logo
 • Пн.-Пт.: з 9:00 до 19:00
 • Сб.: з 9:00 до 18:00
logo

Дванадцятипала кишка та її функції

Дванадцятипала кишка є частиною тонкої кишки, яка тісно пов'язана з печінкою та підшлунковою залозою. Саме у цьому відділі кишечника відбувається перетравлення їжі. Разом із вмістом шлунку в дванадцятипалу кишку потрапляють жовч і ферменти, необхідні для розщеплення їжі. Важливі вітаміни та мінерали починають засвоюватися організмом, а перетравлена ​​їжа проходить далі. 

Що таке рак дванадцятипалої кишки

Рак дванадцятипалої кишки — злоякісне новоутворення, яке утворюється на поверхні органу та порушує його роботу. Розростаючись, пухлина може виходити за  межі кишки, давати метастази. Тому страждають сусідні органи – печінка, підшлункова залоза, шлунок.

Рак дванадцятипалої кишки розвивається, коли здорові клітини стають злоякісними. Під впливом деяких чинників вони мутують, починається їхнє безконтрольне зростання. У місці розростання утворюється пухлина, яка проникає у здорові тканини, поширюється на лімфовузли та інші органи. 

Фактори ризику 

Точну причину раку дванадцятипалої кишки визначити складно. Відомо, що існує низка факторів ризику для розвитку пухлини.

 • Вік. Середній вік захворюваності на рак кишки становить 60-70 років за різними даними. Імовірно, це пов'язано з тим, що генетичні мутації у здорових клітинах займають роки.

 

 • Спадковість. Погана спадковість є провідним фактором для розвитку будь-якого виду раку. Якщо в анамнезі сім'ї були випадки раку дванадцятипалої кишки, то ймовірність захворіти на них зростає.

 

 • Генетичні захворювання. Небезпеку становлять уроджені генетичні патології: у тому числі, муковісцидоз, сімейний аденоматозний поліпоз (САП), синдром Пейтца-Егерса (СПД), MUTYH-асоційований поліпоз, синдром Лінча.

 

 • Харчування. Вживання продуктів з канцерогенами збільшує ймовірність виникнення раку.

 

 • Шкідливі звички. Дослідження показують, що тютюнопаління та прийом високих доз алкоголю підвищують шанси на захворюваність на рак.

 

 • Дуоденальні розростання та поліпи в кишці. Це доброякісні новоутворення у дванадцятипалій кишці, які потребують спостереження. Згодом пухлини можуть набути злоякісності.

 

 • Захворювання кишківника. Деякі патології ШКТ можуть призвести до раку дванадцятипалої кишки у майбутньому. До них відносяться хвороба Крона, запалення в кишечнику.

 

 • Виразка дванадцятипалої кишки. Виразкові ураження можуть розвиватися у самостійну хворобу, але іноді вони дають старт для утворення ракових клітин.

 

Симптоми 

У 56% випадків пацієнти відзначають сильний біль у животі. Але оскільки цей симптом є загальним для різних патологій, виявити одразу рак дванадцятипалої кишки вкрай складно.

До інших характерних ознак раку дванадцятипалої кишки відносяться:

 • розлади травлення: запори та діарея;
 • нудота та блювання;
 • кислотний рефлюкс, печія;
 • темне випорожнення, що свідчить про наявність крові в калових масах.

У міру того як пухлина прогресує, вона викликає інші небезпечні симптоми.

 • Сильну анемію. Якщо пухлина проникає у тканини кишечника і кровоточить, то різко знижується кількість еритроцитів у крові.
 • Непрохідність ШКТ. Коли пухлина збільшується у розмірах, вона тисне на сусідні органи — кишечник, шлунок тощо. Це, своєю чергою, призводить до порушеного проходження їжі.
 • Жовтяницю. Якщо новоутворення у дванадцятипалій кишці блокує жовчну протоку, білірубін (жовчний пігмент) накопичується в організмі, забарвлюючи шкіру у жовтий колір. Такий самий відтінок набувають склери очей.

До загальних симптомів раку відносяться: сильна втома та слабкість, різка втрата ваги, лихоманка без видимих ​​причин. Вже за наявності цих ознак варто звернутися до лікаря та пройти обстеження. Чим раніше розпочати лікування раку дванадцятипалої кишки, тим краще прогнози на одужання.

 

Види 

Серед варіантів раку дванадцятипалої кишки виділяють 4 основні види залежно від клітин, з яких утворюється пухлина.

Аденокарцинома вражає клітини, що виробляють ферменти та речовини, які допомагають розщеплювати їжу. Аденокарцинома є найпоширенішою серед усіх пухлин дванадцятипалої кишки. Вона, у свою чергу, ділиться на 4 підтипи: шлунковий, кишковий, панкреатобіліарний, погано диференційований. Визначити точний вид раку можна за допомогою дослідження клітин.

Карцинома. Пухлина, що повільно зростає, бере початок в ШКТ і поширюється по всьому тілу. Часто цей вид пухлини викликає карциноїдний синдром — стан, пов'язаний із накопиченням певних гормонів в організмі. Характеризується частими проносами, спазмами в животі та почервонінням шкіри обличчя.

Лімфома. Новоутворення розвивається з клітин імунної системи, які розташовані у ШКТ.

Саркома. Починається в кістках, м'язах, кровоносних судинах та м'яких тканинах. До поширених типів саркоми в кишечнику відноситься стромальна пухлина ШКТ.

Загалом лікування всіх типів раку схоже. Але для кращої результативності та підбору ефективного методу необхідно провести діагностику та визначити стадію захворювання.

Стадії

Рак дванадцятипалої кишки ділять на стадії залежно від того, наскільки поширилася пухлина. При визначенні стадії враховують, чи пухлина зачіпає інші органи, чи дає вона метастази, який у неї розмір, постраждали лімфовузли чи ні.

Виділяють 4 стадії раку дванадцятипалої кишки.

Стадія 0. Попередній етап розвитку раку, який ще називають стадією 0. На цьому етапі ракові клітини вже можна виявити на стінках кишківника, але вони ще не почали активно розвиватися.

Стадія 1. Пухлина утворилася в дванадцятипалій кишці, вона не виходить за її межі і не поширюється на лімфатичні вузли.

Стадія 2. Рак проростає через сполучні тканини, м'язи кишечника, торкається лімфовузлів.

Стадія 3. Рак дванадцятипалої кишки поширився на прилеглі органи та частини тонкої кишки.

Стадія 4. Пухлина великого розміру, вона проросла в черевну порожнину, спостерігаються метастази в кістках, легенях, печінці та підшлунковій залозі.

Загалом для визначення стадії раку дванадцятипалої кишки використовують систему класифікації раку тонкої кишки.

Діагностика 

Діагноз рак дванадцятипалої кишки ставлять на основі низки досліджень та аналізів. Найточніші результати дає інструментальна діагностика. Переважним методом обстеження є ендоскопія.

Ендоскопія проводиться за допомогою спеціального гнучкого приладу —ендоскопа, на кінці якого закріплено камеру. Його вводять у стравохід пацієнта та оглядають стан внутрішньої поверхні кишечника. Під час ендоскопії лікарі можуть здійснити біопсію — відібрати клітинний матеріал пухлини для визначення її злоякісності.

Рентгенографія верхніх відділів шлунково-кишкового тракту з пероральним контрастуванням. Цей вид діагностики допомагає визначити точну локалізацію пухлини, оцінити ступінь непрохідності кишківника, виключити інші захворювання, які викликають схожі симптоми у пацієнта.

Комп'ютерна томографія з контрастним посиленням важлива для оцінки ураження довколишніх органів і тканин, визначення плану лікування та операції.

Додатково лікар просить пацієнта здати лабораторні тести:

 • біохімічний та загальний аналізи крові допомагають виявити загальні ознаки раку, встановити рівень гормонів і деяких онкомаркерів при раку дванадцятипалої кишки.
 • аналіз калу: діагностика проводиться з метою виявлення прихованої крові у калових масах.
 • аналіз сечі: дослідження дає оцінку роботи нирок та печінки, щоб зрозуміти, чи не торкнувся рак цих органів.

Обстеження підбирають для кожного пацієнта, залежно від симптомів та загального стану здоров'я.

Лікування 

До 87% пухлин дванадцятипалої кишки лікують хірургічним методом. Якщо рак є неоперабельним, застосовують хіміотерапію чи променеву терапію. Також ці методики задіяні як додаткове лікування після операції. Це підвищує шанси на те що, що рак кишки не виникне знову.

Хірургічний метод лікування. Найчастіше рак дванадцятипалої кишки видаляють за допомогою операції Уіппла. Під час хірургічного втручання видаляють головку підшлункової залози, дванадцятипалу кишку, жовчний міхур та жовчні протоки, а також частину шлунку. Додатково хірургічно видаляють уражені лімфовузли. Лікарі роблять висновок, що таке лікування збільшує шанси на виживання. До хірургічних маніпуляцій також належать операції з полегшення симптомів раку дванадцятипалої кишки. Наприклад, лікарі відновлюють прохідність кишечника та знижують біль.

Хіміотерапія. Хіміотерапія при лікуванні раку дванадцятипалої кишки застосовується після операції. Спеціальні препарати вводяться в організм та вбивають ракові клітини. Препарати для хіміотерапії та кількість курсів лікування визначає лікар у кожному конкретному випадку.

Променева терапія. Променева терапія при лікуванні раку дванадцятипалої кишки застосовується рідко. Найчастіше опромінення комбінують із препаратами хіміотерапії.

Щоб вибрати найефективніший метод лікування, звертайтеся до спеціалізованої онкологічної клініки. У “Клініці TomoClinic” у Києві професійні онкологи обстежують кожного пацієнта та обирають спосіб лікування в індивідуальному порядку.

Профілактика

З метою профілактики раку дванадцятипалої кишки дотримуйтесь кількох правил.

 • Позбудьтеся шкідливих звичок. Рак у курців виникає у рази частіше, ніж у некурців.
 • Не зловживайте алкоголем. Найкраще звести його споживання до мінімуму. Прийом спиртного негативно впливає як на роботу кишечника, так і шлунку, печінки.
 • Налаштуйте харчування. Не вживайте у великих кількостях важку, жирну та смажену їжу, не споживайте канцерогенні продукти.
 • Підтримуйте своє здоров'я у нормі. Якщо у вас є хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, регулярно проходьте огляди, не нехтуйте порадами лікарів.
 • Приведіть вагу в норму. Ожиріння сприяє розвитку різних видів раку, зокрема пухлин дванадцятипалої кишки.

Пам'ятайте, якщо вас турбують будь-які симптоми з боку шлунково-кишкового тракту, звертайтеся до лікаря. Рання постановка діагнозу покращує ефект лікування та дає хороші прогнози.

Часті запитання
Де болить дванадцятипала кишка?

При захворюваннях дванадцятипалої кишки пацієнти відчувають сильний біль у животі. Як правило, болить у місці трохи вище за пупок, під грудиною з правого боку. Болі в животі можуть говорити про виразки дванадцятипалої кишки та шлунка, а також про рефлюксну хворобу. Тому потрібне обстеження пацієнта.

Як можна перевірити дванадцятипалу кишку?

Дванадцятипалу кишку перевіряють за допомогою ендоскопії. Це процедура, коли ендоскоп проникає в кишечник, і передає зображення внутрішніх стінок органу на монітор. Лікар може побачити запалення, пухлини, новоутворення та стан слизової оболонки. Також для перевірки дванадцятипалої кишки призначають аналізи калу та крові.

Як відрізнити рак дванадцятипалої кишки від виразки?

Як правило, виразка дає ознаки регулярно. Вона проявляється болями в животі, особливо після їди. Рак дванадцятипалої кишки на перших етапах розвивається безсимптомно, пізніше починається тупий біль у верхній частині живота, вище за пупок. Біль не пов'язаний із прийомом їжі. Якщо у вас все частіше виникає подібний симптом, зверніться до лікаря для обстеження та підбору лікування.

Як відрізнити виразку шлунку від виразки дванадцятипалої кишки?

Дуже важко відрізнити ці патології. Щоб встановити діагноз та підібрати лікування, потрібна допомога лікаря. Непрямою відмінністю хвороб вважається вік пацієнта: виразка дванадцятипалої кишки частіше виникає у молодих, а виразка шлунку – у старшому віці. Біль при обох захворюваннях починається після їжі, але при виразці шлунку більш виражені печія, нудота та блювання.

phone
Записатися на консультацію
Ми вам передзвонимо найближчим часом
Подзвонити Замовити дзвінок