logo
  • Пн.-Пт.: з 9:00 до 19:00
  • Сб.: з 9:00 до 18:00
logo

Що таке рак трахеї

Трахея – дуже важливий орган дихальної системи. Це довга тонка трубка з хрящових кілець, яку ще називають дихальним горлом. Повітря з довкілля потрапляє до рота та носа, проходить через трахею, потрапляє в бронхи та легені. Таким чином, головна функція трахеї — забезпечити нормальне дихання.

Усередині дихальне горло вкрите клітинами, що виробляють слиз, які вловлюють алергени, частинки пилу та інше сміття та допомагають утримувати ці сторонні тіла від потрапляння в легені. Коли в цих клітинах відбуваються зміни, утворюється пухлина. Розростаючись, новоутворення заважає нормальному диханню, вражає інші органи та тканини, спричиняє метастази. Так протікає рак тархеї.

Причини розвитку та фактори ризику

Точні причини раку трахеї невідомі. Пухлина утворюється внаслідок генетичних мутацій здорових клітин епітелію чи залозистої тканини. Коли ці структури набувають злоякісності, виникає онкологічне захворювання.

Можна виділити деякі фактори ризику, що підвищують ймовірність розвитку раку в трахеї:

  • куріння та алкоголізм;
  • дія канцерогенів та хімічних речовин;
  • спадковість;
  • деякі віруси, наприклад ВПЛ, Епштейна-Барра;
  • постійне вдихання пилу та алергенів;
  • хронічне запалення в горлі та ротовій порожнині.

Незалежно від причин розвитку пухлини, вона викликає однакові симптоми і вимагає термінового лікування.

Види раку трахеї 

Не всі пухлини трахеї є раком. Існують доброякісні утворення, вони зазвичай виникають у дітей. У дорослих же у 90% випадків розвивається саме рак із різних тканин та клітин:

  • сполучної тканини;
  • епітеліальних клітин,
  • слинних залоз.

Найбільш поширені три види раку трахеї.

Плоскоклітинна карцинома

Швидко зростаючий рак, який пов'язують із курінням. Пухлина розвивається у верхній або нижній частині трахеї, проникає через слизову оболонку, викликаючи кровотечу та виразки. Плоскоклітинна карцинома - це найпоширеніший вид раку трахеї.

Аденоїдно-кістозна карцинома

Це пухлина, що повільно зростає, яка, як правило, не проникає через слизову оболонку трахеї. При цьому новоутворення може перекривати дихальні шляхи при розростанні.

Карциноїдна пухлина

Карциноїдні пухлини в трахеї розвиваються в аномальних нейроендокринних клітинах, які продукують гормони.

Іноді в трахеї діагностують саркоми, фіброми, плеоморфні аденоми та деякі інші пухлини. Але вони дуже рідкісні.

Новоутворення може бути наслідком метастазів з інших видів раку. Тоді говорять про вторинний рак трахеї.

Стадії

Як відомо, різні види раку ділять на стадії. Це дозволяє лікарям вибрати оптимальне лікування та оцінити небезпеку для пацієнта. Але рак трахеї трапляється рідко і не підлягає стандартній системі стадіювання.

Зазвичай лікарі описують рак трахеї так:

  • Ранній або локальний рак. Пухлину діагностують лише у трахеї, вона невеликого розміру.
  • Поширений. Рак трахеї проникає у сусідні органи та тканини, лімфовузли.
  • Метастатичний. Рак трахеї вже викликав метастази в печінку, легені чи кістки.

Симптоми 

При раку трахеї зазвичай пацієнт скаржиться на такі симптоми:

  • сухий кашель, а пізніше - кашель з густим білим мокротинням;
  • задишка;
  • хрипкий голос;
  • проблеми з ковтанням;
  • лихоманка, озноб та постійні інфекції дихальних шляхів;
  • кровохаркання;
  • свистяче або галасливе дихання.

Симптоми багато в чому залежить від характеру пухлини, і навіть від стадії розвитку.

Спочатку рак може бути непомітним. З'являється сухий кашель та хрипи. Через кілька тижнів кашель переходить у мокрий із виділенням густого мокротиння та кровохарканням. Зазвичай так поводиться плоскоклітинна карцинома. Симптоми не вщухають тривалий час, доки не діагностують рак та не почнуть лікування.

Аденоїдно-кістозна карцинома росте повільно і викликає задишку та хрипи. Довгий час інших ознак може не бути.

Якщо рак не виявити вчасно, він росте та перекриває просвіт трахеї. Це призводить до зниження дихальної функції. Пухлина також може тиснути на стравохід і ускладнювати прийом їжі.

Під час занедбаних стадіях раку трахеї мокротиння відходить часто, має неприємний запах. З'являється інтоксикація та лихоманка, підвищується температура тіла пацієнта.

Діагностика 

Для діагностування раку трахеї застосовують кілька методів. Лікарі можуть поєднувати їх залежно від конкретного випадку раку трахеї.

  • КТ, МРТ чи рентген. Дозволяють побачити процеси всередині трахеї та поряд з нею без інвазивного втручання.
  • Бронхоскопія з біопсією. Трахею обстежують на наявність пухлини за допомогою спеціального приладу з камерою. Під час бронхоскопії відбирають зразок клітин пухлини, щоб побачити, чи є вона раком.
  • Функціональні тестування для легень. Це тестування, за допомогою яких перевіряють якість роботи дихальної системи. Пацієнт дихає через спеціальний апарат під наглядом медиків.

Щоб підібрати найбільш ефективний метод лікування раку трахеї, беруть також лабораторні аналізи. А паралельно проводять диференціальну діагностику для виключення інших патологій.

Лікування 

Лікується рак трахеї здебільшого хірургічним шляхом. За допомогою операції можна повністю видалити рак та відновити трахею згодом. Для більш ефективного лікування паралельно з хірургією використовують метод променевої терапії.

Променева терапія рекомендується всім видам раку трахеї. Тим не менш, можна обійтися і без неї, якщо рак виявлений на дуже ранній стадії і не встиг поширитися тілом.

У деяких випадках при раку трахеї операція протипоказана. Наприклад, якщо пацієнт має серйозну дихальну недостатність, віддалені метастази або інші ускладнення. Тоді променева терапія є пріоритетним методом лікування.

Хіміотерапію при пухлинах трахеї використовують рідко. Метод мало вивчений для лікування цього виду раку. Тим не менш, іноді хіміотерапію проводять у поєднанні з променевою терапією, якщо пухлина була нерезектабельною. Таке лікування збільшує шанси на сприятливий прогноз.

Профілактика

Дотримуйтесь загальних рекомендацій для зниження ризику пухлин трахеї:

  • не паліть і не пийте алкоголь;
  • бережіть горло від запалень;
  • при забрудненнях повітря надягайте маску чи респіратор;
  • частіше проводьте вологе прибирання, щоб пил не накопичувався в приміщенні;
  • зміцнюйте імунітет.

Вчасно звертайтеся до лікаря, якщо ви помітили ознаки порушеного дихання та ймовірні симптоми раку. У TomoClinic професійні лікарі проводять огляд та підбирають ефективне лікування на різних стадіях онкологічних захворювань.

Часті запитання
Скільки може прожити людина із раком трахеї?

Виживання після лікування раку трахеї безпосередньо залежить від ряду факторів: вік, наявність супутніх захворювань, стадія, на якій виявлено рак. Тому дуже важливо звернутися до лікаря вчасно та розпочати терапію.

Що болить при раку трахеї?

Як правило, болючі відчуття при раку трахеї виникають вже на пізніх стадіях. Коли пухлина тисне на дихальні шляхи, з'являється біль при ковтанні, дискомфорт у грудній клітці.

На що схожий рак трахеї?

Рак трахеї на ранніх стадіях можна сплутати із захворюваннями верхніх дихальних шляхів – виникає кашель, задишка. Якщо вони не проходять після стандартного лікування за 2-3 тижні, варто проконсультуватися з онкологом.

Як відрізнити застуду від раку трахеї?

Застуда або ГРВІ проходить протягом 2-3 тижнів при правильному лікуванні. Симптоми поступово згасають. При раку трахеї лікування препаратами від інфекцій не допомагає. До кашлю додаються кровохаркання, лихоманка, задишка та хрипи посилюються.

Вiдгуки
Вiдгуки з фото
Залишити відгук:
Ваша оцінка:
Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті
phone
Записатися на консультацію
Ми вам передзвонимо найближчим часом
Подзвонити Замовити дзвінок