати високих результатів у вирішенні проктологічних проблем.
Дефект заднього проходу належить до найпоширеніших проктологічних захворювань і є причиною сильного дискомфорту. Лікуванням анальних тріщин у Києві займаються висококваліфіковані лікарі TomoClinic. Багаторічний клінічний досвід наших спеціалістів дає змогу досягати високих результатів у вирішенні проктологічних проблем.
Анальна тріщина — це безсистемно виникаючий дефект (розрив) слизової оболонки каналу заднього проходу. Він може мати форму овалу, трикутника або бути лінійним. Тріщини навіть невеликого розміру можуть проявлятися гострими симптомами і призводити до негативних наслідків.
Класифікація тріщин заднього проходу
Розрізняють такі форми захворювання:
- гостра анальна тріщина — ушкодження щілинної форми, що має гладкі, рівні краї (згодом вони можуть покриватися грануляціями з фібринозним нальотом);
- хронічна анальна тріщина — тріщина ануса з ущільненими краями, що мають рубцеві зміни та сторожовий горбок.
До факторів виникнення гострої анальної тріщини належать механічні пошкодження, захворювання верхніх відділів ШКТ, порушення випорожнень. За такої форми захворювання людина відчуває гострий біль, що з’являється в процесі випорожнення та після нього. З’являються домішки крові в калових масах.
У разі відсутності правильного лікування розпочинається процес хронізації патології. При хронічній анальній тріщині біль посилюється і виникає не тільки під час випорожнення кишечника, але й при довгому сидінні.
Види анальних тріщин за розташуванням:
- передні;
- задні;
- бічні.
Причини появи анальних тріщин
Існує кілька факторів, що впливають на появу дефекту:
- недостатній питний режим;
- надмірне вживання жирної їжі та вуглеводів;
- зловживання спиртними напоями;
- малорухливий спосіб життя, що провокує порушення кровообігу в ділянці малого тазу;
- тяжкі пологи;
- патології ШКТ;
- гострий геморой;
- механічні травми ануса (закреп, залишки неперетравленої їжі, анальний секс, введення сторонніх предметів);
- виснажлива фізична праця та підняття тяжкостей;
- патології центральної нервової системи, що спричиняють спазм сфінктера;
- часті діареї.
До причин анальних тріщин також належать неправильне харчування та нестача харчових волокон у раціоні.
Клінічні прояви анальної тріщини
З появою перших ознак анальної тріщини варто негайно звернутися за консультацією до проктолога.
Ознаки анальної тріщини:
- хвороблива дефекація;
- домішки крові в калових масах;
- спазми сфінктера.
Тривале ігнорування проявів патології може призвести до серйозних ускладнень та спричинити хронізацію анальної тріщини. Симптоми хронічного перебігу хвороби:
- болісні відчуття в області заднього проходу, що посилюються в тривалому положенні сидячи;
- кровотечі та гнійні виділення з анального отвору;
- тривала затримка випорожнення кишечника внаслідок тривалого болю;
- ущільнення біля анального отвору.
Гострі анальні тріщини мають симптоми:
- пекучий біль у процесі акта дефекації та протягом деякого часу після нього;
- закрепи, спричинені затримуванням процесу спорожнення кишечника (внаслідок больових відчуттів). Це призводить до утворення твердого калу та посилення анальної тріщини;
- свербіння та печіння в області ануса;
- червона кров у калі або на туалетному папері.
Тріщини анального отвору під час вагітності
Гормональні зміни, незбалансоване харчування та гіподинамія вагітних призводять до закрепів та порушення кровотоку в малому тазі. На пізніх термінах вагітності відбувається здавлювання внутрішніх органів, що лише посилює ситуацію. Це може стати причиною появи анальної тріщини. Жінка починає відчувати сверблячку, дискомфорт і навіть біль під час відвідування туалету. У випорожненнях з’являються кров’яні домішки. Щоб уникнути появи захворювання, варто із перших днів вагітності слідкувати за харчуванням та уникати закрепів.
Тріщини заднього проходу у дітей
У порівнянні з дорослими пацієнтами, у дітей розвиток анальних тріщин зустрічається рідше. Патологія добре піддається лікуванню завдяки здатностям дитячого організму до швидкого відновлення. При перших проявах хвороби варто звернутися до дитячого гастроентеролога або дитячого проктолога. Симптоми ушкоджень ануса у дітей схожі з дорослими: біль, печіння в задньому проході, кров у випорожненнях, закреп.
У дітей анальна тріщина рідко виникає у віці до 3 років. Винятком може бути вроджена аномалія чи вади розвитку. Захворювання найчастіше лікують консервативно. До хірургічного втручання вдаються лише в крайніх випадках.
Наслідки анальної тріщини
- сильна кровотеча з ректального отвору;
- простатит (у чоловіків);
- сильний больовий синдром;
- розвиток гострого парапроктиту;
- поява нориць.
Особливості діагностики анальної тріщини
У разі появи тривожних симптомів в області ануса необхідно звернутися до проктолога. Лікар збере анамнез, проведе пальцевий огляд і у разі необхідності направить на додаткові обстеження.
У проктології виявлення пошкоджень ануса використовують такі методи діагностики:
- Колоноскопія.
Дослідження за допомогою ендоскопа, що дає змогу візуально оцінити стан слизової оболонки кишечника. - Аноскопія.
Дослідження товстої кишки за допомогою спеціальної трубки, оснащеної підсвічуванням та оптичною системою. - Ректороманоскопія.
Ендоскопічний метод виявлення проктологічних захворювань із системою подачі повітря для розправляння складок кишки.
Залежно від даних, одержаних у процесі обстеження, лікар обирає терапевтичну тактику.
Лікування анальної тріщини
У деяких випадках невелика анальна тріщина може гоїтися самостійно. Однак не варто відкидати можливість хронізації патології. Тому у разі появи болю та дискомфорту в анальному отворі необхідно звернутися до лікаря.
Для лікування тріщини заднього проходу використовують консервативні та хірургічні методики. Консервативна терапія дає змогу впоратися із гострою тріщиною. Оперативні методи застосовують для лікування хронічних форм патології, коли лікування лікарськими препаратами неефективне.
Медикаментозне лікування охоплює:
- дієту для нормалізації випорожнень;
- загоювальні ректальні супозиторії;
- знеболювальні мазі;
- антибактеріальні препарати;
- стероїдні протизапальні засоби;
- антисептичні ванни.
Хірургічні методи лікування анальної тріщини:
- радіохвильове висічення;
- лазерне видалення анальної тріщини;
- операція традиційним скальпелем.
У TomoClinic аноректальні тріщини видаляють за допомогою сучасного обладнання. Висококваліфіковані лікарі Центру лазерної проктології нашої клініки мають широкі знання та великий клінічний досвід лікування проктологічних захворювань. Лазерне висічення анальної тріщини визнано малотравматичною, ефективною операцією, що сприяє швидкому відновленню та поверненню до звичного способу життя.
Операції при тріщинах заднього проходу
Вибір тактики оперативного лікування здійснюється на консультації у хірурга. Операцію проводять під короткочасним загальним наркозом чи спинальною анестезією. У процесі втручання хірург видаляє рубцеві тканини з криптом, сторожовим горбком та гіпертрофованим анальним сосочком. При цьому на свіжу рану не накладаються шви, а створюються умови для якнайшвидшого самостійного зрощення країв рани. Зазвичай це займає не більше 3 тижнів, після чого настає повне одужання.
Контроль вилікуваності
Перші дні після операції необхідно дотримуватися дієти № 3 за Певзнером і постільного режиму. Загоєння рани може зайняти кілька тижнів, протягом яких потрібно виконувати рекомендації лікаря.
Що робити в період реабілітації:
- виконувати спеціальні вправи;
- контролювати регулярність випорожнення, не допускаючи закрепів;
- проводити регулярну санацію області ануса за допомогою сидячих ванн;
- щодня робити перев’язки із застосуванням спеціальних загоюючих мазей;
- щотижня приходити прийом до лікаря з метою оцінки загоєння рани.
У разі виникнення гострих болісних відчуттів або сильних кровотеч потрібно негайно звернутися до фахівця.
Профілактика анальних тріщин
- дотримання принципів здорового харчування, що містить достатню кількість харчових волокон;
- питний режим;
- гігієна ануса;
- рухова активність;
- запобігання закрепам та діареї.
Який лікар лікує тріщини заднього проходу?
Проктологи TomoClinic надають послуги ефективного лікування анальної тріщини у Києві консервативними та хірургічними методами. Ми гарантуємо високий рівень медичних послуг. У нашій клініці можна пройти комплексну діагностику та отримати висококваліфіковану допомогу. Ми використовуємо найновіше обладнання від найкращих у світі виробників. Наші лікарі стажуються в закордонних клініках, беруть участь у міжнародних конференціях та семінарах. Клініка розташована в Голосіївському районі на вул. Ломоносова, 33/43.